"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
 Ukrayna Gayrimenkul Pazarını Blockchain Altyapısıyla Yabancı Yatırımcılara Açıyor

Tapu sicil girişimi Propy, Ukrayna tarihinde ilk kez yabancı yatırımcıların internet üzerinden gayrimenkul alım satımını mümkün kılan uygulamayı hayata geçirme konusunda Kiev yönetimi ile anlaştığını açıkladı. Şirket yabancılarla ilgili tüm gayrimenkul anlaşmalarını kaydetmek için, Bitcoin ve Ethereum gibi şifreli para birimleri ve networkleri destekleyen blockchain veri tabanından yararlanmayı planlıyor.

Propy, Başkent Kiev’den Karadeniz kıyı şeridindeki kentlere kadar, ülkedeki tüm mülklerin internet üzerinden yabancılara satışını gerçekleştirebilecek. 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek ve yabancı yatırımcıların ülkede arazi satın almasına da izin veren mevzuat, aynı zamanda zengin yer altı kaynaklarının uluslararası alıcılara açılması anlamına da geliyor. Propy, 2018 boyunca pilot uygulamalar şeklinde hayata geçirilecek olan programı, Ukrayna E-Devlet Ajansı ile ortaklaşa yürütecek.

Ukrayna Gayrimenkul Piyasası Canlanıyor

E-Devlet Ajansı başkanı Oleksandr Ryzhenko gayrimenkul sisteminin, ülke ekonomisinde hedeflenen blockchain stratejisinin başlangıç noktasını oluşturduğunu belirterek “amacımız Ukrayna’nın global blockchain ekosisteminin önde gelen ülkelerinden biri halini alması. Şifrelenmiş işlem takibi sağlayan veri tabanının yaratacağı dönüşüm gayrimenkul sektöründeki tüm işlemlere şeffaflık, verimlilik, güvenlik ve güven duygusu artışı olarak katkı sağlayacak” diye konuştu.

Propy şirketinin CEO’su Natalia Karayaneva da sistemin hem Ukrayna gayrimenkul piyasasında canlanma yaratacağı, hem de yabancı yatırımcılara cazip fiyatlarla güvenli yatırım fırsatı sunacağı değerlendirmesinde bulundu. Karayaneva “Kiev yönetiminin kısa süre önce Bitfury ile imzaladığı iç hükümet veri tabanı kurma anlaşması büyük bir açılım başlattı. Hükümet, Propy’nin teknolojisini kullanarak yabancı gayrimenkul yatırımcılarını cezbedecek online yatırımı kolaylaştırma yoluyla söz konusu ivmeyi sürdürmek istiyor” dedi.

Ukrayna’da gayrimenkul fiyatları 2014 ve 2015 yıllarında büyük düşüşe geçerek, 2008’de gördüğü zirvenin neredeyse yüzde 70 oranında altına indi. Bu durum gayrimenkul yatırımlarını yabancılar için cazip hale getiriyor. Hükümet ise ülkenin ekonomik görünümünü arttırmak için işlemleri kolaylaştırmanın yollarını arıyor. Ülke ekonomisi geçen yıl milli gelirdeki yüzde 2.3’lük artış ile düzelme sinyalleri gösteriyor.

PROPY ŞİFRELENMİŞ VERİ TABANINDAN YARARLANACAK

Propy, gayrimenkul sektöründe legal kayıt sistemleri ve eski mülk satış süreçlerine ilişkin problemleri çözmek için, bölgesel düzenlemelere uygun takip ve icra gerçekleştirebilen akıllı sözleşmeler kullanıyor. Ethereum’un kullanılmasıyla Propy gayrimenkul danışmanları, alıcılar, satıcılar, tapu acenteleri ve noterlere, mevcut hukuki çerçevede işlemleri imzalayabilme yetkisi veriyor. Mülkiyet değişikliklerinde ya da yeni gayrimenkul alımlarında gerekli olan Propy’nin PRO adı verilen hizmet aracına sahip olmak için üyelik gerekiyor. ERC-20 PRO, uluslararası kullanıcıların para birimlerini kolayca istenilen birime dönüştürebilmelerine izin veriyor. 100,000,000 PRO geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. Silikon Vadisi tabanlı startup Propy, TechCrunch’ın kurucuları Michael Arrington ile Alain Pinel, Apple’dan Daniel Kottke ve Bessemer Venture Partners’tan David Cowan tarafından tavsiye ediliyor.

Konuya ilişkin ayrıntılı bilgiye http://tokensale.propy.com/ linkinden ulaşabilirsiniz.

DİĞER HABER
16 Ağustos 2017