"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Warren Buffet'ten Emlak Profesyonellerine Ders Niteliğinde Tavsiyeler

Eğer haberleri yakından takip ediyorsanız, emlak piyasası ile ilgili kaygıları da mutlaka görüyorsunuzdur. Ekonominin ve siyasi ortamın etkisiyle tüketiciler emlak piyasasına da kaygıyla yaklaşıyor. Gazetelerin ekonomi sayfalarına baktığınızda her gün negatif başlıklı haberler ile karşılaşmanız mümkün. 

Bu başlıkların doğruları yansıtmadığını söylemiyoruz, haberlerdeki bilgilerin büyük bir kısmı doğru olabilir. Ancak müşterilerin kişisel yatırım tercihlerini yaparken sadece bu haberlere göre hareket etmeleri doğru olmaz. Müşterilerimize bunu anlatmamız gerekmektedir. Bazen böyle zamanlar, yatırım için en uygun zamanlar olabilir.

Her bir sözü akademik ders niteliğinde olan, en zor zamanlarda yatırım yapma konusunda rehberlik alınacak kişi Warren Buffet’dan başkası olamaz. Dünyanın en zengin adamı sıralamasında ilk üçte yer alan, aynı zamanda büyük bir hayırsever olan bu yaşlı kurdun sahibi olduğu Berkshire Hathaway adlı bir emlak yatırım şirketide bulunuyor.

Ekte sizin için Warren Buffet’ın 13 deyişini derledik. Bu sözlerin emlak piyasası profesyonellerine ilham vereceğini düşünüyoruz.

Piyasadaki Dalgalanmalar Dostunuzdur

“Piyasadaki dalgalanmalara düşmanınızmış gibi değil dostunuzmuş gibi bakın, akılsızlık yapmak yerine ondan kâr edin”

Bugünkü emlak piyasası dalgalanmaları sizin dostunuzdur. Çünkü diğer rakipleriniz onlardan korkarlar. Oysa siz bu dalgalanmalardan faydalanmayı bilirsiniz. Ayrıca piyasa dalgalanmaları malını satmak için motive olmuş müşteriler yaratır. Akıllı yatırımcıların bildiği gibi malını satmayı isteyen müşterilerle iş yapmak en kolay yöntemdir.  

Akıntıya Doğru Yüzmek

“Akıntıya doğru yüzerken kimin çıplak olduğunu fark edebilir misin?”

Alet çantanızda her zaman bir sürü malzeme olsun böylece piyasanın değişken ortamı karşısında kendinizi ortama adapte edebilirsiniz. 2006 yılında işe yarayan bir teknik bugünün piyasasında işe yaramayacaktır. Bugün hepimizin ilk elden gördüğümüz gibi tek bir yatırım stratejisi olanlar ne yazık ki yenilmeye mahkûmdur.  

Uzun Süreli Yatırımlar

“Bizim ideal elde tutma süremiz, sonsuza kadardır”

Müşterilerimiz uzun süreli bir yatırım yapmak istediğini söylüyorsa, gayrimenkul alıp onu elinde tutmanın en iyi yöntem olduğunu hatırlatmalıyız. En iyi kâr etme yöntemi uzun süreli yatırımlar üzerinedir. Tabii ki gayrimenkulü ne zaman elden çıkarmak gerektiğini de bilmek gerekir.

Ne Yaptığını Bilmeden İş Yapılmaz

“Risk, ne yaptığınızı bilmemenizden kaynaklanır.”

Emlak işlemlerinde nasıl analiz yapılacağını, bu işlemlerin nasıl başlatılacağını ve bitirileceğini bilmeyenler için bu piyasa riskli bir piyasadır. Yaratıcı emlak yatırımlarının karışık yapılarını tamamen anlayanlar bu piyasada kalmaya devam eder ve kâr ederler.

Diğerlerinden Farklı Olmak

“Size nasıl zengin olunacağını söyleyeceğim. Kapıları kapatın. Diğerlerinin açgözlü olduğu zamanlarda ürkek davranın. Diğerlerinin korktuğu zamanlarda açgözlü olun.”

Şu an aslında satın alma zamanıdır. Hayatta ve emlak piyasasında neredeyse her zaman en iyi hareket topluluğun ters yönünde hareket etmektir. İnsanların ürkek hareket ettiği zamanlarda daha fazla kâr etme imkanları vardır.  

Niş Piyasalara Yönelin

“Geniş ürün çeşitlendirmeleri sadece ne yaptığını bilmeyen yatırımcılar için gereklidir.”

