"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Yüksek Risk Oluşturan Kiracı Profillerini Ortaya Çıkaran Girişim: Naborly

Yeni bir girişim olan Naborly’i size kısa yoldan şöyle açıklayalım:

Güzel bir eve sahipsiniz ve onu daha fazla para verecek tabiri caizse eskilerden saygın ve güvenilir birilerine kiralamak istiyorsunuz. Bunun bir fantezi olduğunu kabul ediyoruz ancak imkânsız da değil. Bu durumda karşınıza çıkan potansiyel kiracıların bir grup beleşçi insanlar olmadığını nasıl anlarsınız? İşte Naborly’nin bu konuda sizin için bazı fikirleri var.

British Columbia Üniversitesi’nden Dylan Lenz, Zeke Kan ve Anastasia Fox’un kurduğu Naborly isimli bu girişim, ev sahiplerinin kiracılardan uygun bilgileri toplamak için özel kiracı uygulamaları oluşturmasına izin veriyor. Kiracılar hakkında kapsamlı bir dosya oluşturulmasını sağlayan bu hizmet, kiracının risk taşıyıp taşımadığı hakkında bilgiler veriyor.

Naborly, sahiplerine şimdiye kadar 500 bin dolarlık getiri sağladı ve bu rakamın 2 milyon dolara çıkması için çalışmalar sürdürülüyor. Üzerinden günlük 2 bin dolarlık kazanç sağlanan bu girişim, her gün 20 ile 50 arasında yeni ev sahibini yakalıyor. Ayrıca bir uygulama programlama arayüzü olan API ile birlikte çalışıyorlar. Buna ek olarak sistemlerine daha fazla veri kaydedebilmek ve kiracı oylama yönetimini sağlamanın daha iyi yollarını bulmak için kredi şirketleri ile birlikte hizmet veriyorlar.

Sistemin kurucularından Dylan Lenz, iyi ya da kötü kredinin aslında kiracının kalitesi üzerinde etkili olmadığını belirterek daha önemli değişkenlere yöneldiklerini söylüyor ve şunları ekliyor:

Makine öğrenimi ve yapay zeka, ürünlerimizin çekirdeğini oluşturuyor. Çünkü diğer seçenekler insan dokunuşunun kusurlu olduğunu bizlere gösteriyor. Bizim sistemimiz, kiracıların sosyal medya faaliyetleri, kredi geçmişi, kiracı geçmişi ve Google geçmişi gibi kiracı hakkında 500’den fazla veri noktasını baz alıyor. İleride geç ödeme veya hiç ödeyememe gibi durumları olabilecek kişileri önceden tahmin etmemiz bu şekilde çok kolaylaşıyor. Makro ekonomik olaylar, kişiler arası çatışmalar, finansa durumlar ve iş tipi de irdelenen noktalar arasında yer alıyor.

Naborly’nin ortaya çıkarılmasının hikâyesi ise yaşanmış bir deneyime dayanıyor. Toplamda 22 bin dolarlık bir ödenmemiş kira borcu nedeniyle büyük bir zarara maruz kalan Lenz’in yaşadığı bu kötü deneyim, onları bu konuda faydalı olacak bir girişim yapmaya itti. Olup bitenleri bir de kendi sözlerinden okuyalım:

Kiracılar, borç meselesi nedeniyle beni evimde ve iş yerimde tehdit ettiler. Bu olaydan sonra fark ettim ki ev sahiplerinin yüksek risk taşıyan kiracıların kimliklerini ve kişiliklerini belirleyebilmesini sağlayacak bir araç maalesef ki yok.

DİĞER HABER
26 Ağustos 2016