Mail listemize abone oldunuz mu?
Yeni Online Satış Tekniği: iList

Şunu kabul edelim ki artık tüketiciler, yeni bir ev alma aşamasında sandığımızdan daha eğitimli ve bilgi sahibiler. Şöyle bir yirmi yıl öncesine dönün ve hatırlayın. İnsanlar bir ev ararken emlakçı ile birlikte arabaya atlayıp civardaki evlere göz atardı. Pek çok alıcı ise bu durumdan güven endişesi ile pek hoşlanmazdı. Şimdi ise her türlü evi, evin çevresindekileri ve ilgilendiğimiz muhiti bir sanal tur ile keşfetme olanağına sahibiz.

Online ev ilanları ile birlikte alıcıların sektöre bakışı da değişiklik gösterdi. Bu dijital değişim, liste sahibi emlak firmalarının gazete reklamları ve open house etkinlikleri gibi geleneksel pazarlama teknikleri olmadan daha kolay satış yapmasını sağladı.

Satış Sürecini Baştan Aşağı Yeniden Düzenliyor

Bu anlamda geliştirilen online satış tekniklerine dair girişimlerin sayısı da artmaya devam ediyor. Bunlardan birisi de iList adı verilen yeni bir site olarak karşımıza çıkıyor. Ev sahiplerinin evlerini satış modellerini tamamen değiştiren iList, Teksas’ta Dale ve Peterson adındaki iki gayrimenkul profesyoneli tarafından geliştirildi. Müşterilerin daha az para harcayarak evlerini satmasına olanak tanıyan iList, aynı zamanda onların ev satış sürecini daha iyi kontrol edebilmesini de sağlıyor.

iList ev satış sürecini baştan aşağı yeniden düzenliyor. Bir satıcı evini listelemeye hazır olduğunda, emlak firmaları ile bir araya getiriliyor ve altı aylık bir kontrata imza atıyorlar. Ücretsiz olarak bir hesap oluşturulabilen iList’te, evlerini satmak isteyenler iValutate adı verilen aracı kullanarak evlerinin gerçek değerini hesaplayabiliyorlar.

Tıpkı geleneksel gayrimenkul firmaları ile yapıldığı gibi, satıcının evi MLS üzerinden listeleniyor. Buna ek olarak satıcılar her zaman gayrimenkul firmaları ile sorularını yöneltmek için iletişime geçebiliyorlar. Satıcının evi bir teklif aldığında gayrimenkul firmasının onu arayıp haber vermesini beklemek zorunda olmayan satıcı, gelen teklifleri anında değerlendirebiliyor ve önündeki çizelgeler sayesinde aralarında karşılaştırma yapılabiliyor.

Alıcılar ise tekliflerini aynı platform üzerinden yapıyorlar. Birisinin teklifi kabul edildiğinde profesyonel gayrimenkul ekibi olayı devralıyor ve tüm kontrat işlemlerini kendisi gerçekleştiriyor. Tüm kontratlar ve yasal dokümanlar güvenilir ve sağlam bir şekilde dijital olarak düzenleniyor.

Satıcılar Yüzde Elliden Fazla Tasarruf Sağlıyor

Teknolojinin arayüzü de her türlü müşterinin kolayca işlemlerini yapabileceği basitlikte tasarlanmış. Sadeliğinin yanı sıra bu yenilikçi teknoloji, satıcıların tasarruf sağlamasına da neden oluyor. Geleneksel olarak normalde satıcı firmalara yüzde 3 oranında bir komisyon ödemesi yapar. iList bu oranın sadece yüzde 0.5 olmasını sağlayarak satıcıların yüzde 50’den fazla bir tasarruf edinmesine yardımcı oluyor. Örneğin 300 bin dolarlık bir ev satışından satıcı 9 bin dolarlık bir tasarruf elde ediyor.

“Teknoloji Trendini Gayrimenkul Sektörüne Yayacağız”

iList’in kurucusu olan Joe Peterson, bu girişimlerinin nedenini şu ifadelerle açıklıyor:

Teknolojinin gelişmesi ile gayrimenkul sektörü önemli bir yol kat etti, ancak biz geldiğimiz noktayı bir adım daha ileriye taşımak istiyoruz. Kısa bir süre öncesine kadar insanlar online web ortamından uçak bileti almak için veya seyahat firmalarının kendilerini aldatacağından endişe duyuyorlardı. Şimdi ise bunlar adeta birer standart haline geldi. Aynı trendi, finans endüstrisinde de E Trade ile gerçekleşti. Şimdi gayrimenkul sektöründe de aynı trendi yakalamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

DİĞER HABER
12 Ağustos 2016