"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Verimli Zaman Kullanımı ve Yönetimi

Zamanın verimli kullanımı; hangi sektörde ya da hangi mevkii de olmanıza bakmaksızın çalıştığınız süre boyunca en dikkat etmeniz gereken noktalardan biridir. “Vakit, nakittir!” deyişinin geçmişten günümüze taşınmasının sebebi budur. Çünkü önemli olan kaç saat çalıştığınız değil, çalıştığınız süre içerisinde işinize ne kattığınızdır. Zaman yönetimi kısaca, gün içerisinde harcayacağınız enerjinin boşa harcanmaması ve doğru yönlendirilmesidir. Özellikle emlak sektöründe mobilizasyonun ve iletişimin önemli olması bu konuda daha dikkatli olunmasını zorunlu kılar.

Zamanınızı doğru kullanmak için yapmanız gerekenlerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Beklentileri karşılayın

Eğer belirli müşteriler ile çalışıyorsanız, onlardan gelecek talepleri önceden belirlemelisiniz. Özellikle emlak işinde iletişim kanallarınız her zaman açık olmalı, o an cevap veremeyecek durumda olsanız bile, müşteriler sizin mutlaka geri dönüş yapacağınızı bilmeliler. Ayrıca, sizinle iletişimlerinin sürekli olmasını sağlamanız gereklidir.

Yeni projeleri, gelişmeleri ve haberleri ya da elinizde ki emlakların durumlarını bilgilendireceğiniz günlük, haftalık veya aylık mail gönderimlerinizi mutlaka düzenli yapmalısınız. Bu sayede, potansiyel alıcılar elinizde ki emlak çeşitleri içerisinden seçip, öngörü sahibi olarak size gelmiş olacaklardır. Emlak gösterimi için boşuna vakit kaybetmeden, potansiyel alıcınızın talep kriterlerini eşleştirme şansınızı bu durumda arttırmış olursunuz.

İşlerinizin önem sırasına göre dağılımını sağlayın

Bir ekip olarak çalışıyorsanız ya da danışman çalıştırıyorsanız günlük, haftalık ve aylık iş planlarının hazır olduğunu belirlemeniz gereklidir. Ofisiniz içerisinde görünür bir yerde planlanmış işlerin işaretli olduğu bir takvim mutlaka bulundurmalısınız. Tüm takımın ve sizin, iş planını sürekli takip edebiliyor olması önemlidir.

Ek bir tavsiye olarak, iş paylaşımını yaparken dikkatli davranıp doğru işi doğru kişilere paslamanız gereklidir. Örneğin; hangi müşteri tipinin hangi danışman ile daha iyi iletişim kuracağını göz önüne almalısınız.

Zamanı parçalara ayırın

Zaman yönetiminin, sadece çok çalışmak ile ilgili olmadığını, enerjinin doğru kullanımı anlamında geldiğini yazımızın girişinde belirtmiştik. Verimli çalışmak için sağlığınızın ve vücut direncinizin yerinde olması gereklidir. Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.

Bu planlama uyandığınız andan itibaren başlamalı, sabah egzersizi ve kahvaltınızı asla atlamamalısınız. Özellikle bu sektörde müşteri ile birebir iletişim söz konusu olduğundan dolayı karşınızdaki kişiye güven vermek için güçlü ve sağlıklı bir duruşa sahip olup sorulara yorgunluğunuzu yansıtmadan cevap verebilmelisiniz. Ofisinize geldiğiniz anda bilgisayarınızı bile açmadan önce, o gün için yapacaklarınızı, randevularınızı ve hedeflerinizi not almalı ve sıraya koymalısınız.

Gün içerisinde çalışırken ayrıca kendinize ayıracağınız küçük zaman boşlukları oluşturup 10-15 dakikayı geçmeyecek şekilde, hoşunuza giden her ne ise, sosyal medya, haber, spor takibi ya da oyun oynamak için vakit ayıreğitimalısınız. Ancak bunun mutlaka bir sınırı olmalı ve çalışma içerisine sarkmamalıdır. Bu vakit ayırmaların sınırlarını kendinize hatırlatmak için, telefonunuzun alarmını ya da alarmlı bir saati kullanabilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde mutlaka birkaç kez e-posta kutunuzu kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Konuları çalışın

İletişim ve pazarlama açısından önemli araçlar olan reklam, site ya da sosyal medya bildirimlerinizi güncel tutmalı ve önceden hazırlamalısınız. Yeni bir haftaya başlamadan önce vereceğiniz reklamları, yazı konularınızı oluşturup, yayın tarihlerini belirlemelisiniz. Bunun için hafta yada ay başından planlı olarak harcayacağınız bir iki saatlik süre, aklınızı bu konu ile meşgul etmekten uzak tutacak; sürekli kontrol etme gereği duymayacaksınız.

Tutarlı olun

İnsanlar alışkanlıkları ve düzeni severler. Unutmayın ki; siz, çalışanınız ve müşterileriniz arasında bir koordinasyon sağlamalısınız. Planlarınızdan sapmadan, çevrenizi kendi düzeninize alıştırırsanız, zamanınızı dış etkenler değil siz yönetirsiniz.

DİĞER HABER
17 Nisan 2016