"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yeni Çıkan ve Gelişmekte Olan 10 Gayrimenkul Trendi

Gayrimenkul sektöründeki son yenilikler neler?

Price Waterhouse Coopers ve Urban Land Institute tarafından ortak bir çalışma şeklinde yapılan anket ve raporun sonuçlarına göre 2016 yılındaki gayrimenkul sektörünün son yenilikleri listelendi. Eğer uzun zamandır gayrimenkul sektörü ile meşgulseniz, bu listedekilerin bazıları size eski gelebilir. Ancak bazılarının gerçekten sizi şaşırtacak değerde olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası, bu yeni trendleri takip edin ve diğerlerinden bir adım önde olun.

Şehir Dışındaki Banliyölere Doğru Yaşanan Göç

1980 ile 2000 yılları arasında doğmuş olan Y kuşağı artık banliyölere* taşınıyor. Bu kuşak artık belli bir yaşa ulaştıktan ve ekonomik güce sahip olduktan sonra ailelerinin yanından ayrılarak şehre bağlı ama şehir dışındaki banliyölerde ayrı bir eve çıkmayı tercih ediyor. Öyle ki Y kuşağındaki her on kişinin altısı ayrı eve çıktığını söylüyor. Özellikle İstanbul ve başkentte rastladığımız bu durum banliyölere yapılan göçlerin küçümsenmemesi gerektiğini bize gösteriyor.

Geleceğin Ofis Alanlarına Yatırım

Raporların sonuçları gösteriyor ki ticari işyeri pazarı gerçekten büyük bir gelişme gösteriyor. Yeni kat planları, ortak çalışmanın popülaritesinin artması ve azalan alanlar, bu pozisyona yatırım yapılma ihtimalini de güçlendiriyor. İşyerlerinin ihtiyaçları sürekli değişiyor ve her gün daha geniş ve büyük alanların gerekliliğini ortaya koyuyor. Bu da gelecekte işyeri mekânlarının artacağı düşüncesine bağlı olarak bu alanlara yapılan yatırım da artıyor.

Yeni Konut Çözümleri

Emlak piyasasındaki aydınlanma artarken, finansman gücü diye bir konu ortaya çıkıyor. Bu durum bazen insanları “bunu yapmak iyi olabilir” düşüncesinden daha çok “bunu yapmak zorundayım” düşüncesine itebiliyor. Yüksek kira bedellerine sahip küçücük evler ve akıllı teknolojinin evlere entegre olması ile birlikte ev değerlerinin daha artması gibi nedenlerle alıcıların da yapabilecekleri değişiyor. Bu nedenle hala lüks evler çok daha kâr getiren bir özelliğe sahip diyebiliriz.

Kentsel Park Alanlarının Yeniden İmarı

Ulaşım değişkendir. Özel şahıs araçlarının trendleri değişkendir. Park alanları ise henüz bu değişimleri takip edebilecek kadar geniş alanlara yayılmıyor. Ancak işyeri alanlarında olduğu gibi geleceğe baktığımızda park alanlarının da rağbet görecek konulardan biri olacağını görmek çok zor değil. Park alanlarının iyileştirilmesi yeniden imar edilmesi fırsatını doğuran bu durum, tabi ki harcayacağınız zaman açısından biraz riskli bir girişim olabilir.

Altyapı Yatırımı

Modası geçmiş ve yaşlanmış pek çok yapının bulunduğu ülkemizde, yeni çözümlere öncü olmak ve kamu veya özel ortaklıklar yaparak sorunlara çözüm bulmak için mükemmel fırsatlar bulunduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kentsel dönüşüm projelerinin günümüzde sıklıkla başvurulduğu ülkemizde bu alanda sizin de bir payınızın olmasını isteyebilirsiniz.

Yükselen Yatırım Hacmi

2015 yılının ortalarından itibaren 500 bin doların altındaki gayrimenkullerden elde edilen kazanç hacmi neredeyse yüzde 25 arttı. Üstelik analistler, 2016 yılında bu yüzdenin en yüksek seviyesine ulaşacağını öngörüyorlar. Özellikle ikinci derecedeki şehirlerden gelecek olan bu yeni sermaye akışı, 2016 yılındaki gayrimenkul yatırımı oranlarına da mutlaka yansıyacaktır.

Sonuç olarak tüm bu yeni trendlere göz attığımızda, 2016 yılının gayrimenkul sektörü için daha verimli ve enerjik geçeceğini görebiliyoruz. Sürekli gelişmeye devam eden teknoloji ve gayrimenkul pazarı, çeşitli yeni trendlerin ortaya çıkmasına neden olacak ve buna bağlı olarak insanlardaki farkındalığın da artmasına sebep olacak.

Tüm bunlar olurken siz bu trendleri takip ederek temkinli adımlarla doğru yola ilerlemezseniz gayrimenkul sektörünün kaybedenlerinden olabilirsiniz. emlakbroker.com aracılığıyla gayrimenkul sektörünün en son trendlerini takip etmeye ve uygulamaya devam edin.

*Büyük şehirlerin çevresin­de bulunan, her gün gidip gelinmesi mümkün olan ve şehrin hayatına katılan yerleşme böl­gesi, civar, çevre, çevre kent

*Öne çıkarılmış resim, tarihteki ilk banliyö evlerinin resmidir.

DİĞER HABER
13 Temmuz 2016