"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Trump Hotel’in Geliştiricisi Joo Kim Tiah’tan Tavsiyeler

Milyarlarca dolarlık değerdeki küresel gayrimenkul projeleri üzerine çalışan bir geliştiricinin rakamlar ve kâr değerleri üzerine kafa patlattığı düşünülür. Ancak Holborn Group’un CEO’su Joo Kim Tiah, günümüz emlak piyasasında başarılı olmanın unutulmaz mekânlar ve deneyimler yaratmaktan geçtiğini savunuyor. Malezyalı geliştiricinin bu tutumu, emlak sektöründe çizginin dışında kalan benzersiz bir bakış açısı olarak kabul görüyor.

Joo Kim Tah, 2016 yılında TA Global’ın CEO’luğunu yaptıktan sonra çok sayıda ikonik lüks projenin başında yer aldı. Örneğin Vancouver’ın en yeni yapılarından biri olan Trump International Hotel and Tower’da onun imzası var. Tiah’ın şu anda Kanada, Avustralya ve Malezya’da meşgul olduğu yaklaşık 3 milyar Kanada Doları değerinde proje bulunuyor.

Emlak sektöründe çizginin dışındaki farklı bakış açısına sahip beyinlerden biri olan Joo Kim Tiah’ın emlak profesyonellerine vereceği tavsiyeler tam da bu açıdan büyük değer taşıyor. Eğer emlak sektöründe kariyer düşünüyorsanız ve Tiah’ın sizler için paylaştığı ipuçlarını takip etmenizi öneririz. İşte bunlardan birkaçı…

Kendi Alıcınız Olun

Herhangi bir inşaat projesinin önemli parçası, pratik detayları değerlendirmekten oluşur. Mevcut arsa fiyatları, bir alanın ortalama kira bedeli, imar yasaları ve inşaat maliyetleri gibi düşünülmesi gereken pek çok şey vardır. Bu gibi şeyleri bilmek hayatîdir, ancak Tiah bir binanın başarısı için çok daha az sayıda somut faktörü işaret ediyor.

Kendimizi son kullanıcı konumuna getirerek düşünmeliyiz. Bölgede geliştirmeyi planladığımız projeye bağlı olarak orada yaşamak, çalışmak ve oynamak nasıl bir şeydir sorusunu cevaplandırmalıyız.

Tiah’ın bahsettiği şey, örneğin o projenin olanaklarına göz atmak anlamına gelir. Eğer aileler için bir konut projesi

geliştiriyorsanız çevredeki okul bölgeleri önemli bir faktördür. Yaşlı vatandaşlara yönelik bir proje geliştiriyorsanız çevrede alışveriş mekânlarının olması önemli bir faktördür. Sonuç olarak demografik özellikler, pazardaki arz ve talebin büyük bir göstergesidir.

Binaların Ötesini Görün

Tiah, kendinizi sadece binalar geliştiren biri olarak görmez. Elbette ki geliştirdiği projelerin Maslow’un fizyolojik

ihtiyaçlar olarak belirttiği unsurları (barınma, uyuma, ısınma vb.) gerçeğe dönüştürdüğünü kabul eder. Ancak ona göre ev satın alma deneyiminde farklı duygusal unsurlar da söz konusudur.

Ev alıcıları ister ilk defa bir ev satın alıyor olsun ister yeni bir şehre taşınıyor olsun, yaşayacakları bu deneyimle ilgili gerçek bir takım duygular hissedecekler. Tiah, aynı zamanda kendini bu duyguların yaşanmasını sağlayan bir aracı olarak da görüyor.

Bir eve kavuşmak, kişinin hayatında duygusal bir kilometre taşıdır. Müşterilerimizin yarattığımız alanlardaki ve binalardaki yaşam biçimini şekillendirmekten mutluluk duyuyoruz.

Dolayısıyla bir meslek olarak gayrimenkul işinde olmak, tuğlalar yığınını dizmekten çok daha fazlasıdır. Sunumlarınızı ve bakış açınızı buna göre ayarladığınızda çok daha fazlasını yapabildiğinizi göreceksiniz.

Trump International Hotel & Tower - Vancouver

Beklenilmeyen ama Kaçınılmaz Olanı Düşünün

“Sizi ele geçiren şeyler, her zaman beklemediğiniz şeylerdir.” – Tiah

Bina geliştirme ve satış aşaması, proje boyunca bilgisayar tarafından oluşturulmuş imgesel işlemlere dayanır.

Dolayısıyla uygulama aşamasında sonradan bazı beklenmedik durumlar ile karşılaşmanız mümkündür.

Nitekim Tiah ekibi ile birlikte bir otelin salonundaki sütunları tasarladığında her şey iyiydi. Ancak uygulamaya geçtiklerinde onların devasa, hantal ve yönetilemeyen bir yapıda olduklarını gördüler. Bu vahim duruma rağmen proje, Tiah’ın ve ekibinin bu beklenmedik durumu değiştirme çabaları ve soğukkanlılıkları neticesinde başarısız olmadı. Sütunları yeniden tasarlayıp değiştirmek zaman ve para açısından onları biraz daha geriye götürdü belki ama projeleri başarıyla sonlandı.

Bu hikâyeden çıkarılacak şey nedir? Proje geliştirme süreciniz boyunca ayrıntıları düzenli olarak kontrol etmeli ve her zaman için beklenmedik durumlar ile karşılaşabileceğinizi aklınızdan bulundurmalısınız. Hiç kimse bir projenin nasıl ilerleyeceğini önceden bilemez ve en dikkatli kişi bile bazı öngörülemeyen sorunlarla karşılaşabilir.

DİĞER HABER
20 Mayıs 2017