"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Uber’ın Kurucusundan Yeni Bir Gayrimenkul Girişimi: Haus

Uber’in kurucusu ve Expa’nın CEO’su olan Garrett Camp, Expa’nın son projesi olan Haus’u duyurdu. Expa’nın aynı zamanda ilk gayrimenkul projesi olan Haus, alıcılar, satıcılar ve firmalar açısından gayrimenkullerin satış sürecinin daha saydam, kolay, güvenilir ve takip edilebilir olmasını sağlıyor.

Piyasada mülk araştırması yapılabilecek pek çok uygulamanın var olduğunu söyleyen Garret Camp, buna rağmen resmi tekliflerin verildiği ve kabul edildiği bir teknolojinin hiç yapılmamış olduğunun altını çiziyor. Haus girişimi ile bu ihtiyacı karşılamayı hedefleyen Camp ve ekibi, istediği başarıyı elde edeceklerine inanıyor.

Haus Uygulaması Ne İşe Yarar?

Gayrimenkul sektöründeki mevcut düzene göre emlak brokerları/danışmanları, satıcılar ile alıcılar arasında e-posta, telefon ve yüz yüze görüşme yöntemleri ile mekik dokur. Diğer taraftan satıcı firmaları, mülklerine gelen çok sayıdaki teklifi kağıt parçalarında veya e-postalarında biriktirerek uzun listeler oluştururlar. Alıcılar ise teklif verdikleri mülklere diğer alıcıların ne kadar teklif verdiklerini bilmeden kimi zaman bilinçsizce teklif verirler.

Bunlar işin bir parçası gibi görülebilir. Çünkü bu sektörün çalışanları yıllardan beri alışageldikleri sistemi uygulamaktadırlar. Ancak neden daha kolay yollar üretilmişken daha zor olanı seçelim? Üstelik bu şekilde işleyen bir sistemde, alıcıların mülklere verilen fiyatları açık şekilde görmemesi ve güvenlik ile ilişkili bazı dezavantajlar da cabası.

Haus, işte teklif alma, teklif verme ve anlaşma aşamalarından oluşan bu satış sürecindeki tüm dezavantajları ortadan kaldırarak tüm taraflara ek avantajlar getiriyor. Gayrimenkul sektöründeki tarafların tüm deneyimlerini dijitalleştiren Haus uygulaması, satıcıların mülklerini satışa sunmasını, alıcıların ve firmaların ise bu mülklere teklif vermesini sağlayarak satış sürecinin daha hızlı ve kolay şekilde yapılmasına yardımcı oluyor.

Haus Uygulaması Nasıl Kullanılır?

  • Satıcıların Mülklerini İlan Etmesi

Satıcılar, Haus uygulaması üzerinden bir hesap oluşturarak ellerindeki mülkü satışa sunuyorlar. Bunu yaparken alıcıların mülke verebilecekleri minimum teklifi ve mülk için kendi istedikleri fiyatı da belirtebiliyorlar. Bu sayede alıcılara fiyat teklifi verirken bir nevi fiyat aralığı sunmuş oluyorlar.

Satıcı firmaları da aynı şekilde listelerindeki mülklerini buradan teklife açabiliyorlar. Böylece ellerindeki tüm listeler Haus uygulamasındaki hesaplarında düzenli bir şekilde müşterilere ulaşabiliyor.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da satıcıların mülk ilanı verirken içerisinde tüm şartların yazılı olduğu bir kontrat oluşturmaları ve altına ıslak imza atmalarıdır. Bu özellik, alıcıların teklif verirken tüm şartları açık bir şekilde görmesine yarıyor.

  • Alıcıların Teklif Vermesi

Alıcılar ise satıcıların açtıkları bu mülk ilanlarına belirtilen şartlara göre teklif veriyorlar. Alıcıların Haus uygulaması ile sağladıkları avantajlar arasında, teklif vermiş oldukları mülke verilen diğer alıcı tekliflerini görebiliyor olmaları ve tekliflerini buna göre yeniden düzenleyebiliyor olmaları bulunuyor. Böylece çok daha şeffaf ve hakkaniyetli bir teklif süreci yaşanıyor.

Mülkü satışa koyan satıcının hazırladığı kontratı ve verilen diğer teklifleri inceleyerek teklifinde düzenlemeler yapabilen alıcılar, teklif verdiklerinde veya tekliflerinde düzenleme yaptıklarında satıcıya bu hareketler hakkında bildirimler gidiyor.

  • Satıcının Uygun Teklifi Kabul Etmesi

Mülküne gelen teklifler üzerinde her zaman işlem yapabilen satıcılar, istedikleri teklifi reddedip istedikleri teklifi kabul edebiliyorlar. Hatta teklif veren alıcılarla irtibata geçip pazarlık sürecini bile yaşayabiliyorlar.

Son olarak bir teklif üzerinde kanaat getiren satıcı uygun gördüğü teklifi kabul ettiğinde, teklifi veren alıcıya bildirim gidiyor ve yasal bağlayıcılığı olan orijinal kontratı onaylaması isteniyor. Bu aşamadan sonra ise diğer teklif verenler otomatik olarak reddedilmiş sayılıyor ve mülkün üçüncü şahsa teslimi için süreç başlatılıyor.

Sonuç

Yukarıda da belirttiğimiz gibi satıcılar, alıcılar ve firmalar arasında geçen satış sürecini daha şeffaf ve hızlı hale getiren Haus uygulaması, özellikle alıcıların mülke verilen diğer teklifleri görerek tekliflerinde değişiklik yapabiliyor olması konusunda inanılmaz bir başarı elde ediyor.

Çünkü piyasadan habersiz olan alıcıların teklif verdiği mülkler hakkında bir fiyat aralığı bilgisi edinmesi, son derece önem arz ediyor. Normal süreçlerde bu mümkün olmadığı gibi, bu şekilde bilinçsizce gerçekleştirilen satışların sonrasında pek çok sorun çıkabiliyor. Ancak Haus uygulamasının bu sorunları ortadan kaldıracağına inanıyoruz.

DİĞER HABER
01 Ağustos 2016