"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Verimli Olmayan Çalışanlarla Yolunuzu Ayırın

Emlakçılara, yöneticilere ve işverenlere soralım; yeteri kadar üretici olmayan danışmanlarla çalışmanın size ne kadar pahalıya mal olduğunun farkında mısınız?

Üretken olmayan danışmanlar emlak ofisinizin bütün kaynaklarını kullanıyor, vaktinizi boşa harcıyor fakat yine de yöneticiler çalışanlarını kaybetme konusunda kendine göre sebeplerden ötürü gönülsüz davranıyor.

Herkesin ofisinde Ahmet ya da Ayşe diye adlandırabileceğimiz bir kişi vardır. Ahmet yıllardır satış danışmanlığı yapıyor, her sabah gelip kahveyi hazırlıyor, ofise belki de ilk geliyor fakat bugüne kadar bir ev sattığı hiç görülmedi. Belki bir zamanlar bunu başarıyordu fakat artık değil. Çünkü parası olan bir müşteri evi zaten kendi buluyor. 

Peki durum böyleyken Ahmet’i hâlâ işte tutmanın anlamı ne? Açıkçası bu tamamen beyhude bir çaba ve işe yaramayan, üretemeyen, uğraş vermeyen danışmanlar sadece size zarar getiriyor.

Üstelik Ahmet size pahalıya da patlıyor çünkü kendisi başarısızlığın ayaklı temsilcisi gibi. İşe alımda, eğitimde ve koçlukta olmak üzere Ahmet’in ofisinize verdiği üç büyük zarar var;

İşe alımlar: Günümüzde yetenekli danışmanları işe almak kolay değil çünkü ‘çekici’ bir yanınız olmak zorunda. Fakat ofisinizde Ahmet ya da onun gibi başkaları oldukça insanlar şunu soracak; Neden yeteri kadar verimli olmayan bir yerde çalışmaya başlayayım? Dolayısıyla potansiyel yetenekleri işe almak istiyorsanız, önce verimsiz danışmanlardan kurtulmalısınız.

Eğitim: Eğitim derslerinize katılacak danışman bulmakta zorlanıyorsunuz. Neden mi? Çünkü Ahmet de onların her birine katılıyor ve hiçbir şey yapmıyor. Böylece verdiğiniz eğitimin işe yaramadığı izlenimi oluşuyor.

Koçluk: İnsanların yardıma ihtiyacı olacak, tabiri caizse bir ‘koçluk ilişkisi’ isteyecekler fakat bunu siz veremezsiniz. Neden mi? Çünkü bunun en büyük kanıtı yine Ahmet. Kendisi yıllardır ofisinizde ve hâlâ bir arpa boyu yol gidememesi, sizin de yeteri kadar iyi olmadığınızı gösterir.

Dolayısıyla ofisinize bir danışman işe alırken şu değerlere dikkat etmelisiniz;

- Ofis – Marka kültürüne uyum sağlaması

- Ofiste istikrar yaratabilmesi

- Ekip çalışmasına uyumlululuk

- Süreklilik ve tutarlılık

Biliyoruz ki bir insanı işten çıkarmak pek de kolay değil fakat yukarıdaki nitelikleri bünyesinde barındırmayan çalışanlar size uzun vadede sadece zarar katacak, firmanıza başarısızlık getirecektir. Dolayısıyla ya Ahmet gibileri yeniden üretime katıp verim almaya çalışın ya da olmuyorsa daha iyi bir kariyer haritası çizmeleri için yolunuzu ayırarak onlara yardımcı olun.

*Bu arada ismi "Ahmet" olan tüm danışmanlardan özür diliyoruz :)

DİĞER HABER
14 Mayıs 2019