“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
TikTok Hayatımı Değiştirdi: Emlakçılar İki Katı Komisyonu Nasıl Kazandıklarını Anlatıyor

Küresel bir pandeminin ortasında, emlak piyasası adeta yanıyor. Evlere olan talep arttı ve fiyatları rekor seviyelere çıkardı. Rekabet o kadar yoğun ki, evler rekor sürede, birden fazla teklif ve tamamen nakit tekliflerle satılıyor.

Geçen yıl, bir Zillow anketi, alıcıların %36'sının mülkü görmeden satın alabileceğini gösterdi. Ancak yüz yüze gösterimi atlamaya istekli tüm umutsuz alıcılara rağmen, çoğu insan hala satın almadan önce bir ev görmeyi istiyor.

Salgının zirvesi sırasında, dünya genelindeki emlakçılar, sosyal medya platformu TikTok'un potansiyel alıcılara evlerini güvenli bir şekilde göstermenin ideal bir yolu olduğunu keşfetti. Bu pazarlama kanalını başarıyla kullanan emlakçılar TikTok video uygulamasının gayrimenkul satma yöntemlerinde devrim yarattığını söylüyor.

Bir mülk için yüzlerce sorgulama

Madison Sutton, New York'ta 25 yaşında bir emlak danışmanı. Piyasa dışı anlaşmalar ve "özel mülkler" olarak adlandırdığı konularda uzman. Ancak pandemi sırasında, pek çok insan şehirden taşındığı için olası satışları ve internetten farklı pazarlama mecralarını araştırıyordu.

Sutton, @TheNYCAgent TikTok hesabını 2020'nin başlarında oluşturdu. Pandemiyi hesabını başlatmak için katalizör olarak göstererek "bundan hiçbir beklentisi yoktu". Ancak uygulamada ev turları yayınlamaya başlar başlamaz TikTok'a olan ilginin arttığını ve mülklerinin  "Bir daire için iki veya dört yüz talep aldığım günler oldu" diye hatırlıyordu. "TikTok'un yaptığını, tüm hayatım boyunca ne bekleyebilir, ne planlayabilir, ne de hesaplayabilirdim. Hayatımı tamamen değiştirdi."

New York emlakçısı Madison Sutton, pandeminin başlangıcında evleri TikTok'ta sergilemeye başladı.  Şimdi işinin %100'ünü TikTok'tan alıyor.
New York emlakçısı Madison Sutton, pandeminin başlangıcında evleri TikTok'ta sergilemeye başladı. Şimdi işinin %100'ünü TikTok'tan alıyor.

Sutton, işinin %100'ünün artık TikTok'tan geldiğini ve kazandığı komisyonların neredeyse iki katına çıktığını söyledi.

Araştırma şirketi Statista'ya göre, TikTok kullanıcılarının yaklaşık dörtte üçü haftada bir uygulamada bir saatten fazla zaman harcıyor. Bu yeni akım sosyal medya mecrası, sonsuz kaydırma ve algoritmaların kullanımı ile kullanıcıların daha fazlasının uygulamaya geri gelmesini sağlıyor. Sutton'ın bir hayat bulduğu bu formattır. Sutton, "New York'ta 10 dakikada TikTok dışında başka nerede 10 daire görebilirsin?" açıklamasıyla bu TikTok'un geleceğin emlak pazarlaması olduğunu söylüyor.

Pandemi sürecinde tipik ev avcıları yüz yüze turlar planlamak için endişelenirken, interneti etkin kullanan bilgili alıcılar Sutton'ın bir parmak hareketiyle yaptığı ayrıntılı videoları görüntüleyebiliyor.

TikTok'u emlakçılar için bu kadar kullanışlı yapan şeyin bir kısmı, hızlı video arayüzü ve algoritmik bir yapıya sahip "Sizin İçin" sayfasıdır. Bir kullanıcının Sizin İçin sayfasında görünen videolar, benzersiz ilgi alanlarına, bölgeye, arama geçmişine ve reklamverenlerle etkileşimlerine göre toplanıyor. TikTok bir videoya olan ilgiyi belirlemek için bu tür katılım metriklerini kullandığından, yeni bir içerik oluşturucunun videolarının viral hale gelmesi ve geniş bir kitleye ulaşması için çok sayıda takipçiye veya ücretli tanıtıma ihtiyaç duymuyor.

TikTok'ta ev aramayla ilgili hashtag'ler milyonlarca kez görüntülendi.
TikTok'ta ev aramayla ilgili hashtag'ler milyonlarca kez görüntüleniyor.

