"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ticari Gayrimenkuller İçin Kaliteli Bir Listenin Önemi

Ticari emlak sektöründe hazırlanan gayrimenkul listelerinden bazıları diğerlerine göre daha iyidir. Eğer daha iyi listelerden birine sahip olmak istiyorsanız, listenize ekleyeceğiniz gayrimenkullerinizi seçerken mülklerin kalitesini, müşterilerinizin alış kapasitelerini ve başarı şansınızı baz almalısınız. Bu özellikleri göz önüne alarak oluşturacağınız listeler son derece kaliteli olacaktır.

Peki, bu neden bu kadar önemlidir? Çünkü düşük kalitedeki listeler, zamanınızı ve enerjinizi tüketir. Bu listeler, sizin gerçekten ilgilenmeniz gereken esas mülkleri gözden kaçırmanıza neden olur. Satış sürecinde kaynaklarınızın sınırlı olduğunu hiçbir zaman unutmayın.

Zamana, bilgiye ve paraya sahip olduğunuzda, bunların her zaman bir limiti olduğunu ve tükenme anlarının geleceğini kendinize hatırlatın. Bu sayede bir mülk veya bir müşteri ile bir araya geldiğinizde, mesleki becerileriniz ile zaman, para ve bilgi gibi elinizde olan kaynaklarınızı eşleştirerek doğru kullanma yetisini kazanabilirsiniz.

Burada asıl vermek istediğimiz mesaj, bir hatır ilişkisine göre veya sıradan bir sebeple liste oluşturmaktan vazgeçin. Sadece kendi mesleki becerilerinize ve piyasa koşullarınıza(doğru fiyat değerlemesi) göre hareket ederek bir liste oluşturun.

Bu anlamda; az sayıda ama kaliteli mülklerden oluşan bir liste, çok sayıda ama ortalama kaliteye sahip mülklerin olduğu bir listeden çok daha etkili olacaktır.

Kaliteli Bir Liste Oluştururken Dikkat Edilecek Noktalar

Muhit araştırın

Bazı muhitler satış ve kiralama açısından çok popülerdir. Siz de en iyi mülklerin bulunduğu ve yerel araştırması kolay olan cezbedici bir muhit belirleyin. Örneğin çok rağbet alması nedeniyle ihale yöntemi ile satışa çıkarılan mülklerin bulunduğu yerleri araştırabilirsiniz.

İnceleme yapın

Bulunduğunuz zaman içerisinde çok sorulan ve tercih edilen mülk tiplerini inceleyin. O anki faiz oranları ile gelen arz ve talep faktörlerini ilişkili olarak araştırın. Çünkü bu anlamda bazı mülk tipleri, diğerlerine göre alıcıya daha fazla mülkiyet sahipliği kazandırır ve bu müşterilerinizin isteyeceği bir özelliktir.

Piyasa koşullarını takip edin

Arz ve talep için piyasa koşullarını takip etmeniz ve değerlendirmeniz gerekir. O anki ve gelecekteki arzı etkileyen bölgesel faktörleri anlamak ve alıcılar, işletmeler ve yatırımcılar için talep dengesinin değişim çizgisini takip etmek, listenize hangi mülkleri seçmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olur.

Güçlü ve zayıf noktalarınızı bilin

Oluşturduğunuz listenizdeki zayıf noktaları iyi bilin. Çünkü bazı zayıf noktalar, mülklerinizin sorgulanarak bulunma özelliğini yitirmesine neden olabilir. Dolayısıyla kampanyanızı başlatmadan önce bir elden geçirme yapmalısınız. Potansiyel bir kiracı veya alıcı listenizdeki mülklerinizle ilgilenmeden evvel bu sorunları gidermeniz önemlidir. İster beğenin ister beğenmeyin ama günümüzün emlak piyasasındaki alıcılar artık çok daha seçiciler ve sektörden daha haberdarlar.

Muhitinizdeki rakiplerinizi takip edin

Hizmet verdiğiniz muhitte sizinle aynı anda iş yapan diğer firmaları takip etmeniz çok önemlidir. Eğer muhitte sizin mülklerinizle rekabet içinde olan başka bir firma varsa, o zaman mülkleriniz üzerinde daha seçici ve öne çıkarıcı özellikler edinmeniz gerekir. Pazarlama kampanyanızı daha seçici ve etkili hale getirmeniz gerekir.

DİĞER HABER
10 Eylül 2018