"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
UrbanStat: “Gerçek Zamanlı Risk Analizi”

Gayrimenkul sektöründe boy gösteren ve kısa sürede yakaladığı büyüme trendi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran yerli bir girişim olan UrbanStat’ı gayrimenkul yatırım danışmanları için yakın merceğe aldık. Startup Turkey  2016 etkinliğinde en başarılı üç girişimden biri olmayı başaran UrbanStat, aldığı yatırımlar ile büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Gerçek zamanlı risk analizine yepyeni bir boyut kazandıran girişim, geleceğin “en”lerinden olmaya aday. 

Gayrimenkuller üzerinde gerçek zamanlı risk raporları düzenleyen ve veri analizleri sunan girişim, CBS teknolojileri ve iCloud sunucuları ile mekansal risk raporlarını daha hızlı ve daha doğru ölçebilmeyi sağlıyor.

Gayrimenkul ve sigorta sektöründeki büyük bir açığı doldurmayı başaran bu yeni girişim ile gayrimenkuller üzerinde gerçek zamanlı risk analizi yaparak, var olan ya da ortaya çıkabilecek riskleri, en doğru şekilde tespit etmek ve daha doğru analiz sonuçlarına ulaşabilmek mümkün. Peki bu ne demek oluyor? Gerçek zamanlı risk analizi yapabilmek, hem sigorta şirketlerinin, hem bankaların hem de bu konuda doğru veriye ulaşmaya ihtiyaç duyan herkesin güvenilir kaynaktan, hızlı bir biçimde bilgilere ulaşabilmesi ve işlemleri bu bilgiler ışığında gerçekleştirebilmesine olanak sağlıyor.

Şirketlerin gayrimenkul portföyünü de olumlu anlamda etkileyen girişim, hava durumu, sel, heyelan, fırtına, deprem gibi risk faktörlerine ait bilgileri de sunuyor. Gayrimenkul danışmanları bu girişimden faydalanarak  müşterilerine yatırım yapacakları bölgeyle ilgili eksiksiz gerçek zamanlı risk analizi raporunu hazırlayabilirler.

Edinmiş olduğu bu bilgileri ise her segmentin kendine özel güvenilir kaynaklarından derliyor. Örneğin, hava durumu bilgilerini belirli periyotlar halinde önünüze sunan sistem, tahminleri meteoroloji müdürlüğünden alırken, deprem ile ilgili veriler ise Avrupa Birliği sisteminden doğrudan alınıyor. Öte yandan, sel fırtına ve heyelan modellemeleri uydu ve topografya haritaları kullanılarak elde edilen direnaj haritaları ile sistem kendi içinde bu bilgileri derleyebiliyor. Bu alanda Türkiye genelinde üretilen tek veri sahibi olarak ön plana çıkan girişim, müşteri finansal analizleri yapabilen sistem müşterinin sigorta portföyünü ne kadar ve nasıl etkilediğinin de analizini sunabiliyor. UrbanStat girişimi tamamen özelleştirilmiş bir yazılım sistemi kullanılıyor.

Ürün geliştiricileri ve ortaklarından olan Anıl Çelik’in açıklamalarına göre sistem; karmaşık adres bilgilerini standarda oturturken, mekansal analitik yöntemleri ile gerçek zamanlı risk analizleri yapıyor. 2014 yılında  “Girişim Fabrikası” olarak ortaya çıkardıkları bu girişimin, değişen şartlarla evrilerek ve keşfedilen yeni alanlarda genişleyerek yoluna devam ettiğini belirtiyor.

DİĞER HABER
03 Ekim 2017