"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yeni Yılda Başarının Yolu, Dilekler Değil Hedefler Edinmekten Geçiyor

Yeni yıla girmeye az bir vakit kala, iş dünyasındakiler her zaman kendine yeni bir şeyler katmak ister. Bazı yeni kararlar alırken, bazı dosyaları ise kapatırlar. Herkes yeni girecekleri yılda hayatlarını ve iş dünyalarını nasıl değiştireceklerini ve ne tür yenilikler deneyeceğini düşünür.

Bu, tarihteki toplumsal yapılarda da bu şekilde olmuştur. Her yeni yılın başlangıcında ödünç aldıkları şeyleri yıl sonunda ödeyeceklerine dair yemin eden Eski Babilliler buna bir örnektir. Aynı şekilde Romalılar da her Ocak ayında kendi tanrılarına yeni yılda daha iyi davranacaklarına dair söz verirlerdi.

Ancak ne yazık ki araştırmalar gösteriyor ki, günümüzde her üç insandan ikisi, yeni girecekleri yılda iyi niyetle yapacağını söylediği şeylerin arkasında durmuyor. Bu yüksek başarısızlık oranı, ders almamız gereken durumların başında geliyor.

Gördüğümüz kadarıyla, alınan kararlar yalnızca dileklerden oluşuyor:

  • Sigarayı bırakmak istiyorum.
  • Kilo vermek istiyorum.
  • Sağlıklı beslenmek istiyorum.
  • Şu kadar kazanmak istiyorum.
  • Borçları ödemek istiyorum.

Hiçbir çaba sarf etmeden sadece istediğimiz dilekleri sıralamak ve bunların yeni gireceğimiz yılda gerçekleşeceğine inanmak çok kolaydır. Ancak yeni bir başlangıç yapmak ve daha iyi bir yıl geçirmek istiyorsak, bundan daha iyisini yapmamız gerekir. O zaman yeni yılda bir şeylerin daha iyi olmasını dilemek yerine, amaçlarımıza bizi ulaştıracak hedefler belirlememiz en doğrusu olacaktır.

Şu ikisi arasında büyük bir fark olduğunu unutmayalım:

  • Kendinize bir amaç yazarak onu bir kenarda saklayabilirsiniz.
  • Kendinize bir amaç yazarak onu sonradan okuyabilir ve gerçekleşmesi için üzerinde çalışabilirsiniz.

Bu noktada karar sizindir. Ancak kendinize dilekler değil, hedefler belirlemeniz, ileriki aşamada çok daha somut sonuçlar elde etmenizi sağlar. Oturup her şeyin daha iyi olacağını söyleyip durmaktansa, yapmak istediklerinizi planlamanız ve hedeflerinizi ortaya koymanız sizin için daha önemlidir.

UIaşmak istediğiniz hedef ne oIursa oIsun, eğer mutIuysanız ona uIaşmanız, on kat daha koIayIaşacaktır.

Kişisel mi Profesyonel mi?

Yeni bir yıla daha iyi girmeyi amaçlarken ve tüm yılın daha iyi geçmesi için planlama yaparken kendimize hedefler koymamız gerektiğini anladık. Peki, bu hedefler kişisel mi yoksa profesyonel mi olmalıdır? Bu sorunun cevabı her ikisi de olmalıdır.

Her yıl kendinize kişisel ve profesyonel olmak üzere iki grup halinde hedefler oluşturmalısınız. Bu hedeflerin her biri için başarabileceğiniz en geç tarihi belirleyin ve bu tarihler geldiğinde eğer hedefinize ulaşmışsanız kendinizi ödüllendirin.

Kişisel hedefler, daha çok sizin daha sağlıklı olmanız ve ailenizle, arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirmeniz ile ilgili hedefler olmalıdır. Profesyonel hedefler ise, üretmek, verimliliği sağlamak, yeni listeler edinmek ve satışlar yapmak üzerine olmalıdır.