Yeni yatırımcılar şu aralar paralarını hisse senedi, bono ve vadeli hesaplara yatırırken, akıllı insanlar emlak piyasasına yatırım yapmaya devam etmekte ve kelepir denilecek fiyatlarda evleri toplamaktadırlar. Niş alanlara yönelmiş pek çok emlak yatırımcısı bu işten büyük paralar kazanmaya başlamıştır. Her ürünü satmak yerine belirli alanlara uzmanlaşmak sizin daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.  

Her Zaman En İyisi Olmasına Gerek Yok

“Hiçbir zaman en iyi satışa bel bağlamayın. Alım satım fiyatları çok çekici olan ortalama satışlarda iyi sonuçlar doğurabilir.”

Eğer tam değeri ile satamayacağınıza dair bir kaygınız var ise daha düşük fiyatlı olanı alın. Bir gayrimenkulü %60 değeri ile alıp % 90 değeri ile satmayı planlayabilirsiniz. Müşterilerinizi de bu tür satışlara yönlendirerek daha kârlı satışlar yapabilirsiniz.

Gerektiğinde Hayır Demeyi Bilmek

“Bilançomuzu çok fazla güçlendirmedikçe ilgi çekici fırsatları ret edeceğiz”

Bazen en iyi emlak işlemleri hiç yapmadıklarınız olabilir. Ne zaman hayır diyeceğimizi bilmek bizi büyük kayıplardan koruyabilir.

Mükemmel, Bulunduğunuz Yere Göre Değişebilir

“Mükemmel bir şirketi iyi bir fiyattan almak, iyi bir şirketi mükemmel bir fiyata almaktan daha iyidir. “ 

Eğer bir gayrimenkulü uzun süre elinizde tutmayı planlıyorsanız harika bir evi liste fiyatından almayı, döküntü bir evi kelepir fiyata almaya tercih edin. Müşterilerimize de bu yönde yol göstermek uygun olacaktır. Bazen hiç akıllarında olmayan fiyatları vererek daha iyi bir evi almaya karar verebilirler.

Sizin Düşünceniz Önemlidir

“Genel fikirler sizin düşüncelerinizin yerine geçemez”

Bugün pek çok insan emlak piyasasına yatırım yapmak için zor zamanlar olduğunu söylüyor. Onlar sizden daha mı çok şey biliyorlar? Çoğunlukla hayır. Sadece bir avuç insan günümüzün piyasasında kâr etmelerini sağlayacak özel teknikleri biliyor. Pek çok insan gazeteleri okuyarak karar veriyor. Siz, sizin durumunuz hakkında gazetecilerin sizden daha fazla şey mi bildiğini düşünüyorsunuz? Bizce bilmiyorlar. Kendi kararlarınızı kendiniz karar vermeli ve sadece gerçekten profesyonel olduklarını düşündüğünüz kişilerden rehberlik almalısınız.

Kalabalıklardan Ayrılmak

“Bir yatırımcı için en önemli özellik karakterdir, akıl değil. Kalabalıklarla birlikte hareket etmekten keyif almayan kalabalıklara karşı hareket etmeyi seven bir karaktere sahip olmalısınız. “

Kitlelerin ne yaptığı hakkında endişelenmeyin. Başarılı emlak yatırımcılarının tavsiyelerini takip edin ve bugünün piyasalarında kâr edebilmek için onların tekniklerini kullanın.

Kâğıt Kalem Dostunuzdur

“İşi neden aldığınızı, neden yatırım yaptığınızı veya ne zaman yatırım yapacağınızı hep açıklayabilir durumda olmalısınız. Eğer, kâğıt kalem ile bunu yapamıyorsanız başka yöntemler düşünmelisiniz. Bu sorulara akılcı cevaplar veremiyorsanız o işi yapmayın.”

Her emlak işlemi hayata geçirilmeden önce mutlaka kâğıt üzerinde özetlenmelidir. Müşterileriniz ile yaptığınız işlemlerde de neden bu işlemin yapıldığı, yatırım yapılma amacı, yatırımın ne zaman yapılacağı detaylı bir şekilde görüşülmelidir. Bu yöntem, müşterilerinizi anlayarak onları daha iyi yönlendirebilmeniz için size imkân sağlar.

Hayatınızı Organize Edin

“Yaşantımı gerçekten seviyorum. Hayatımı kendime göre organize ettim böylece her istediğimi yapabiliyorum.”

Unutmayın, işinizi hayatınıza uygun olarak organize etmezseniz mutlu olamazsınız. Emlak işi tam da böyle bir iştir. İşinizi hayatınıza göre düzenleyin böylece neyi ne zaman isterseniz yapabilirsiniz. Evinizde mutlu olmak size işinizde de mutluluk getirecektir. 

Yorumlarınız ve paylaşımlarınız bizim için değerlidir.

DİĞER HABER
23 Şubat 2016