"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yeni Yılda Müşterilerinize Verebileceğiniz Hediyeler

Yeni yıla sadece birkaç gün kaldı. Yani emlak danışmanları, artık yeni yıl için müşterilerine gönderebilecekleri hediyeleri düşünmeye başlayabilirler. Bazıları, bunun için bütçe ayırıp harcama yapmasının gereksiz olduğunu düşünebilir. Ancak özel günlerde onları hatırlamanız ve kendinizi onlara hatırlatmanız, yeni yıl boyunca size büyük artı katabilir. Kaldı ki hediye sunumu için illa ki para harcamak zorunda değilsiniz. Sadece biraz vakit ayırmanız yeterli olacaktır. Bu, tamamen sizin tercihinize bağlıdır.

Size tavsiyemiz ise hediye göndermeden önce, veri tabanınızdaki müşterilerinize göre bir planlama yapmanızdır. Bildiğiniz üzere veri tabanında bir hiyerarşi mevcuttur. İşiniz için en değerli olan müşteriler en başta sıralanırken, orta değerdekiler ardından gelir ve en sonda ise en az ilişki kurduğunuz müşteriler yer alır. İşte bu sıralamayı seçtiğiniz yeni yıl hediyelerinde de koruyabilirsiniz.

En Değerli 10 Müşteri

En değerli 10 müşterinizi belirleyin. Bu müşteriler, size yıl boyunca en çok maddi değeri kazandıran ve size en çok referans getiren müşteriler olmalıdır. Uzun vadeli iyi ilişkiler kurduğunuz bu müşterilere, özel ve önemli hediyeler göndermeniz daha yerinde olur. Yani hediye bütçenizi bu müşteriler için harcamanız, size yapılacak geri dönüş için de daha mantıklıdır.

"Sevdiklerimize vereceğimiz en değerli hediye; ne altındır, ne de mücevher, yalnız kendimizden bir küçük parça." 
Ralph Waldo Emerson
 • Müşterinizin daha önce sohbet sırasında sevdiğini söylediği bir oyuncunun yeni çıkan filmini veya sevdiği bir sanatçının albüm arşivini satın alarak hediye edebilirsiniz. Bu, aynı zamanda onların evleri için aradıkları bir ürün de olabilir.
 • Sevebilecekleri bir film, tiyatro veya sanatsal aktivite bileti satın alarak hediye edebilirsiniz. Biletleri, içinde not yazdığınız etkileyici bir zarf ile postalamanız daha güzel olabilir.
 • Sevdikleri alanla ilgili online dergileri araştırarak onlar için bir abonelik hediyesi sunabilirsiniz. Bir yıllık abonelik duyurusunu yeni yılda posta kutusunda gören veya kısa mesajla bir bildirim alan müşteri, bundan dolayı size minnettar kalacaktır.
"Küçük armağanlar dostluk, büyük armağanlar sevgi yaratır." 
C. Lichtenberg

Orta Sıklıkta Görüştüğünüz Müşteriler

Bu listedeki müşterileriniz, size referans getirmeyen ama gelecek yıl içerisinde size ev alım-satımı ile ilgili geri dönüş yapabilecek olan müşterilerinizdir. Onlara daha az para harcayacağınız, ekonomik sayılabilecek hediyeler sunabilirsiniz. Veri tabanınızdaki müşteri sayısına göre seçimlerinizi belirleyebilirsiniz.

 • Yeni ev alan ev sahiplerine, üzerinde güzel bir not ile birlikte bir kapı süsü hediye edebilirsiniz. Kapı süsü çok pahalı değildir. Hatta bu kapı süslerini kendiniz bile saatler içinde hazırlayabilirsiniz.
 • Evini satmaya çalışan müşterilerinize, ev gösteriminden önce ücretsiz bir temizlik elemanı göndererek ona küçük görünen ama büyük etkiye sahip olan bir hediye sunabilirsiniz.
 • Yeni ev sahibi olanlara evlerinin dekorasyonuna katkıda bulunmak için bir eskiz tablo hazırlatabilirsiniz. Bunun için uygun gördüğünüz resmi internet ortamında bile bir eskiz tabloya dönüştürmeniz mümkündür.
 • Yatırımcı müşterilerinize bütçe planlaması ile ilgili, alıcılara ise evlerini nasıl dekore edebileceklerine dair bir kitap hediye edebilirsiniz. Kaç adet olacağına göre toplu alımlarda hesaplı kitap alışveriş yapmanız mümkündür.
"Bir armağan küçük de olsa büyüktür. Aslında sevgiyle verilmişse."
Pindaros

En Az İlişki Kurduğunuz Müşteriler

Bu listedeki müşteriler ise referans getirmesi mümkün görünmeyen ve aynı zamanda alım-satım yapma ihtimali zayıf olanlardır. Dolayısıyla onlara bütçe ayıracağınız hediyeler değil, çok daha küçük hediyeler gönderebilirsiniz.

 • Sosyal medya üzerinden gösterişli ve dikkat çekici bir tebrik kartı gönderebilirsiniz. Bu gibi hediye kartlarını hazırlamanız için internette çok sayıda site var.
 • E-posta ile müşterilerinize bir tebrik e-postası gönderebilir ve içerisine birkaç faydalı bilgi serpiştirebilirsiniz.
 • Onlar için 2 dakikalık kısa bir video hazırlayabilirsiniz. Yeni yıllarını kutladığınızı söylediğiniz kısa bir video, onların daha fazla ilgisini çekecektir.
 • El yazısı ile yazılmış kartlar da son derece önemli olabilir. Elektronik ortamda yazılmış bir nottan çok daha samimi bir etki yaratabilirler.
DİĞER HABER
27 Aralık 2016