Hedeflerinizi belirlerken gerçekçi olmanız da önemlidir. Örneğin 2017 yılı için kendinize 10 milyon dolarlık bir satış hedefi belirlerseniz, bunu aylara, haftalara ve günlere böldüğünüzde, size korkutucu bir çalışma planı çıkarabilir. Bunun yerine size en uygun olabilecek üst rakamları kendinize hedef almalısınız.

Onları Görebileceğiniz Bir Yerde Tutun

Hedeflerinizi belirlediniz ve onları kağıtlara yazdınız. Bu kağıtları göremeyeceğiniz, kıyıda köşede saklı bir yerde tutmanız size bir şey kazandırmaz. Onları her zaman size hatırlatıcı olması açısından görebileceğiniz bir yere koymanızda fayda vardır.

Bir diğer yöntem de hedeflerinizi teknolojik araçlar üzerinde saklı tutmaktır. Sürekli olarak kullandığınız bir araçta bulunması da size fayda sağlayabilir. Örneğin tabletiniz veya akıllı telefonunuzda kayıtlı tutabilirsiniz.

Başarı için plan yapmıyorsanız, o zaman hükmen başarısızlığı planlıyorsunuz demektir.

Örnek Bir Profesyonel Hedef ve Planlama Süreci

Ne kadar para kazanmak istiyorsunuz? Ne kadarını yapabileceğinizi düşünüyorsunuz? Yapabileceğiniz rakamı çok yükseklerde tutmayın, bu cesaret kırıcı olabilir. Aynı zamanda çok aşağılarda da tutmayın, bu da heyecanınızı kaybetmenize sebep olur. Genel olarak bir önceki yıl yaptıklarınızı düşünerek, onların üzerine yüzde 50 ekleyerek kendinize bir hedef koymanız makul olacaktır.

Peki, kazanmak istediğiniz rakama ulaşmak için ne kadar satış yapmanız gerekiyor? Bu rakam, aylık kaç satışa denk geliyor? Planınızı daha fazla detaylandırın ve daha kontrol edilebilir hale getirin. Tüm rakamları üç aylık periyotlara bölün ve yıllık hedefinizi parçalayarak daha kolay ulaşılabilir olduklarını görmenizi sağlayın.

İşin en son ve en eğlenceli kısmı ise ödüllendirmedir. Belirlediğiniz hedeflere ulaştığınızda kendinizi nasıl ödüllendireceksiniz? Bölüştürdüğünüz üç aylık periyotlardaki rakamlara ulaştığınızda kendinizi bu nedenle ödüllendirmeyi de planınıza dahil edin. Bu sayede bir sonraki aşamaya ilerlemek için motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

Ödüllendirme şekliniz ise tamamen size bağlıdır. Belki kendinize güzel bir çizme almayı istersiniz veya ailenizle birlikte küçük bir tatil yapabilirsiniz.

Şimdi amaçlarınızı, hedeflerinizi belirleyin ve yola koyulun. “Keşke ben de şunu başarabilsem” diyerek dilemek yerine, onu elde etmek için harekete geçin.

Son bir şey daha: 

En iyisi…
Dağ tepesinde bir çam olamazsan,
vadide bir çalı ol.
Fakat, oradaki en iyi ve büyük çalı sen olmalısın
Çalı olamazsan bir ot parçası ol.
Bir yola neşe ver.
Bir misk çiçeği olamazsan bir saz ol.
Fakat, gölün içindeki en canlı saz sen olmalısın.
Hepimiz kaptan olamayız, bazılarımız tayfa olmaya mecburuz.
Dünyada hepimiz için bir şey var.
Yapacağımız iş, size en yakın olan iştir.
Cadde olamazsan patika ol.
Güneş olamazsan yıldız ol.
Kazanmak, yahut kaybetmek ölçü ile değildir.
Sen her neysen, onun en iyisi olmalısın.

Douglas Malloch

DİĞER HABER
20 Kasım 2016