"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Üzerinizdeki Kötü Algıyı Yok Edin!

Emlakçılık sektöründe karşılaşılan en önemli sorunlar arasında, halkın emlakçılara olan olumsuz algısı yer alıyor. Hatta durum o kadar kötü ki yapılan son araştırmalara göre kamuoyunun emlakçılara olan güveni %17 gibi bir hayli düşük seviyede. Hal böyle olunca bir emlakçının başarılı olabilmesi için güven ya da benzeri olumsuz algıdan uzaklaşması önem teşkil ediyor. Peki, bu denli olumsuz bir duruma nasıl gelindi?

Günümüzde de görülen kısa yoldan para kazanma isteği, birbakıma emlakçılık sektörünü de ele geçirmeye başladı. Pek çok emlakçı, en az çabayla listesindeki evleri satmaya çalışıyor. Nitekim bu durum, beraberinde olumsuz algıyı pekiştiriyor.

Peki, emlakçılar üzerinde oluşan bu güvensizlik ve kötü algı nasıl yok edilebilir?

1. Ortalama ile yetinmeyin

Müşterilerinize hizmet sunarken bir yandan da kendinizi karşı tarafta düşünün, empati yapın ve buna göre hizmet kalitenizi arttırmaya çalışın. Ortalama değerler ile kalmak yerine daha kaliteli bir iş performansı sunmaya özen gösterin. Nitekim bu durumu gerçekleştirmeden önce de kendinize dürüst davranmanız bir hayli önemli.

2. Gerçek bir profesyonel olun

Eğer kendinizi uzman olarak görmek istiyorsanız piyasadaki hareketleri, faizleri, trendleri ve buna benzer durumları yakından takip etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda müşterilerin kendilerine güven veren ve akıllarındaki en iyiye ulaşabilmelerini sağlayacak bir kişi aradıklarını da göz ardı etmeyin.

Bir başka deyişle kendinizi müşterilerinize adayın ve onların tam olarak ne istediklerini anlayın. Aynı zamanda bu esnada güven vermeyi unutmayın. Başarılı satışların en büyük sırrı müşterilerinize güvenilir olmakta yatıyor.

3. Sınırlarınızı aşın

Gün içerisinde işlerinizi tamamladıktan sonra kenara çekilip kendinize "gerçekten müşterilerime verebileceğim en iyi hizmeti verebildim mi?" sorusunu sorun. Tabi bu soruya dürüst bir şekilde cevap vermeniz de en az aksiyona geçmeniz kadar önem teşkil ediyor.

Temelde 3 farklı emlakçı vardır. Bunlardan ilki başarısız olanlar, ikincisi ortalama olanlar üçüncüsü ise işin ehli olanlar. Ne yazık ki belli başlı danışmanlar kimi yerlerde daha çok rahatlığı ve en az riski tercih ediyor. Bu durum da haliyle olumsuz bir geri dönüşe yol açıyor.

Eğer söz konusu olumsuz durum devam eder ve emlakçılara karşı kalan az miktardaki güven ve olumlu algı da yok olursa işler çok daha zor bir hale gelebilir. Daha büyük projeler peşinde koşmak ve rahatlığı bir kenara koyup en iyi hizmeti vermeye çalışmak artık hiç olmadığı kadar önemli olarak görülüyor. 

DİĞER HABER
08 Ekim 2017