Mail listemize abone oldunuz mu?
Trendler: En İyi 12+1 Gayrimenkul Teknolojisi

Teknolojik yeniliklerin, değişen demografinin ve COVID-19 salgınının gayrimenkul dünyasını alt üst ettiğini hepimiz biliyoruz. Brokerler, danışmanlar ve yatırımcıların hepsi oyunlarını geliştirmek ve sektörlerini etkileyen - ve bozan - trendler ve davranışlara ayak uydurmak zorunda kaldılar.

Bir Global finans ve muhasebe şirketi olan PwC, her yıl sektörümüzü değiştirecek çeşitli faktörleri analiz eden bir rapor yayınlıyor. Bu yılki rapor, geçen yıl boyunca şekillenen birçok trendi inceliyor. Her birini (öncelik sırasına göre) aldık. Size kendi işinizi, 2021 ve sonrasında nasıl "dönüş" yapacağınızı düşünmenizi sağlayacak kadar ayrıntıya yer verdik.

Siber güvenlik: Web'de kişisel verilerin yaygınlaşmasıyla birlikte tüketiciler ve işletmeler kişisel verileri gizli tutmanın yollarını arıyor. İş bilgilerinizi bilgisayar korsanlarından koruyan ve müşteri bilgilerinize özenle davranan şirketler ve kişilerle çalışın.

İnşaat teknolojisi: Bu teknoloji özellikle proje geliştiriciler için geçerlidir. Rehabilitasyon maliyetlerini tahmin edebilir, birden fazla teklifi güvence altına alabilir ve mobil cihazınızdan müşteri referanslarını kontrol edebilirsiniz.

Büyük veri analitiği: Mahalleler, alıcılar ve satıcılar hakkında her zamankinden daha fazla bilgi mevcut. Ama artık kendi başınıza araştırma yapmanıza gerek yok. Bulut tabanlı platformlar, büyük verileri her zaman, her yerde küçük ekranınıza getirir. 

5G uygulaması: Evden çalışma (WFH) - veya herhangi bir yerden - trendi, yeni ev alıcılarının, dünyanın geri kalanına hızlı erişim sağlayan toplulukların yeni mülkler arayacakları anlamına geliyor. 5G kullanılabilirliği, bir evin arka bahçesi veya çok üniteli bina olanakları kadar önemli bir satış özelliği haline gelecektir.

İşyeri otomasyonu: Ofisinizde hala Blackberry sahibi olan tek danışman veya broker iseniz, teknik becerilerinizi güçlendirmeniz gerekir. Hız ve erişim, bugünlerde doğrudan sonuçlara bağlı olarak ilerliyor. İşlerinizi otomasyona bağlayın, siz müşterilerinize odaklanın.

Nesnelerin İnterneti: Özellikle sağlık odaklı ve temassız bir iş ortamına doğru ilerlerken, tüm insanlık cihazlarla konuşacak. Akıllı cihazlardan otonom araçlara, iş gücünün yorulmak bilmez robot dünyasına daha fazla insanın teknoloji destekli cihazlarla  konuştuğunu göreceğiz.

Paylaşım ekonomisi: Uber ve Airbnb ile büyüyen bir nesil, yolculukları, evi ve diğer hizmetleri paylaşmaya alışkın. Bu yeni yaşam düzenleri paylaşım topluluklarında kendini gösterecektir. Daha şimdiden, yaşlı nüfuslar bile kısmi mülkiyet veya ortak yaşam/çalışma aracılığıyla tasarruf etmeye çalışır bir durumdalar. Emlak, kendisini harika bir "yan iş" olmaya borçlu bırakıyor, bu nedenle deneyimli brokerler ve danışmanlar yeni rakiplerin ortaya çıktığını görebilir.

Ortak çalışma: Bunun ticari alanda, konut gayrimenkul dünyasından daha fazla etkisi olacak. Evden çalışma politikasına sahip şirketlerin çalışanları için bir alternatif olarak gördüğü ortak çalışma alanlarına olan ilgisi bu belirsizlik ortamında artış gösteriyor.

Otonom araçlar: Yakında bir gün, sizi ve müşterilerinizi ev turlarına götürmek için bir robot "şoförünüz" olabilir. Sürdürülebilirlik, kirlilik ve trafiğin azaltılmasına daha fazla odaklanılmasıyla, havayı kirleten araçlara bu alternatif, önümüzdeki on yıl içinde gerçek olacak. Forbes'a göre bu ulaşım teknolojisi "kentleri değiştirecek".

Artırılmış/sanal gerçeklik: Bunun pandemi sırasında hayata geçtiğini ve hızlandığını zaten gördük. Ev turları sanaldır, tüketiciler ekranlarından bir evi "yeniden modelleyebilir" veya "yeniden dekore edebilir" ve geliştiriciler/danışmanlar gerçeğe yakın modeller ve gözden geçirmeler oluşturarak henüz var olmayan mülkleri satabilir.

3D baskı: Betonarme yapıların pabucunu dama atacak bu teknolojide ev modelleri oluşturmak her zamankinden daha hızlı, daha ucuz ve daha özelleştirilebilir olacak.

Drone teknolojisi: Havadan fotoğraf çekmek sektörümüzde zaten eski bir haber. Yeni nesil dronlar, satılık veya kiralık evlerde ve apartmanlarda mahallelere, odalara ve dolaplara girip çıkacak ve hatta açık evlerinize dondurma gönderecek.

Metaverse: Araştırmada atlanılan fakat geleceğin internetini oluşturacak bu teknolojiyi emlakbroker.com olarak buraya ekleyelim. Pazarlamanın yeniden yazılacağı, ticaretin yeniden kodlanacağı bu teknolojiyi yakın merceğe almalısınız :)

Bu teknolojik geliştirmelerin her birinin günlük yaşamınızı ve 2021 planlarınızı nasıl değiştireceğini düşünün... ve yıkıcı yeniliklere hazırlanın.

DİĞER HABER
30 Eylül 2021