"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Y Kuşağına Ortak Ev Satın Alma Şansı Veren Girişim: coHome

Avusturya merkezli kurulan coHome girişimi, alıcı pazarında dolanan genç insanlara, bir araya gelerek ortak ev sahibi olma imkanı sunuyor. 1980 ile 2000 yılları arasında doğmuş olan Y kuşağı için benzersiz bir fırsat olan bu girişim, hedef kitle olarak onları seçmiş durumda. Çünkü 16 ile 26 yaş aralığındaysanız ev almanız çok da mümkün olmuyor. İşte bu durumu fark eden ve bu açığı kapatmayı amaçlayan kurucular, Y kuşağına istedikleri yatırımı başkalarıyla ortak olarak yapma imkanı sunuyor.

Girişimin kurucuları, Josh Littin ve Damian Horton, Y kuşağındaki gençler ile düzenledikleri sayısız sohbetten sonra böyle girişim yapmaya karar verdiler. Öyle ki Littin, amaçlarını şu sözlerle açıklıyor:

Ev satın almak isteyen çok sayıda genç insan – Y kuşağı – ile konuştuk ve ev sahibi olmaları için konut fiyatlarının onların boyunu aştığını fark ettik. Yani 25 yaşındaysan istediğin evi satın alma imkanın yoktu. Bu durum, bize sorunun çözülebilmesi için alternatif düşünme şansı verdi.

coHome Nasıl Çalışıyor?

coHome’un online platformu, müşterilerin bir ev başvurusunda bulunmalarına ve ardından mülkiyet işlemini oluşturan kredi bulma, mülk bulma, mülkiyet sözleşmesi imzalama gibi temel bileşenleri kolayca yönetmelerine olanak tanıyor.

coHome platformu, kullanımı son derece kolay bir arayüze sahip ve kullanıcılara kolayca aradıkları evi bulma imkanı sağlıyor. En önemlisi ise bunu yaparken diğer benzer platformlardan farklı olarak sıkı bir yasal sözleşmeye sahip. Grup şeklinde bir eve yatırım yaparken, müşterilerin aklına takılan en önemli sorular şunlardır. Birisi sonradan ödeme yapmazsa ne olur? Ya biri işini kaybederse? Bunların hepsi olası durumlardır ve coHome bu gibi durumlarda kişilerin mağdur olmaması veya mağduriyetinin karşılanabilmesi için çok sıkı hukuki çerçeveye sahiptir.

coHome’u Farklı Kılan Nedir?

Genellikle bir sözleşmenin finans bölümündeki işlemleri yapmak için bankanıza, emlak danışmanınıza veya avukatınıza gidersiniz. Ancak bunların hiçbiri sizin bir grup olarak ev satın alma aşamasında ne yapacağınıza dair önemli ipuçlarını veremez.

Online ortamda yasal sözleşme üzerine yardımcı olan birkaç platform bulunuyor olsa da, bunların hiçbiri sizin diğer grup elemanları ile olan haklarınızı göz önünde bulundurmuyor. coHome, bu noktada en sağlam yasal desteği müşterilerine veriyor. coHome, paylaşım ekonomisi ile yakından ilgileniyor ve bu konuda müşterilerine en son desteği veriyor.

coHome’dan Kimler Yararlanabilir?

Satın alma gücünü arttırmak için arkadaşlarıyla, aile bireyleriyle veya herhangi birileriyle bir araya gelmeyi isteyen herkes, bu sistemden yararlanabiliyor. Bu noktada ev sahipliği konusunda sözleşmelerin gruplara göre esneklik derecesi değişebiliyor.

Örneğin insanlar gençken bir araya gelerek ortak bir ev sahibi oldular. Ancak yaşlandıklarında bir aileleri olabilir ve bütün evi kendileri için satın almak isteyebilirler. İşte bu gibi durumları göz önünde bulundurabilen gruplar, bu tarz bir mülkiyetten tam mülkiyete geçiş hakkına sahip olabiliyorlar. Sadece satın alma aşamasında grup üyeleri ile sözleşmede bunu belirtmeleri yeterli oluyor.

Yani coHome’da sözleşmenin nasıl yapılandırılacağına dair pek çok esneklik söz konusu.

DİĞER HABER
01 Aralık 2016