"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
WeWork'ün Yeni Girişimi WeLive New York'ta Uygulamaya Geçti

Ortak çalışma girişimi WeWork'ten yeni bir yaklaşım. Paylaşım ekonomisine dayalı kiralık yaşam alanı Welive hayata geçti.

Bir önceki yazımızda WeWork girişiminden bahsetmiştik. Wework, yeni girişimcilere bir ofis tutmak yerine farklı girişimci grupları ile etkileşim halinde oldukları bir alan kiralama düşüncesi temel mantığı üzerine inşa edilmiş bir sistem.

Son yıllarda, büyüyen şirketler çalışanlarını standart ve herhangi bir “ruh”a sahip olmayan mekanlardan, üniversite kampüsü tadında belki daha eğlenceli belki daha ciddi olan çalışma alanlarına taşımaktadırlar(bkz. Google Kampüs, Apple Kampüs, Yahoo Kampüs vb.).

Burada temel amaç farklı departmanlarda çalışan insanların birbirleri ile iletişim halinde olup çalışma şevklerini ve yaratıcılıklarını dinç tutmak. WeWork bu ortamı küçük girişimcilere sağlamak maksadı ile başlamış bir proje. İş hacminin 2015 sonunda 5 Milyar$’ a ulaştığı belirtiliyor.

WeLive, aynı gereksinimden yola çıkarak, interaktif yaşamak isteyen insanları hedefliyor. Ortak etkinlik alanlarının olduğu (Yoga, fitness, hobiuygulamaları, eğitim ve sunum odaları, vb.), eşyalı, düzenli temizlenen, güvenlik gözetilen, internet, elektrik gibi temel ihtiyaçların sağlandığı bir yaşam platformu.

Ortak yaşam alanları Y kuşağı için çok eğlenceli bir deneyim yaşatıyor.

Komşular ile yakın iletişim ve etkileşim sunan bir çevre oluşturmak, ayrıca tüm bu rahatlığı sağlayacak ucuz bir sistem oluşturmak içinde bir mobil uygulama geliştirilmiş. 

Şu an başlangıç aşamasında olan proje New York şehrinde ugyulamaya geçmiş durumda. Sağladığı konfor ve sunduğu imkanlar açısından, m2 başına ortalama 5$ kira değeri olan New York piyasasında, tüm bu imkanları m2 si 6.5$ dolara müşterilerine verebiliyorlar.

WeWork kurucuları Miguel McKelvey ve Adam Neumann kendi sistemlerinde yaşayan bir NewYork’lunun, normal konaklama bedelinden %36 daha karlı olduğunu belirtmektedirler.

Oda arkadaşlarının spor tutkunu olması kadar güzel bir şey yok. Her şeyin başı sağlık nede olsa.Yasal olarak, kısa süreli kiralamayı belirleyen ayrıca hijyen ve sağlık kuralları içeren bazı düzenlemelere dikkat edilmesi, ayrıca, kişiler ile yapılacak sözleşmelerde oda kiralama sözleşmeleri ya da süreli kiralama ile kanuni bağlayıcılığı sağlanması gerekiyor.

Henüz Amerika’da bu tarz bir yaşam tipini denetleyici bir yasal düzenleme geliştirilmemiş olmasıda çok tuhaf ve oldukça düşündürücü.

İnsanı dinlendirici odaları ortak yaşamı daha cezbedici hale getiriyor.Bu yarışta, Airbnb'nin paylaşım ekonomisine bağlı oda kiralama iş modeli ile dalga geçen bir reklamı yayına alan Homeaway'i unutmamak gerek. Kıyasıya bir rekabetin yaşanacağı bu mecrada bakalım kim ipi önde gögüsleyecek.

DİĞER HABER
19 Nisan 2016