"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yatırımcılar, iBuying Başarısızlığı Nedeniyle Zillow'a Dava Açtı

iBuying işini kapatma kararının ardından Zillow, yatırımcıları bu işin sağlığı konusunda yasadışı bir şekilde yanlış yönlendirdiğini iddia eden çok sayıda dava ile sarsıldı. 

Zillow Operasyon Direktörü Jeremy Wacksman, yatırım bankacısı Piper Sandler tarafından düzenlenen Eylül konferansında, “Zillow Offers'ın gücü ve çekiciliği artmaya devam ediyor” "Bunun gerçekten tüm hava koşullarına uygun pazarlarda bir hizmet olacağından daha da eminiz." açıklamasında bulunmuştu.

Zillow sadece altı hafta sonra iyimser açıklamaların yerini alacak sarsıcı bir beyanda bulundu. Zillow CEO'su Rich Barton, fiyat tahmin modeli çok değişken olduğu için şirketin iBuying işini kapattığını söyledi.

In Wake of Zillow iBuying Fiasco, Here Come the Lawsuits

Şimdi, Zillow yatırımcıları adına açılan bir çift dava, Wacksman'ın 2021 boyunca yapılan iş hakkında başka bir pembe iddia olan yukarıdaki açıklamasını, şirketin yasa dışı olarak yatırımcıları yanlış yönlendirdiğinin kanıtı olarak gösteriyor.

Zillow ve yöneticilerine güvenen yatırımcıların şikayet etmek için her türlü sebepleri var. Bu yılın Şubat ayında Zillow'un piyasa değeri 48 milyar dolardı. Ancak Çarşamba gününün kapanışında piyasa değeri sadece 13,49 milyar dolara düştü, bu da şirketin hissesinin değerinin üçte ikisinden fazlasını kaybettiği anlamına geliyor.

Davanın merkezinde, Zillow yöneticilerinin açıklamalarının yalnızca kendi reklamını yapmakla kalmayıp, ABD Menkul Kıymetler Borsası Yasasını ihlal eden “maddi olarak yanlış ve/veya yanıltıcı beyanlar” olup olmadığı araştırılacak. 

Investor Alleges Zillow Lied About Co-Marketing Program - Inman

Zillow aleyhindeki hissedar davalarının ilki, 16 Kasım'da Seattle'da Dibakur Barua adına açıldı. Önerilen toplu dava, Barua'yı "10 Şubat 2021 ile 2 Kasım 2021 arasında Zillow menkul kıymetlerini satın alan veya başka bir şekilde edinen" bir hissedar olarak tanımlıyor.

Dava, Zillow'u Barton, Wacksman ve şirketin baş mali sorumlusu Allen Parker ile birlikte sanık olarak adlandırıyor. Wacksman'ın ve ayrıca defalarca Zillow Offers'ı “dayanıklı bir hizmet” olarak adlandıran Barton'ın açıklamaları gibi açıklamaların, piyasada “şirketin ve finansal refahının ve beklentilerin gerçekçi olmayan bir şekilde olumlu bir değerlendirmesinin yaratılmasına yardımcı olduğunu ve böylece şirketin zarar görmesine neden olduğunu iddia ediyor: Menkul kıymetler aşırı değerlenecek.”

Zillow hit with another discrimination lawsuit | Fortune

Zillow, medyaya yaptığı açıklamada, davalardan haberdar olduğunu ve şu anda onları gözden geçirdiğini açıkladı. “Genel bir uygulama olarak, bekleyen davaları tartışmıyoruz”.

DİĞER HABER
07 Aralık 2021