"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Yayınladığınız İlanı Kısa Sürede “Satıldı” Olarak Değiştirmenizi Sağlayacak Mükemmel İpuçları

Günümüz emlak sektöründe dijitalleşmenin önemi bir hayli fazla. Artık elinizdeki işleri çevrimiçi olacak şekilde müşterilerinize sunabiliyor, aynı zamanda belirli bir kitle oluşturabiliyorsunuz. Bu noktada çok daha fazla önem kazanmaya başlayan online ilanlar ise bazı durumlarda başarısızlıkla karşılaşmanıza yol açabilir.

Ancak bu tarz durumlarda pes etmeyerek yola devam etmeniz önemli. Ayrıca aşağıdaki mükemmel ipuçlarından faydalanarak da ilanlarınıza kısa sürede “satıldı” ibaresini eklemeniz mümkün.

1. Piyasanın gidişatına dikkat edin

Oluşturduğunuz ilan sonrasında potansiyel müşterilerinizin davranışlarını ve sektördeki rakip ilanları incelemeniz yararınıza olarak görülüyor. Eğer piyasaya göre ilanınızdaki evi yüksek fiyattan satmaya çalışıyorsanız bunun sonucunda başarısızlık ile karşılaşma ihtimaliniz mevcut. Bunun yerine sektör şartlarını ve piyasa gidişatını izleyerek fiyatlandırma yapmanız çok daha faydalı olacaktır.

Bazı satıcılar reklam ve buna benzer tanıtım faaliyetleri de yürütmek isteyebilir. Fakat burada unutmamanız gereken bir nokta var; hali hazırdaki ev zaten düşük bir fiyattan alıcısını arıyorsa reklam, fazladan maddi harcama yapmak anlamına gelebilir.

2. İlanların absorbe edilme sürelerini hesaplayın

Belirli bir bölgede 300 ilan oluşturuluyor ve bu ilanlardan 100 tanesi 1 ay içerisinde başarı ile sonuçlanıyorsa, söz konusu 300 ilanın absorbe süresi 3 ay olarak hesaplanabilir. Bu noktayı göz önünde bulundurarak hareket etmeniz, hem sağlam adımlar atmanızı hem de gerektiği zaman devreye girerek satış performansını arttırmanızı sağlar.

3. İhtiyaç duyulan noktayı vurgulayın

Günümüz ev satışlarında alıcıların en çok ihtiyaç duydukları şeylerden bir tanesi hiç şüphesiz anahtar teslim evler. Ödeme sonrası eve en kısa sürede ulaşmak isteyen biri, buna uygun ilanlara bakacaktır. Nitekim oluşturduğunuz ilanda en önemli özelliği vurgulayabilirsiniz.

Piyasa şartları ve ilanların absorbe edilme süreleri gibi durumlara dikkat ettikten sonra bölgedeki ihtiyaçları da hesaba katmanız faydalı olabilir. Bu ihtiyaçlardan biri de ilanın başlıca özelliği sayılabilir.

4. Motive olmamış satıcıları geri çevirin

Sektör içerisinde motive olmamış ya da şartlar doğrultusunda hızlı adımlar atamayan satıcılar ile karşılaşabilirsiniz. Bu satıcıları geri çevirmeniz, başlangıç dönemi içerisinde en doğru kararı almanızı sağlayabilir. Ancak bunun yerine satıcıyı ya da alıcıyı motive edebilir, satışın kısa sürede gerçekleşmesi için müşterinizin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurabilirsiniz.

5. Alıcıları kovalayın

Oluşturduğunuz ilanlar adına alıcı kovalayabilirsiniz. Bir müşterinin size gelmesini beklerken harcayacağınız vakit içerisinde farklı yerlere haber salabilir, ilanlarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik diğer emlak danışmanları içerisinde de ihtiyaçlar doğrultusunda bilgi paylaşımı yapılabileceğinizi aklınızda tutmanız faydanıza.  

DİĞER HABER
06 Aralık 2017