"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yeni Nesil Müşteriler: “Dijital Gayrimenkul Müşterileri”

Teknoloji, gayrimenkul endüstrisinde iş yapabilme yollarını - iyi veya kötü anlamda – değiştirmiş durumda. Günümüzün yeni nesil dijital gayrimenkul müşterileri, artık teknolojik kavrayışa ve dijital odaklı düşünce yapısına sahipler. Parmak uçlarını kullanarak istedikleri pek çok bilgiye ulaşabiliyor ve sizinle iletişime geçmeden önce bir avantaj elde etmiş oluyorlar.

Bir akıllı telefondan daha fazlasına ulaşarak, sadece birkaç dakika içerisinde bir mülk veya emlakçı hakkında istedikleri her türlü bilgiye ulaşabiliyor veya bir mortgage başvurusunda bulunabiliyorlar. Bu nedenle bir gayrimenkul profesyoneli olarak yeni nesil müşterilerinizi ihtiyaçları ile buluşturmak için bu hıza ve yeniliğe ayak uydurmanız gerekiyor.

Makalemizin devamında bu yeni nesil dijital gayrimenkul müşterileri hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Günümüzün gayrimenkul müşterileri sizden bilgi ve içerik bekliyor

Modern gayrimenkul müşterileri, sizden her gün 7/24 tonlarca bilgi bekliyor ve istiyor. Web ağı üzerinde mülkler ile ilgili bir arama yaptığınızda pek çok alıcı ve satıcının açtığı web sitesi ile karşılaşmamız da bundan kaynaklanıyor. Çünkü bir dükkân öğle saatlerinde, tatillerde veya geceleri kapanır, ancak bir web sitesi daima açıktır ve faaliyettedir.

Modern çağın internet alıcıları, kendilerine uygun bilgilere ücretsiz olarak ulaşmak istiyor ve bunun geçmişe göre daha detaylı bir şekilde olmasını bekliyorlar. Bu nedenle gayrimenkul profesyonellerinin temel bir bilgi kaynağı sunmak ve kendi pazarı hakkında bilgi vermek için online özelliklerini geliştirmesi son derece hayati önem taşıyor.

Eğer web sitenizdeki içerikler ile günümüzün alıcılarına yeterli bilgileri verebilirseniz, onlar üzerinde bir güven oluşturabilir ve bir hizmet üzere sizinle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Günümüzün gayrimenkul müşterileri daha eğitimli

Alıcılar sizinle konuşmadan önce sizin hakkınızda ve online gayrimenkul listeniz hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Bir mülk hakkında Google Haritalar’ı kullanarak çevre ve sokak yapısına bakıyorlar. Kahvelerini içerken sanal tur listelerinden oluşan evleri detaylı analiz ediyorlar. Sosyal medya üzerinden mülkün bulunduğu muhit hakkındaki yorumları inceliyorlar.

Mülke yakın bulunan okulları, marketleri, alışveriş merkezlerini araştırıyor ve ulaşım imkânlarına göz atıyorlar. Dahası mülkün kat planı, yapılan düzenlemeler, bina yaşı, vergisi gibi daha pek çok bilgiye de sahip oluyorlar. Dokunmadan, hissetmeden ve görmeden mülk hakkında bir sürü veriyi elde edebiliyorlar.

Bu durumda sizin amacınız, önceden mülkünüz hakkında bilgi sahibi olmaya çalışan müşterilerinizin doğru bilgileri bulmalarını sağlamak olacaktır. Onların mülkleriniz hakkında doğru ve gerçek bilgiye ulaştıklarından emin olmalısınız. Bunun için de web ortamında listeniz, markanız ve sizinle ilgili var olan içeriği en iyi şekilde yönetebilmelisiniz.

Gelecekte  bir gün gelecek. O bir gün bugün olmasın. 

Pazarlama daima değişir

Billboard, tabelalar, bank ve otobüs reklamları, e-posta gibi geleneksel pazarlama metotları varlıklarını hala sürdürüyor. Ancak bu pazarlama teknikleri arasında çok daha etkili olan yeni metotlar ekleniyor. Online pazarlama teknikleri, artık günümüzün gayrimenkul sektöründeki en önemli metotları oluşturuyor.

Artık pek çok gayrimenkul profesyoneli geleneksel ve dijital pazarlama tekniklerini bir arada kullanıyor. Ancak bundan daha fazla bir oran ise sadece dijital pazarlama tekniklerine odaklanmış durumda. Bunun için atacağınız ilk adım, hedeflerinize göre pazarlama stratejilerinizi akıllıca belirleyecek ve yönetecek bir dijital pazarlama yöneticisi kiralamak olabilir. Ayrıca artık kağıtlara, afişlere, tabelalara harcadığınız parayı, sanal tur teknolojisine, Facebook reklamlarına, web sitesi reklamlarına harcayabilirsiniz.

Her şeyin hızı giderek artıyor

Günümüzün yeni nesil gayrimenkul müşterilerine en iyi hizmeti sunabilmek ve iş hayatınızı daha kolaylaştırmak istiyorsanız kollarınızı açın ve teknolojiyi kucaklayın. Eğer onu doğru bir şekilde kullanırsanız ve onun hızını takip ederseniz, tüm süreçleri sizin için daha kolay hale getirecektir.

Teknolojinin hızı ile doğru orantılı olarak pek çok anlaşmayı hızlıca yapmanız gerekebilir. Hatta birden fazla anlaşmayı aynı anda kapamanız gerekebilir. Ayrıca müşterileriniz size önceden bilgi sahibi olmuş olarak geleceği için onunla anlaşmak için yapacağınız görüşmenin süresi de kısalır.

Bu hıza ayak uydurun ve iş hayatınızda geriye düşenlerden olmayın!

DİĞER HABER
13 Eylül 2022