"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Yaz Dönemi Sonrası Çıkarılacak Dersler

Yaz bitti, peki sıcak geçen dönem içerisinde neler öğrendiniz hiç düşündünüz mü? Emlak işlerinizde aşırı dalgalanmalar yaşamış olabilir ya da zirveye çıkmış olabilirsiniz. Tüm bunların yanında çok daha kötü durumlar ile karşılaşmış olma ihtimaliniz de mevcut. Gelelim işin en can alıcı noktasına; yaz dönemi içerisinde yaşadıklarınızdan gerekli dersleri ve deneyimleri edinebildiniz mi?

Eğer yaz dönemi sonrasında elde ettiğiniz verileri değerlendirmekte zorlanıyorsanız şu yolları deneyebilirsiniz.

Hangi kanalları kullandınız?

Yaz dönemi içerisinde satış yaptıysanız ve yeni müşteriler edindiyseniz bunları hangi iletişim kanalı yoluyla başardığınızı düşünün. Satışları kendi ağınızdan ya da sosyal medya gibi yeni kanallar üzerinden gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Elinize bir kağıt kalem alın ve düşünmeye başlayın. İlerleyen süreçlerde size müşteri kazandırabilecek, başarılı satışları yakaladığınız bir kanalın en iyi olduğunu düşünüyorsanız, bu kanal üzerine odaklanın ve yoğunlaşın. Başarılı satışların kaynağında hangi yollarla müşteri edindiğiniz ve müşterilerin sizi nasıl keşfettiği önem teşkil ediyor.

Beklenmedik başarısız satışları düşünün

Yeni müşterilerinize ya da var olan müşteri kitlenize nasıl ulaştığınız önemli ancak değerlendirmeniz gereken başarısız satışlar da mevcut olabilir. Neredeyse sona yaklaştığınız ancak müşterinin bir anda vazgeçtiği satışlarda neler yaşadığınız önemlidir. Müşterinin fikrini "neyin" değiştirdiğini düşünmeniz faydanıza olacaktır (fiyat, konum, karar verici, piyasa vb.). Sonuç olarak bu doğrultuda daha sağlam adımlar atma ihtimaliniz güçlenecektir.

Hangi pazarlama yöntemi başarıya ulaşmadı?

Geçmiş aylarda tercih ettiğiniz pazarlama kanallarını göz önünde bulundurun ve ardından düşünün; hedeflenen başarı sağlanabildi mi? Eğer gereksiz yere Facebook reklamlarına ya da benzeri tanıtımlara para harcıyorsanız bunu tekrarlamanız yanlış olacaktır. Ancak nerede hata yaptığınızı da düşünün. Reklamın sadece kendisi değil, farklı kollara ayrılan kısımları da pazarlamada önemli olarak görülebilir.

Ne tür müşterilere ulaşabildiniz?

Sizi en çok hangi müşteri kitlesinin tercih ettiğini ve yeni müşterilerinizin ne yönde istekleri olduğunu hesaba katın. Eğer daha üst düzey bir pazarın içerisinde varlık göstermek istiyorsanız bu doğrultuda hareket etmeli ve bu pazarı kapsayan müşterilere yönelmelisiniz.

Satış süresi ne kadardı?

Başarı ile sonuçlanan satışlarınız ne kadar sürdü. Bu süre beklediğinizden uzun mu, kısa mı sürdü? bu önem arz eden konunun kritiğini enine boyuna yaparak düşünmelisiniz. Özellikle müşterinize alakasız ilanlar göstermiş ve bu nedenle vakit kaybı yaşamışsanız yanlış anlaşılmaların neler olduğunu saptamanız gerekir. Bu doğrultuda başarılı satışların kilit noktasını kavramayı da deneyebilirsiniz.

Müşterileriniz ne kadar memnun kaldı?

En nihayetinde müşterilerinizin ne kadar memnun kaldıklarını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Özellikle memnun ayrılmayan bir müşteride buna neden olay şey neydi? Aynı şekilde yeni bir müşteriyi memnun edememiş olabileceğiniz gibi var olan müşteri kitleniz içerisinde de kayıp yaşamış olabilirsiniz. Bu tip durumları hesaba katarak yanlışlarınızı görmeniz ileriki dönemde çok daha etkili bir performans sunmanızı destekleyebilir.

DİĞER HABER
05 Eylül 2018