"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yeni Danışmanlar İçin Emlak İşine Başlangıç Kılavuzu

Emlak sektörüne atılmaya karar verdiniz. Bu işi bireysel olarak mı yoksa bir firma adı altında mı yapacağınızı düşündünüz. Tüm riskleri ve avantajları da gözden geçirdikten sonra emlak sektörüne atılmak için bir adım attınız.

Her şey hazır! Artık emlak işini yapmaya başlayabilirsiniz. Peki, ama emlak kılavuz kitabı nerede? İşteki ilk gününüzü yaşıyorsunuz ve ofiste ne yapmanız gerektiğine dair en ufak bir fikriniz yok. Ne beklediğinizi ve nasıl başlayacağınızı bilemiyorsunuz.

Sizi korkutmak gibi olmasın ama ilk yılınızda her şey size çok zor gelecektir. Eğer ilk yılınızda tutunabilir ve en az 10 tane iş yapabilirseniz, gayrimenkul sektöründe kariyerinizi oluşturmaya başlama anlamında yeterli ivmeyi kazandınız demektir. İlk 100 gün içerisinde önemli bir çekim gücü oluşturmanız gerekir. Bunun için ise nelerden faydalanabileceğinizi ve hangi yöntemlere başvurmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Bu makalemizin size bir başlangıç kılavuzu değerinde olmasını ümit ediyoruz. İşte emlak danışmanlığına dair bilmeniz gereken temel bilgiler:

Artık Bir Markasınız

Siz artık bir markayı temsil ediyorsunuz. Arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda, bir restoranda yemek yediğinizde, bir mağazada alışveriş yaptığınızda devamlı olarak izlenirsiniz. Gittiğiniz her yerde insanlar sizin kim olduğunuzu öğrenmek ister. Onlarla konuşmasanız bile her zaman takip altında olursunuz. Artık hayatınızda bunu bilerek hareket etmeniz çok önemlidir. Bir emlak danışmanı, işinin etkisini hayatının çoğu alanında hissetmek zorundadır.

Bir Profesyonelsiniz

Çok başarılı bir emlak profesyoneli olmak istiyorsunuz. O zaman, profesyonel olun! İş için özel elbiseleriniz olsun. İşinize her zaman vaktinde gidin. Arabanızı temiz tutun. Daima organize ve planlı olun. Boş zamanlarınızda bile her zaman bakımlı olun ve her an potansiyel bir müşteri ile karşılaşacakmış gibi sunuma hazırlıklı olun.

Bir Satış Uzmanısınız

Emlak danışmanlarına genel bakış, onların sattıkları ev üzerinedir. Ancak asıl gerçek, onların kendilerini satmasıdır. Artık bir emlak danışmanı olarak bilginizi, deneyiminizi, yetkinliklerinizi ve uzmanlıklarınızı satacaksınız. Henüz bunlara sahip değilseniz, elde etmek için hızlı ve yoğun bir şekilde çaba sarf etmelisiniz. O zamana kadar ise yardıma ihtiyacınız olduğunda, profesyonellerden yardım alarak ve çalışkanlığınızı, ilginizi, tutkunuzu satmaya çalışabilirsiniz.

Bir İş Adamısınız

Eğer ilk yılınızda en az 5 tane iş yapmışsanız, bunun ardından hemen kendinize bir plan çıkarmanız gerekir. Ortalama konut satış fiyatlarından elde ettiğiniz komisyonları ve yıllık masraflarınızı ortaya çıkarın. Yani bir bütçe hazırlayın. Elde etmediğiniz parayı hiçbir zaman harcamayın. Her görüşmenin notunu mutlaka alın. Muhasebenizi iyi yapın, evrak arşiviniz için dosyalar tutun ve makbuzlarınızı her zaman saklayın.

Kendinizin Patronusunuz

Kendinize mükemmel bir takvim hazırlayın ve günlük tutun. İşinizde yapacağınız her şeyi yazın. Vaktinizi nereye harcadığınızı ve size başarı getiren şeyin ne olduğunu ancak bu yollarla anlayabilirsiniz. Müşterileriniz en çok nereden geliyor? İşinizde yürümeyen şey nedir? Artık patron sizsiniz. İşinizi takip etmelisiniz.

Bir Halkla İlişkiler Departmanısınız

Tanıdığınız her kişinin ve müşterilerinizin iletişim bilgileri ile önemli özelliklerini listeleyin. Elinizde bunlara dair bir veri tabanı bulunsun. Etki alanınızı büyütün. Tanıştığınız herkese gayrimenkul alanında bir iş yapmak isteyip istemeyeceğini sorun. Veri tabanınızdaki herkese yıl içerisinde en az dört defa kendinizi hatırlatıcı e-postalar gönderin veya telefon açın.

Bir Araştırmacısınız

Alım satım ile ilgili işlemleri gerçekleştirmeden önce, gayrimenkul hakkında 100 kişiyle konuşmanız gerektiğine dair bir proje oluşturun. Bu kişiler arasında aileniz veya arkadaşlarınız olmasın. Sizinle iş yapmayı isteyecek veya istemeyecek kişilerle görüşün. Eğer yılda en az 10 iş yapabilmek istiyorsanız, en az 1000 kişi ile görüşmeniz gerektiğini unutmayın. Eğer buna inanmazsanız, yerinizde sayarsınız.

Bir Organizatörsünüz

Yıl içerisinde 12 defa open house etkinliği düzenleyin. Bunun yüksek bir rakam olduğunu düşünebilirsiniz. Ama her hafta sonu yapacağınız etkinlikler ile bu rakama ulaşabilirsiniz. Eğer open house etkinliği düzenlemekten hoşlanmıyorsanız, o zaman bireysel olarak kişilere ev gösterimi yapmanız gerekiyor.

Emlak danışmanı olmak, ne kadar zorlu bir görevse, bir o kadar da entelektüel ve hareketli bir iştir. İşe koyulmaya başlayabilirsiniz!

DİĞER HABER
04 Aralık 2016