Mail listemize abone oldunuz mu?
Tom Ferry’nin Başarı Zirvesindeki Emlak Brokerlarından Önemli Dersler

Tom Ferry, kurmuş olduğu danışmanlık firması, bünyesindeki çok sayıda yetiştirdiği emlak danışmanı ile gayrimenkul dünyasında başarı göstermek isteyenlere ipuçları sunuyor. Bu çerçevede düzenlediği Tom Ferry Başarı Zirvesi ise, çok sayıda başarılı emlak brokerının ve emlak danışmanının, işlerini büyütmelerine yardımcı olması için iş ve pazarlama stratejileri öğrenmeye gittiği bir etkinlik olarak biliniyor.

Emlakbroker.com ekibi olarak, sizler için bu faydalı etkinliği araştırdık ve etkinlik boyunca önemli ipuçları sunan ünlü isimlerin bu etkinlikten çıkardığı dersleri çekip çıkararak özetledik. Aşağıda emlak ve satış stratejileri içinde hangilerinin emlak işinize yarayıp yaramayacağına dair önemli ipuçları ve dersler bulacaksınız. Bu ipuçları, aynı zamanda emlak sektörüne atılmayı planlayanlar için de büyük önem arz ediyor.

Larry White: “Zihniyet Üzerine Odaklanın”

Tom Ferry Başarı Zirvesi’nden aldığım en büyük şey, zihniyet üzerine odaklanmaktı. Birçok endüstri lideri ile konuştum ve hepsinin buluştuğu ortak bir nokta olduğunu fark ettim. Onlar her güne bir amaç için uyanıyorlar, amaçlarını hatırlıyorlar ve amaçlarını gerçekleştirmek için plan hazırlıyorlar.

Emlak liderlerinin birçoğu, sadece başarılı bir gayrimenkul uygulayıcısı olmanın peşinde değiller. Aynı zamanda hayatlarını bilgi, sağlık, aile ve finans gibi diğer alanlarda da başarılı olmaya odaklıyorlar. Sizinle aynı inançları taşıyan diğer kişiler ile hayatınızı çevrelemeniz önemlidir.

Ders: Bugün kendinize işiniz ile ilgili şu soruları sorun:

  • Kime hizmet etmek istiyorum?
  • Onlara kazandırdığım değer nedir? Diğer bir deyişle, piyasadaki diğer brokerlardan farkım ne?
  • Ne tür bir iş oluşturmak istiyorum? Hedeflerim ne?
  • Bu hedefleri gerçekleştirmek için her gün uygulayabileceğim bir plan var mı?

Emlak sektöründe en başarılı olan kişiler, amaçlarının ne olduklarını bilenler ve günlük olarak bu hedeflere ulaşmak için bir planı uygulayanlardır. Onlar kendilerini, istedikleri hedeflere ulaşma yolunda yardımcı olarak benzer fikre sahip insanlarla çevrelerler. İstediğiniz işi oluşturmak için ne yapıyorsunuz?

Gonzalo Gonzalez: “Kanıtlanmış Stratejilere Odaklanın”

Bu etkinlikte edindiğim en önemli şey, diğer emlak brokerları tarafından denenmiş ve kanıtlanmış stratejiler üzerine oldu. Bunlardan ikisini şöyle sıralayabilirim:

- Ofisinizin bir bölümünü; görselleştirilmiş hedefler, olası listeler, aktif listeler, ölçülebilir pazarlama fikirleri ve buna benzer hatırlamanız gereken şeylerin asılı olduğu bir yer olarak hazırlayın.

- Pazarınıza tamamı ile hakim olmaya çalışın. (süresi dolanlar, sahibinden satılık olanlar, müstakil evler, bebekli aileler vb.)

Ders: Organize olun ve günlük olarak ilerlemenizi ölçün. Bu, kağıt kalemi alarak uzun bir çalışma yapmanızı gerektirse bile bunu uygulayın. Yol kat etmenin ve devam edebilmenin en basit yolu budur. Organize olduktan sonra rakamlar üzerinden çalışmaya devam edebilirsiniz. Pazarınızı elde tutmak için ise yeni fırsatlar bulun.