Prince Whiting, Teksas'da bir emlakçı. TikTok uygulamasında ilk işini alması sadece bir hafta sürdü. Emlakçı, Ocak 2021'de @TheHouseofWhiting'i oluşturduğundan beri videolarında 2,2 milyon beğeni topladı. Ücretli basılı reklam yönteminin aksine, TikTok içerikleri tamamen ücretsiz. 

Whiting, "Görüntülemelerin yaklaşık %90'ının beni takip edenlerin değil, Sizin İçin sayfasında olduğunu söyleyebilirim" dedi. "Herkesin viral olma fırsatı var. Bunun nedeni, 100 milyon veya bir milyon takipçiniz olması ve bu onay işaretinin doğrulanması anlamında değil."

Whiting, diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak #homesforsale (24.4 milyon görüntüleme) ve #luxuryrealestate (556 milyon görüntüleme) gibi TikTok hashtaglerinin popülaritesi ve tutarlılığının, satın almaya hazır insanlara ulaşmasını kolaylaştırdığını söylüyor.

Dallas merkezli emlakçı Joseph Felling, TikTok'un daha uygun fiyatlı evler arayan eyalet dışı alıcılara ulaşmanın harika bir yolu olduğunu söylüyor.
Dallas merkezli emlakçı Joseph Felling, TikTok'un daha uygun fiyatlı evler arayan eyalet dışı alıcılara ulaşmanın harika bir yolu olduğunu söylüyor.

Tüm yeni sosyal medyalarda olduğu gibi, TikTok uygulamasınında elbette bir öğrenme eğrisi bulunuyor. Gayrimenkulde altı yıllık deneyime ve sıfır TikTok bilgisine sahip Dallas emlak danışmanı Joseph Felling, platformda nişini bulmak için birkaç deneme yaptığını itiraf ediyor.
Felling, Dallas'ın ABD'deki diğer büyük metropol alanlarına göre düşük ev fiyatlarını sergileyerek en büyük başarıyı bulduğunu söylüyor. Diğer tüm platformlardan daha fazla, TikTok, Felling'in Teksas dışından müşterilere ulaşmasını sağlıyor.

Felling, "Covid'in insanlara gerçekten daha fazlasını deneyimlettiğini düşünüyorum" dedi. "Geçen yıl içinde Kaliforniya'da birçok alıcım oldu, çünkü satıcılar California'daki milyon dolarlık mülklerini hızlı satabiliyorlar, Teksas'a taşınıyorlar ve 500.000 dolara çok daha büyük bir mülk alıyorlar."
Artık potansiyel müşterilerinin yaklaşık %75'ini TikTok'tan aldığını ve satışlarının neredeyse dört katına çıktığını söylüyor. Sonuç olarak, Felling mülklerini basılı medyada pazarlamayı artık bıraktığını söylüyor.

Gayrimenkul Pazarlamasının Geleceği

Emlak profesyonelleri, uygulamanın gayrimenkulün geleceği olduğuna inanıyor. TikTok'un her geçen gün artış gösteren çok büyük bir takipçi kitlesi bulunuyor: Eylül 2021'de TikTok, aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı.

Emlak danışmanı Felling, "Görsel bir toplumda yaşıyoruz" "Video geleceğin dalgasıdır. İnsanların dikkatini bu şekilde çekeceksiniz." açıklamasında bulunuyor.

How TikTok can Help your Real Estate Business – TikTok News, Tips & Tools  for GenZ – TikDragons

Emlakçı Sutton ayrıca daha görsel bir ortamın olası alıcıların kendilerini belirli bir kasaba veya şehirde yaşarken hayal etmelerine izin verdiğini söylüyor. Sutton, sık sık yerel video içeriğini kendi akışına karıştırarak mahallelerdeki en sevdiği restoranları ve pazarları takipçilerine gösteriyor. Emlakçılar, alıcılarını bir sohbete dahil etmek için TikTok'u kullanabilir.

Sutton, ev arama yolculuklarının bir sonraki adımı için sık sık kendisine dönen müşterilerle TikTok üzerinden kalıcı ilişkiler kurduğunu söylüyor: "TikTok çok daha uzun vadeli bu ilişkiyi yaratıyor" "Bu müşterilere erişimim olmayabilir veya benim gibi birine ulaşamamış olabilirler." 

Sutton'a göre, TikTok'ta hesap açmanın hiçbir dezavantajı yok. "Emlakçıysanız kesinlikle TikTok'ta olmalısınız." "Bir video kötü performans gösterse bile, bu performansla ilgili değil. Bu videoyu gören insanlardan biri bile evini bulursa ben işimi yapmış oluyorum."

DİĞER HABER
11 Aralık 2021