"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Türk Girişimcinin Ortağı Olduğu Emlak Kiralama Girişimi Blueground Unicorn Olma Yolunda İlerliyor

Kısa vadeli mobilyalı daire kiralamaya odaklanan girişim Blueground, WestCap Group liderliğindeki yatırımcılardan 140 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu yatırımla birlikte emlak girişiminin değerlemesi 750 milyon dolar oldu. Şirket, almış olduğu son finansmanı operasyonlarını genişletmek için kullanmayı planlıyor.

CEO Alex Chatzieleftheriou tarafından yönetilen Blueground, insanlara dünyanın dört bir yanındaki rağbet gören semtlerde bir ay veya daha uzun süreli konaklamalar için erişilebilen binlerce evden oluşan küratörlü bir ağla yaşama imkanı sunuyor. Teknoloji destekli platformu, müşteri desteği ile tamamen dijitalleştirilmiş bir deneyim ve apartman temizliği, bakkal teslimatı, sağlıklı yaşam seçenekleri ve daha fazlası günlük ihtiyaçlara erişim sağlar. Blueground'un merkezi New York City'de bulunuyor. New York, Los Angeles, San Francisco, Boston, Chicago, Washington DC, Denver, Seattle, Austin, Dubai, İstanbul, Paris, Londra, Viyana, Atina dahil olmak üzere dünya çapında 15 şehirde binlerce daire portföyüne sahip emlak girişimi, 2025 yılına kadar 50 şehre yayılmayı planlıyor.

New York

Chatzieleftheriou, McKinsey & Co. danışmanı olarak önceki kariyerinde çeşitli iş görüşmeleri için aylarca süren otel konaklamalarına katlandıktan ve kısa süreli mobilyalı dairelerde geceleme deneyiminin ardından, 2013 yılında Atina'da Blueground'u kurdu. Yakın zamanda Unicorn olması beklenen emlak girişiminin kurucu ortağı ve Türkiye Ülke Müdürü Kurtuluş Korkmaz olduğunu ayrıca belirtelim.

2020'de pandeminin başlangıcında, bazı şehirlerde doluluk, %92 oranındaydı. Pandemi sürecinde girişimin doluluk kapasitesi %88'e düştü. Blueground, New York ve San Francisco gibi şehirlerdeki dramatik kira düşüşlerinin ortasında kira ücretlerini düşürmüştü.

İstanbul

Girişimin müşterileri, çoğunlukla bekar beyaz yakalı profesyoneller ve 25 ila 45 yaşları arasındaki çiftlerden oluşuyor. Ceo Chatzieleftheriou, Blueground'da kalış süresinin minimum bir ay olduğunu ve ortalama kiralama süresinin 4,5 ay olduğunu ve rezervasyonların yaklaşık %60'ı, aynı şehirde veya farklı bir şehirde yeni bir mahalleye taşınan, konaklamalarını uzatan tekrar müşterilerden oluştuğunu açıklıyor.. 

Ceo, e-postayla yatırımcılarına gönderdiği bir bildiride, "Blueground, şirketler ofise dönüş görevlerini ertelemeye devam ettikçe, gayrimenkulde artan esneklik ihtiyacını karşılamak için benzersiz bir konuma sahip" dedi. "Burada çok büyük bir fırsat var." açıklamasına yer verdi. 

DİĞER HABER
21 Eylül 2021