Joseph Limo: “Yeni İlişkiler Kurmak İçin Sosyal Ağı Kullanın”

Bu etkinlikte en dikkatimi çeken şey, Facebook’taki kişilerinize ek olarak etki alanımızı nasıl genişletebileceğimiz ve sosyal ağ üzerinden nasıl kişiselleştirilmiş bir pazar oluşturabileceğimizdi. Bunun yeni ilişkiler kurmakta emlak brokerlarına çok büyük etkileri olacağını keşfettim. Halihazırda çalıştığım kişilere benzer profil taşıyan yeni kişilere ulaşmak için sosyal ağı kullanacağım.

Ders: Nüfus alanınızı büyütmek ve yeni işler elde etmek için ne yapıyorsunuz? Bu sadece bir oyun değil, bir stratejidir. Ortak ilgiler beslediğiniz kişilere ulaşarak etki alanınızı genişletmek ve kendinizi başarıya hazırlamak sizin elinizdedir. Sosyal ağı kullanarak müşteri ve ortaklık ilişkilerinizi inanılmaz boyutlara taşıyabilirsiniz.

Ragina Hoover: “Yeniden Uyanın ve Harekete Geçin”

Bu etkinlik, benim için tamamen uyarıcı oldu. Emlak brokerları bazen öyle bir hale gelirler ki en durgun zamanlarda kendilerini salarlar ve neredeyse bu işin kendilerine göre olmadığına inanmaya başlarlar. Aslında böyle anlarda yapılması gereken kendilerini uyarıcı bir etkinliğe katılmaları, bir kitap okumaları veya ilham alacakları başka bir şey yapmalarıdır. Benim için bu etkinlik yeni bir başlangıç oldu. Emlak kariyerimde daha yaratıcı daha üretken bir seviyeye atılmaya hazırım.

Ders: Bazı emlak firmaları ve brokerları, başarılı olmak için neye ihtiyaçları olduğunu bilirler, ancak yapmaları gerekeni yapmak için yeterli motivasyona sahip değillerdir. Tek yapmanız gereken, bir grup insandan gelen küçük bir bilgi veya heyecandan ilham alarak işinize yeniden sarılmanızdır. Sizinle aynı tutkuyu paylaşan meslektaşlarınız ile bir arada olmanız, işlerinizi büyütme arzusu ile dolmanızı sağlar.

Virginia Clark: “Bir Emlak Brokerına Her Şey İlham Kaynağı Olabilir”

Bu etkinlikten kendime çıkardığım birkaç şey oldu. İlki bir ekip kurmak üzerinedir. Senelerce bireysel olarak bu sektörde var oldum, ancak artık başarının sırrının bir ekip ile çalışmaktan geçtiğini fark ediyorum. Öyle ki başarılı olmuş bireysel çalışan emlak brokerları bile mutlaka yanlarında bir asistana sahipler.

Diğer çıkardığım başka bir konu ise bu işi yapmaya vakit ayırmak ve özen göstermek oldu. Her sabah keşif yapmak ve uyku vaktinizden feragat etmek, bu sektörde gerekli olan ilk şeylerden biridir. Ardından disiplinli ve planlı çalışmak gelir. Eğer bu konuda zorlanıyorsanız, kendinize bir motivasyon kaynağı bulmayı deneyin. Tıpkı 2 milyon doların üzerinde değere sahip bir kalp ameliyatı olacak bir çocuğa yardım için emlak işinde başarıya ulaşmaya çalışan broker gibi… Tıpkı dünyanın bir numaralı emlak firması olmayı kendine hedefleyen bir rock yıldızı gibi…

Ders: Firmanız üzerinde çalışmak için her gün vakit ayırın. İnternet üzerinden pazar araştırmaları yapmaya veya sahaya çıkarak araştırmaya çalışın. Günlük keşif, günlük hayatınızın bir rutini haline gelmelidir. Ardından kariyerinizde bir dış yardım alma vaktiniz gelecektir. Bu noktada size yardımcı olacak en iyi kişileri seçebilmek için iyi bir yetenek avcısı olun.

 

DİĞER HABER
06 Ocak 2017