"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Trump’ın İş Bitirme Sanatı Kitabı ile Emlak Liderliğinin Sırlarını Öğrenmek

İşadamı ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın gazeteci Tony Schwartz ile birlikte 1987 yılında yazdığı kitap “Trump: İş Bitirme Sanatı”, zamanında en çok satanlar listesinde zirveye oturan ve liderliğini 13 hafta boyunca koruyan bir kitap olmuştur. 2016 yılındaki başkanlık kampanyasında yeniden dikkatleri üzerine toplayan bu kitap, özellikle emlak sektöründe zirveye oturmasını sağlayan nedenleri içermesi bakımından önem arz ediyor.

Kitap, Trump’ın Quenns’teki çocukluk zamanlarından bahsederek başlıyor. Devamında Manhattan’a taşınmadan önceki Brooklyn’de hayata geçirdiği ilk çalışmaları ve ardından Trump Organizations’ı kurma aşaması anlatılıyor. Son olarak ise Grand Hyatt Hotel ve Trump Tower ve diğer projeleri hakkındaki eylemleri ve düşüncelerinden bahsediliyor.

Bir İş Liderinin Karakter Analizi

Kitapta, öncelikle Trump’ın bir emlak devi haline gelmesinin arkasındaki sebeplere değiniliyor. Acaba onun bu başarıya ulaşmasında etkili olan sebepler neydi? Bildiğiniz üzere Trump, elde ettiği başarının yanı sıra sıradışı kişiliğiyle de dikkat çekiyor. Dolayısıyla onun başarıya ulaşmasında ne tür özelliklerin etkisinin olduğu da önem kazanıyor.

Konumuz her ne kadar Trump’ın gösterdiği başarının arkasında neler yattığı ile ilgili olsa da aslında bir emlak liderinin ne tür özelliklere sahip olması gerektiği konusunda da püf noktalarını yakalıyoruz. Çünkü işinizde bir lider olabilmek için sadece işinizi iyi yapmaya değil, liderlik özelliklerine de sahip olmanız gerekiyor.

Bunun için kitapta şöyle bir liste veriliyor:

 • Önemli konularda ve operasyonlarda çok hızlı bir karar vericiydi.
 • Ticaret zekâsı olan iddialı ve agresif biriydi.
 • Partileri ve küçük sohbetleri sevmiyordu ama yine de iş yapabilmek için bu tür etkinliklere katıldı.
 • Kötü zamanlarda bile iyimser yaklaşıyordu ve mücadele veriyordu. Çünkü eğer satacağı ürün ya da hizmet iyiyse piyasadan bağımsız olarak satılabileceğine inanıyordu.

Aslında bu özelliklere baktığımızda bir iş kurmanın ve onu zirveye taşımanın liderlik özelliğine sahip olmaktan geçtiğini anlıyoruz. Bu kişi ister Trump olsun ister olmasın, bir işe liderlik etmek için bu özellikler olmazsa olmaz olarak öne çıkıyor.

Trump’ın 11 Adımlık Yol Haritası

Kitapta, Trump’ın zirveye giden yolda nelere dikkat ettiğini özetleyen 11 adımlık bir yol haritası da mevcut. Bunları, aslında bir emlak işinde takip edilmesi gereken adımlar olarak da tanımlayabiliriz:

 • Büyük düşünmek
 • Dezavantajları korumak ve kendi kendine yok olmasını sağlamak
 • Seçenekleri en üst düzeye çıkarmak
 • Pazarı iyi tanımak
 • Kaldıraç gücünü kullanmak
 • Konumu geliştirmek
 • Mesajı hedef kitleye ulaştırmak
 • Direnmek ve savaşmak
 • Ürün ve hizmeti sunmak
 • Maliyetleri hesap etmek
 • İşini yaparken eğlenmek

Bu adımlar, aslında her emlak profesyonelinin ve her iş adamının sahip olması gereken adımlardır. İşini yapmaktan zevk almayan, hedef kitlesine doğru mesajları iletmekten aciz olan, maliyet hesaplamasını yapamayan, işi ile ilgili etkinlikleri önemsiz gören ve pazarını iyi tanımayan hangi emlak profesyoneli başarılı olabilir ki?

Trump’ın Anahtar Maddelerini Yorumluyoruz

Geçmişten ders alın ve gelecek için plan yapın. Emlak işinde her yılbaşında bir planlama yapılır ve hedefler koyulur. Ancak yıl içinde bunların takibi yapılmazsa koyulan hedeflere ulaşıp ulaşmama anlamında ne kadar yol aldığınızı anlamanızın imkânı yoktur. Bu nedenle geçmiş durumunuzu değerlendirmeniz ve bu duruma göre geleceğinize yön vermeniz çok önemlidir.

Yetenekli insanlara saygı gösterin ve onlarla birlikte çalışın. Emlak işi, çoğu zaman doğru insanlarla bir ekip şeklinde yapıldığında daha başarılı olur. Bazen bir birey olarak her yere yetişemezsiniz ama yanınızda olacak yetenekli ve sadık bir ekip ile yapamayacağınız şey yoktur.

Kaç saat çalıştığınız değil, çalışma saatiniz boyunca ne kadar iş yaptığınız önemlidir. Emlak işinde zamanı iyi kullanmak en önemli unsurlardan biridir. Bazen kendinize bir zaman planı yaparsınız ve neye ne kadar zaman ayıracağınızı hesap edersiniz. Ancak asıl önemli olan ayırdığınız zamanı ne kadar verimli geçirdiğinizdir.

Sadakatin yanı sıra inatçılık da dünyadaki en önemli şeylerden biridir. İnatçılık ve hırs, size zarar verecek boyutta olmadığı sürece müthiş etkili bir özelliktir. Eğer kimsenin göremediği bir konuda siz başarıyı görüyorsanız, ona ulaşmak için inat etmeniz doğrudur.

Her zaman az şey vaat edip daha çoğunu sunun. Emlak işinde müşteri hizmetleri kilit noktadır. Müşterilerinize dil dökerek onlara sayısız şeyi vaat edebilirsiniz. Ancak sunduğunuz vaatleri yerine getiremediğinizde işinizi uzun vadede tehlikeye atmış olursunuz. Bunun yerine onlara ortalama vaatlerde bulunup sonrasında daha fazlasını sunarak şaşırtın. Böylesi onlara çok daha etkileyici bir deneyim yaşatır.

DİĞER HABER
05 Haziran 2017