"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ticari Gayrimenkulde Takip Edilmesi Gereken 3 Yeni Trend

Teknoloji, sosyal medya, ortak çalışma ve ticari gayrimenkul…

Blog sitemizin editör ekibi olarak emlak sektörünün her alanına değinmeye özen gösteriyoruz. Bu alanlardan birisi de ‘ticari gayrimenkul’ ve bu alan gerçekten ekibimizin bakış açısı ile yakından ilişkili. Neden derseniz, sebebi ticari gayrimenkulün çok önem verdiğimiz teknoloji ile son derece ilişkili olmasıdır.

Ancak ne yazık ki ülke endüstrimiz, teknolojiye adapte olma konusunda iyi bir üne sahip değil. Ticari gayrimenkul endüstrisi, parlak yeni teknoloji araçlarını, değerli olduğu başkaları tarafından kanıtlanmadan asla benimseyemiyor. Yani teknolojik araçları işe uyarlama anlamında iyi bir profil çizmiyor.  

Fakat yine de teknoloji alanındaki hızlı gelişmeler, kurumsal gayrimenkulleri birçok açıdan etkilemeyi başarıyor. Müşterilerinizi farklı hizmetlerle nasıl kazandığınız, kendinizi nasıl pazarladığınız, ofis alanını ne kadar kullandığınız, nerede nasıl çalıştığınız ve benzeri birçok açıdan teknolojiden etkileniyorsunuz.

Emlakbroker.com ekibi olarak teknolojideki bu hızlı gelişmelerin, müşterilere sunduğumuz hizmeti geliştirmemize nasıl etkisi olduğunu düşünmekten hoşlanıyoruz. Teknolojinin, emlak profesyonelleri için daha etkili yöntemler oluşturup oluşturmadığını, müşterileri daha iyi bilgilendirmelerini sağlayıp sağlamadığını veya onlara daha kârlı bir şirket haline gelmenin farklı yöntemlerini gösterip göstermediğini tartışmaktan da son derece memnunuz. Çünkü bunların hepsi birer gerçek…

Teknoloji ve Ticari Gayrimenkulde Yıkıcı Yenilik

Günümüzde, piyasaya farklı hizmetler ve ürünler getiren yeni ticari gayrimenkul teknoloji şirketleri var. Bunların birçoğu büyük başarı öykülerine dönüşürken birçoğu da yarı yolda beyaz bayrak sallayarak pes edecekler. Çoğu endüstride olduğu gibi bu bir başlangıç hikâyesidir. Gerçek şu ki bu yeni şirketlerin birçoğu, bize ticari gayrimenkul sürecini yönetmemiz ve etkileyici şekilde pazarlamamız için harika yeni araçlar sunacak.

Bununla birlikte bu şirketlerin hiçbiri ticari gayrimenkul endüstrisini kökten değiştirme eşiğinde değil. Dünya genelinde son 20 yıllık sürece dönüp baktığımızda teknolojiye çabuk uyum sağlayan endüstride büyük etkiye sahip olan şirketler oldu. Bu şirketler, ticari gayrimenkulleri araştırma ve pazarlama şeklimizi kesinlikle değiştirdiler. Ancak ticari gayrimenkul endüstrisinde radikal bir değişim yaratamadılar. Yani yıkıcı yenilik niteliğine bürünemediler.

Bazıları sektörlerde yıkıcı yenilik üretmenin göz ardı edilebileceğini düşünür. Ancak bu, işin kolayına kaçmaktır. Esas mesele, yıkıcı yeniliği başarmak ve başarıldığı noktadaki o büyük hedefe ulaşmaktır. Fakat bunun ne kadar zorlayıcı bir hedef olduğunun da farkındayız. Ticari gayrimenkul endüstrisi, bir takım algoritmalara ve kod satırlarına indirgenemeyecek kadar karmaşık bir alandır. Ticari gayrimenkul sektöründe bir yıkıcı yenilik oluşturabilmek için önce tüketicilerin alışkanlıklarını değiştirmek gerekir.

Peki, sizin bu tablo içindeki yeriniz neresi? Biz işimizin geleceğinden endişelenmiyoruz, ama müşterilerimize daha iyi, etkili ve verimli hizmet verebilmek için bu konuda bize yardımcı olacak teknolojik araçları mümkün olduğunca fazla kullanmaya çalışıyoruz. İşte buradan başlamak size de bir ipucu olabilir.

Sosyal Medya, İçerik Pazarlaması ve Ticari Gayrimenkul

Günümüzde sosyal medyanın, ticari gayrimenkul sektöründe 5 yıl öncesine göre çok daha geniş ölçüde kabul gördüğünü artık herkes kabul ediyordur. Bunu ispatlayacak verileri sunmaya ihtiyaç duymuyoruz. Genç nesil yenilendikçe bu konudaki kabul oranlarının daha da artacağına eminiz.

Şu kesindir ki sosyal medya ve içerik pazarlaması, yeni müşteri kazanmanızdan ve komisyon gelirlerinizden doğrudan veya dolaylı olarak sorumludur. Bununla birlikte özellikle endüstriye hakim olan çoğu emlak danışmanı, bu konuda son derece ilgisiz ve beceriksizdir. Çünkü bu alan, son derece ilgi ister.

Sosyal medya üzerinde etkili olabilmek için ilginç ve değerli içerikleri sürekli olarak üretmeniz ve düzenli olarak paylaşmanız gerekir. Başladığınız ama tutarlılıkla devam etmediğiniz çalışmaların sonu mutlaka hüsran olur. Eğer dikkat ederseniz, son yıllarda en büyük ticari gayrimenkul markalarının sosyal medya ve içerik pazarlaması alanında yoğun çalışmalar içinde olduğunu görürsünüz. Bu firmalar, ticari emlak endüstrisinde medya manzarasının değiştiğini kabul etmişlerdir ve güçlü bir dijital varlığın önemini kavramışlardır.

Önümüzdeki 20 yıl içinde bu alanı etkili kullanmanın yöntemlerine önem vermemiz şart.

Kurumsal Gayrimenkul ve Ortak Çalışma Modeli

Ortak çalışma, ekibimize en ilginç gelen sektör trendlerinden biridir. Artık internet bağlantısı kurabildiğimiz her yer, bizim için bir işyeri haline gelebiliyor. Bu ister ofisimizde ister Starbucks’ta ister arabamızda ister evimizde olsun fark etmiyor. Teknoloji; nerede, ne zaman ve kimlerle çalıştığımız konularında bize işyeri alternatifleri yaratıyor.

Ortak çalışma (co-working) kavramının henüz yeni olduğunu söyleyebiliriz. Aynı mesleği icra edenlerin herhangi bir ortak çalışma alanında bir araya gelerek faaliyet göstermesi anlamına geliyor. Özellikle teknoloji merkezli piyasalarda popülerlik kazandı. Fakat son zamanlarda ortak çalışma, İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde oldukça önem kazanmaya başladı.

Freelance faaliyet gösteren Y kuşağı çalışanlarına ve girişimlerine modaya uygun ofis alanları yaratan WeWork, aslında bu alandaki ihtiyacın ne kadar büyük olduğunu ortaya çıkardı diyebiliriz. WeWork’ün son aldığı yatırımlar ile birlikte değerinin 20 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

Yine de bu alanın çok büyük bir hızla gelişmeyeceği açık. Belki WeWork gibi birkaç uygulama ile sınırlı kalabilir.

DİĞER HABER
27 Ocak 2017