"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yeni Yılda Emlak Kariyerinizi Geliştirmek İçin Kişisel Gelişim İlkeleri

Kariyerimize başladığımızda heyecan dolu harika bir sektöre adım atmanın heyecanını taşırız ve maddi kazanç elde ederek başarıya ulaşacağımıza inanırız. Kendimize bir danışman seçeriz ve beceri setimizi geliştirmek için eğitimimize nereden başlayacağımız konusunda rehberlik etmesini isteriz.

Çoğu firma, bir bakıma faydalı olabileceğini düşündüğümüz “ev içi” eğitim programlarına sahiptir. Sektör, emlak firmalarına ve danışmanlara yeni iş, yeni sistem, yeni strateji oluşturabilmeleri için yardımcı olacak çok sayıda eğitmen ve danışman ile doludur.

Peki, o zaman neden sektörde bu kadar çok emlak danışmanı mücadele ediyor? Neden asgari ücret ile ülke standartlarının altında çalışan çok sayıda emlak çalışanı var? Neden sektöre giren emlak firmaları, ilk 3 yıl içinde yok olup gidiyor?

Belki de araştırmamız gereken şey, bir sonraki işi bulmak için çözüm üretmek değil, kişisel gelişime ve kendini fark etmeye yönelik fark yaratmaya olan bağlılığı oluşturmaktır. İşte gayrimenkul kariyerinizi ilerletmek için kişisel gelişiminize katkıda bulunacak ilkeler…

Takvime alınmış planlama notları verimli çalışmanız için birebir.

Zamanınızı Kontrol Edin

Bir iş yürütmek” ile “en iyi hizmet üreticisi olmak” arasında büyük bir fark vardır. Yılda milyonlarca dolar kazanan emlak profesyonelleri ile karşılaşırız ve bu kişilerin çoğunun kariyerlerini bir iş gibi görerek yürütmediklerini fark ederiz. Başarılı olan emlak profesyonelleri, kişisel zamanlarını ve işe ayıracakları zamanı bir araya getiren ve bu yönetimi sağlıklı bir şekilde yapabilen emlakçılardır.

Zaman yönetimi demek, işinizde nereye en çok vakit ayırdığınızı ve nereye en az vakit ayırdığınızı bilerek hareket etmenizdir. Eğer vaktinizi hangi bölümlere daha çok ayırmanız gerektiğini belirleyebilirseniz, daha verimli bir çalışma ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun için bir hafta boyunca vaktinizi nasıl kullandığınızı not edin ve ideal haftanızın neye benzemesi gerektiğini planlayın.

Kendinize zaman ayırın ve işin fişini çekin.

İş ile Hayat Amacınızı Ayırmasını Bilin

Hiç kimse, bu dünyadaki son gününe uyanacak olduğunu bilseydi, “Keşke bir tane daha ev satabilseydim” diye düşünmezdi. Sevdiği insanları ve sevdiğini insanlarla geçiremediği vakti düşünerek pişman olurdu.

Kendinize sürekli olarak bu işte çalışmayı ne kadar sevdiğinizi söylüyor olabilirsiniz ve bu gerçekten doğru olabilir. Ancak bunun asıl sebebini düşündüğünüzde, insanların hayatlarına kattığınız değerin sizi ne kadar memnun ettiği olduğunu fark edersiniz.

Emlak işi hayatınızda büyük bir öneme sahip olabilir, fakat hayatınızın asıl amacı değildir ve olmamalıdır. Emlak işinize ayırdığınız vakit, hayattaki isteklerinizi gerçekleştirmek için bir araçtır. İşinize bu açıdan bakarsanız, daha stressiz bir iş hayatınız olur.

Çukurlarla dolu bir yaşamda hayatta kalabilmek.

Gerçeklere Direnmeyin

Karşı koyduğunuz şeyler devam ediyor. Neden mi bahsediyoruz? Tabi ki teknolojiden! Siz ondan kaçıyorsunuz ve geleneksel yöntemlerde ısrarlısınız. Ancak teknoloji olanca hızı ile emlak sektörüne de adapte olmaya başladı.

Geleneksel emlak modelinde, sınırlı eğitime sahipsinizdir ve kendinizi geliştirme imkânınız sınırlıdır. Bu nedenle size uygun olmayan stratejilerle boğuşmak zorunda kalırsınız. Oysa modern teknoloji, kendiniz için beceri setleri geliştirmenizi sağlar. Dünya hızla değişiyor ve siz de buna uyum sağlamalısınız.

İşletmenizi büyütmek için teknolojinin yöntemlerinden ve araçlarından faydalanın. Bu, kariyerinizde başarıyı sürdürmenizi sağlar ve ne yaptığınızı görmenin sevincini yaşarsınız.

Taviz Vermeyin

Farklı kişilerle ilişkiler geliştirmeniz gerekiyor, ancak çoğu zaman bu ilişkiler yaşam kalitenize olumsuz etki yapıyor. Yeni bir müşterinizi, sadece başka bir ev görmek zorunda olduğu için bir akşam yemeğine götürmek zorunda kaldınız mı?

Böyle şeyler elbette birer seçenektir, ancak müşterilerle anlaşma yapmak için hayatınızda engellediğiniz dönemleri de göz önüne almanız gerekir. Bunun için eğer başlangıç aşamasında değilseniz, müşterilerinizi seçmeniz önemli bir seçenektir.

Size üretim zamanınızı boşa harcamanıza neden olacak müşterileri es geçebilirsiniz. Haftada 5 gün olmak üzere, 2 saatinizi yeni müşteriler kazanmaya ayırıyorsanız, bu vakti baltalayan diğer kişileri bir kenara koyabilirsiniz.

Zihin haritalarınızı oluşturuyor musunuz?

Beden, Zihin ve Ruh

Kendinizi unutarak sadece emlak işinizin düzene girmesi için mücadele ediyorsanız, burada bir hata yapıyorsunuz demektir. Fiziksel ve fizyolojik açıdan son zamanlarda sağlığınızı kontrol ettiniz mi? İşinizle ilgili eğitim alıyorsunuz, ancak normal iş kapsamındaki kitapları da okuyor musunuz? Hayatınızın her alanında rahat mısınız? Her gün işinize ve kariyerinize önem vereceğiniz zihin rahatlığına sahip misiniz? Tam olarak ne yaptığınızı biliyor musunuz ve bunu nasıl yaptığınızdan emin misiniz?

Bu soruları kendinize sorun ve cevaplarını da dürüst bir şekilde verin. En yüksek başarıya ulaşmanızı ve mümkün olan en yüksek yaşam kalitesini elde etmenizi engelleyen şeyler neler? Sizi temin ederiz ki aslında müşteri kazanmada veya ev denetiminde başarısız değilsiniz. Eğer daha derine iner ve hayatınızdaki kişisel gelişim noktalarını araştırırsanız, sorunun nerede olduğunu daha iyi belirleyebilirsiniz.

Kendinizin farkında olmanız her şeyin önünde gelir.

DİĞER HABER
04 Ocak 2023