"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yapay Zekâ Gayrimenkul Piyasası için Yeni Kapılar Açacak

Yapay zekâ ve öğrenme yeteneğine sahip makineler teknolojinin günümüz için en yüksek noktasına ulaştığı noktalar olarak kabul edilebilir. Kısa zaman içerisinde, tüm piyasalardaki yenilik ve girişimler bu iki teknoloji kullanılarak şekillendirilecek.

Yapay zekâ, makinelerin insan beyni gibi düşünebilmesine olanak sağlayan bir yazılım grubunu ifade ediyor. Görsel tanımlama, ses analizi veya düşünceleri sentezleyebilme özelliği yapay zekâ için örnek olabilir. Apple sistemlerinin sivri dilli asistanı Siri bir yapay zekâ mesela. Sizin konuşmalarınızdaki sesleri ayırt ederek onlara anlamlı cevaplar verebilecek sesler oluşturabiliyor. Ya da Google Translate, herhangi bir dilde yazdığınız cümlelerin gramatikal çözümlemesini yaparak onu başka bir dile çevirebiliyor.

Öğrenme yeteneğine sahip makineler ise, temel teoriyi öğrendikten sonra üstüne bilgi katarak problemlere kendi bakış açısını getirebilen makineleri ifade ediyor. Yakınlarda IBM “Deep Blue” adında bir bilgisayar üretti. İlk başta bilgisayara satranç oynama mantığı öğretildi ve çalışma süresince yüzlerce insan bu bilgisayarla satranç oynadı.

Her oyundan yeni bilgiler kazanan Deep Blue, sonunda dünyaca ünlü satranç oyuncusu Kasparov’u dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan yenmeyi başardı.

Yapay zekanının artık bir dini var.

Gayrimenkul Piyasası ve Yapay Zekâ

Bu çığır açıcı teknolojinin gayrimenkul piyasalarında da kısa zamanda kullanılmaya başlayacağını söylemek yanlış olmaz. Yakın zaman içerisinde, müşterilerin bireysel gayrimenkul araştırmalarından danışmanların bilgi paylaşımlarına kadar her süreç yapay zekâ özellikleriyle desteklenecek.

Farklı isteklere sahip yüzlerce insanla iletişim halinde olmanız gereken bu piyasada, müşteri davranışlarını analiz etme potansiyeline sahip bir teknolojinin çok değerli olduğuna inanıyoruz.

Bu potansiyelin ne olduğu ve nasıl kullanılabileceği kafanızda canlanmamış olabilir. Bu yüzden, web sitenize bir yapay zekâ arama motoru eklediğinizi düşünelim ve bu arama motorunun sizin için neler yapabileceğine bir bakalım.

  • Seri ilan paylaşılan sitelerde, potansiyel bir müşteri, ilanların paylaşıldığı bir web sitesine giriyor ve belirli filtrelemeler yaparak aramalar gerçekleştiriyor. Lokasyon, konut tipi ve oda sayısı neredeyse her sitede karşılaşabileceğiniz en yaygın kullanılan filtreler. Bazı sitelerde ısınma şekli, evin eşya durumu ya da toplu taşımaya yakınlık gibi filtrelemeler de yapılabiliyor.

Peki ya müşteriniz elbise odası veya çamaşır odası olmayan bir evde yaşamak istemiyorsa. Şu ana kadar, filtreleme seçeneği olarak elbise ve çamaşır odasını da içeren bir siteye biz rastlamadık. Bu durumda müşteriniz her ilanı tek tek inceleyerek elbise veya çamaşır odası durumunu öğrenmeye mi çalışacak?

Şimdi müşterinizin siteye girdiğini ve arama sekmesine “Levent’te, metroya yakın, elbise odalı, asansörlü, doğalgazlı, kirası 1000 TL’den az bir ev istiyorum” yazdığını düşünün. Yapay zekâ arama motorunuz, müşterinizin kurduğu cümledeki kelimeleri filtreleme kriterlerine dönüştürerek sonuçlar çıkarabilir. Bu şekilde, tüm isteklerini rahatça ifade edebilen müşterilerinize en uygun ilanları sunmuş olursunuz.

Yes sir...
  • Yapay zekâ arama motorunuz, yeni bilgiler öğrenerek kendisini geliştirebiliyor. Bu yüzden, sitenize eklediğiniz arama motoru kullanılan cümleleri analiz edebilir. Bu motorda aratılan her cümle yapay zekâ tarafından kaydedilir ve müşterilerin en çok aradığı konut özellikleri, hangi kriterlerin genelde beraber istendiği ya da müşteri isteklerinde belirleyici kriterin ne olduğu gibi sonuçlar çıkarabilmek için analiz edilir. Bu analizlerin sonucunda ise yapay zekâ uygulaması kendi konut önerilerini sunabilir.

  • Yapay zekâ uygulamanızın müşterilerinizin aramaları üzerinden edineceği bilgiler piyasa temelli ya da müşteri odaklı olabilir. Yani sitenize entegre ettiğiniz arama motorundan piyasa hakkında bilgi edinip genel ilanlar yayınlamasını ya da müşterilerinizi bireysel olarak analiz edip onlara reklam yollamasını bekleyebilirsiniz.

  • Yapay zekâ arama motorunuz, ne arayacağından emin olmayan müşterilerinize de yardımcı olabilir. Yapay zekâ uygulamanız, müşterilerinizin site içerisinde yaptığı aktiviteleri ve tıkladığı linkleri inceleyerek onları benzer kullanıcılarla eşleştirebilir. Bunun sonucunda ise benzer kullanıcıların ilgisini çeken ilanları kararsız müşterinize sunabilir.

  • Arama motorunuz, müşterinizin satın alımın hangi aşamasında olduğunu analiz ederek ona içerik önerisi de yapabilir. Potansiyel müşteriniz, ev aramaya yeni başladığı zamanlar hangi muhitlerin nezih olduğunu öğrenmek isterken, ev alma aşamasına geçtiğinde kredi veren kurumları araştırmak isteyebilir. Arama cümlelerini analiz ederek bünyesinde bunları aşamalarla eşleştiren yapay zekâ uygulaması, gerekli gördüğü içerikleri gerekli gördüğü müşterilerle paylaşabilir.

Yukarıdaki örnek, birçoğunuz için ulaşılmaz geliyor olabilir. Hatta bunları yapan bir program varsa biz ne yapacağız diye düşünenleriniz bile olabilir.

Ama gayrimenkul piyasasında yapay zekâ uygulamalarının kullanılması kesinlikle size destek olacak ve bu kullanımları sağlayabilecek teknoloji zaten hâlihazırda var.

Bu yüzden, sektörünüzde öncü olmanızı ve hızlıca teknolojinin sunduğu fırsatları işinize adapte ederek rakiplerinizden farklılaşmanızı öneriyoruz.

Yapay zeka konusunda yazdığımız diğer makalelerimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

DİĞER HABER
06 Nisan 2020