"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Warren Buffet’tan Emlak Yatırım Sırları

Birçok kaynaktan rahatlıkla dünyaca ünlü milyonerlerin şirketlerinde yürüttükleri yatırım stratejileri ile ilgili bilgiye erişebilirsiniz. Ama aynı bilgi bolluğu bu milyonerlerin bireysel yatırım aktiviteleri hakkında mevcut değil. Tabi ki bu milyonerler de kendi bireysel yatırımlarını sizinle paylaşmayı teklif etmiyorlar.

Ama ilginç bir şekilde, dünyaca ünlü yatırım şirketi Berkshire Hathaway’in CEO’su Warren Buffet, yakın zamanda yayınlanan yıllık yatırım raporunda kendi bireysel yatırım alanlarından bahsetti. Ve daha da ilginci, ismi hiç emlak sektörüyle anılmayan başarılı CEO, en başarılı yatırım alanı olarak emlak sektörünü gösterdi.

Yazısında Nebraska’dan aldığı 400 dönümlük araziden ve New York Üniversitesi yakınlarında satın aldığı konuttan bahseden Warren Buffet, bu süreci nasıl yönettiğini de aktarıyor.

Biz de bu yazımızda Warren Buffet’ın paylaşımlarından çıkarabileceğiniz 5 emlak dersini derledik:

1. Değeri düşen konutlara yatırım yapın

1973 yılından 1981 yılına kadar, Midwest civarında çiftlik fiyatlarında bir patlama gerçekleşmiş. Kırsal kesimdeki küçük bankaların kredi politikalarının enflasyon sebebiyle değişeceğine olan inançla gelen bu fiyat artışı, 19821 yılında birden sönmüş ve fiyatlar neredeyse yarısına düşmüş.

1986 yılında Omaha şehrinden 400 dönümlük bir arazi alan Buffet, bu aktivitenin ona 280.000 Dolar’a mal olduğunu söylüyor. Tabi ki bu değer büyük çöküşle batan bankaların çiftçilere önerdikleri kredilerden çokça düşükmüş.

1993 yılında ise ticari konutlardaki benzer bir fiyat patlamasından sonra New York Üniversitesi yakınında bir konut almış Buffet. Bu konutlardan çok fazla kar ettiğini söylememize gerek yok.

Ama söyleyeceğimiz şey şu ki; piyasayı takip etmeli, doğru kararlar vermeli ve ani fiyat düşüşlerinde risk almayı bilmelisiniz.

2. Anlık zevklere aldanmayın

Yaptığı 2 yatırımda da günün koşullarını düşünmediğini ve uzun vadede edineceği geliri düşündüğünü belirten Buffet, bir yatırımın başarılı olması için günlük skorlara takılmadan oyun alanının tamamını değerlendirmek gerektiğini belirtiyor.

Bir konutun yaşadığı anlık fiyat değişimlerinden korkar ve uzun vadede zarar edeceğinizi düşünürseniz, iyi fırsatlar yakalayamayabilirsiniz.

3. Beklentileri karşılamamış yatırımlara yönelin

Warren Buffet, Omaha şehrinde aldığı araziden uzun vadede yüzde 10’luk bir kar edeceğini ön görmüş. Bir diğer öngörüsü ise şu an çok verimli olmayan bu alanın, tarım teknolojisindeki gelişme ile daha kullanılabilir olacağıymış. 2. Öngörüsünün doğru çıkmasıyla kar marjı yüzde 10’dan çok daha fazla olmuş tabi.

New York şehrindeki yatırımı ise süreç içinde o bölgedeki imkânların artacağını öngörerek yapmış. Dahası, o konutu aldığında orada 9 yıl daha devam edecek bir sözleşmeye sahip olan ve civardaki evlere göre çok düşük kira ödeyen birisi oturuyormuş. Ama Buffet uzun vadedeki kar için bunu göze almış. Sonuç tabi ki başarılı olmuş.

Dememiz o ki, bir yatırımın getirisinin o an için az olması sizi engellemesin. Potansiyeli yüksek olan konutları keşfedin. Ancak bu şekilde büyük kazançlar sağlayabilirsiniz.

4. Eksik olduğunuz konularda yardım alın

Omaha yatırımını yapmadan önce Buffet’ın çiftliklerle ilgili hiç bilgisi yokmuş. Ama çiftlik hayatında uzman olan oğlundan bir tohumun nasıl ekileceğinden, hasat zamanlarına kadar birçok bilgi öğrenmiş.

Şu anda çiftlikten ettiği kar marjı %150’lileri bulan Buffet, uzman olmadığınız konularda yardım almanın sizi başarıya götürecek en önemli anahtar olduğunu söylüyor.

5. Büyük Resme Odaklanın

Yatırımlarını 1986 ve 1993 yılında yapan Buffet, 1987 ve 1994 yıllarında ne olduğunu hiç hatırlamadığını, çünkü o yıllar için bir kar beklentisi olmadığını söylüyor. Yatırımları konusunda içi rahatmış, çünkü Omaha tarım yapmaya, New York Üniversitesi de öğrenci almaya devam edecekmiş.

Şirketlerinde yaptıkları yatırımlar ile emlak sektörü arasındaki en büyük farkın da bu olduğunu belirtiyor Warren. Hisse senetlerini dakika dakika takip etmek zorundasınız. Ama emlak piyasasında geliri daha uzun vadede alacaksınız. İşte bu yüzden de büyük resme odaklanmalısınız.

Sonuç

Sonuç olarak; aslında Warren Buffet’ın yatırım stratejisi milyoner olmadan da rahatlıkla kendi emlak işlerinize uygulayabileceğiniz 3 adımdan oluşuyor:

  • Değeri düşmüş emlaklar bulun

  • Piyasayı okuyun ve bu emlakların potansiyelini değerlendirin

  • Satın alımdan sonra da konutun verimliliği üzerine çalışarak kar marjını artırın

DİĞER HABER
01 Mart 2018