"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Zen Stili Ofis Tasarlamanın İpuçları

Ofisiniz, müşterileriniz için davetkâr olduğu kadar, siz ve çalışanlarınız için de verimli çalışabilecekleri bir alan olmalı. Ofisiniz için yeni bir değişikliğe ihtiyaç duyduğunuzda Zen tarzı dekorasyonu düşünmenizi tavsiye ederiz. Sizler için derlediğimiz Zen tarzı ofis dekorasyonu hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Zen felsefesi Hindistan’da ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan bir Asya felsefesi. Felsefenin özünde uyum, denge ve rahatlama var. Zen stili ofis tasarımında sadelik ve yalınlık ön planda. Kullanılan mobilya ve aksesuarların minimalist, işlevsel ve modern tarzda olmaları ofisinize kendine özgü bir hava katacaktır.

Fazla eşyadan mümkün oldukça kaçınılan Zen tarzında, huzur, rahatlama ve işlevsellik ön planda. Beyaz ve tonlarının sıklıkla kullanıldığı bu tarzda mümkün oldukça doğal ışık kullanılmaya çalışılır. Özellikle ahşap ya da doğal taşlar içeren mobilya ve aksesuar kullanımının tercih edildiği bu akım, huzurlu bir çalışma ortamı yaratmak için size yardım edebilir.

Zen stili çalışma ortamının en önemli özelliklerinden biri her zaman derli toplu olmasıdır. Bunu ofislerde sağlamanın zor olduğunun farkındayız. Ancak birkaç basit konuya dikkat ederek ofiste düzeni sağlamak mümkün.

Bir dosya ile işiniz bittiğinde onu dolaptaki yerine koyun. Bir not alma kâğıdı aldığınızda geri kalan kâğıtları tekrar eski yerine koyun. Bu davranış biçimini tamamlama konsepti olarak nitelemek mümkündür. Bu çalışma biçiminin mantığı bir eşya ile işiniz bittiğinde eski yerlerine koymak ve ortamın düzenli kalmasını sağlamaktır.

Bu yöntem, ofisinizin derli toplu olmasını sağlayacak, kâğıt işlerinizin daha düzenli olmasına yardım edecek ve sizin hem kişisel hem de profesyonel hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Dağınık çalışma ortamları sizi sabote eder, enerjilerinizi ve değerli zamanınızı çalar. Çalışmak için harcayacağınız değerli zamanı ortalıktaki dağınıklığı toplamakta harcamak zorunda kalırsınız. Zen tarzı tasarımlar etrafı toplamayı ve güzelleştirmeyi amaç edindikleri için daha rahat ve kolay bir çalışma ortamı sunarlar.

Bu tarz ofisler, dağınıklığa izin vermez ve ihtiyacınız olacak ya da kullanmak isteyeceğiniz her şeyi içlerinde barındırırlar. Bu ofis tarzı için fonksiyonellik her şey demektir.

Müşterilerinizi ofisinize davet ettiğinizde ister ofisinize ilk kez gelsinler isterse daha önce gelmiş olsunlar işyerinizden hoşnut kalmalarını dilersiniz. Zen stili ofis tasarımı size müşterilerinizi daha rahat ettirebilmeniz için bir alternatif sunabilir.

Emlak ofisinizde Zen stili bir tasarım oluşturabilmek için kullanabileceğiniz ipuçları şunlardır;

  • Doktorlardan ders alın

Sağlık profesyonelleri kullanmak üzere kendi alet setlerine sahiptirler. Bu alet setlerinin özelliği ihtiyaçlarından ne az ne fazla sadece ihtiyaçları kadar alete sahip olmalarıdır. Ofisinizi ya da masanızı düzenlerken siz de bu operasyonel yaklaşımı göz önünde bulundurun. Sık kullandığınız eşyaları yanınıza daha az kullandıklarınızı daha uzağınıza yerleştirin. Eşyaların erişilebilir olmasını sağlayın, lüzumsuz şeyleri ofisinizde ya da masanızda bulundurmayın.

  • İhtiyacınız olmayan ya da kullanmadığınız şeyleri ortadan kaldırın

Eski sümen, broşür ve kartvizitlerden kurtulun. Senede bir günü ofisinizi tamamen elden geçirmek için ayırın. Bu bir günde ofisteki eski şeyleri atın ve gerekli tamirat işlerini yapın. Ardından dosyalarınız için standart bir sistem oluşturun. Dosyalarınıza isim, tarih ve kategori adı verin. Saklama süresi dolan dokümanlarınızı belirli aralıklarla elden geçirin ve gereksiz şeyleri atın. Evraklarınızı yerleştirirken doğru dosyalara yerleştirdiğinizden emin olun.

  • Duvarlarınızla bir hikâye anlatın

Boş duvarlar sizin henüz ofisinizi sahiplenmediğiniz anlamına gelir. Resimler, fotoğraflar, şık çerçeveler ve sanatsal çalışmalar ile duvarınıza bir kişilik kazandırabilirsiniz. Sizi farklı yapan dokümanları da de duvarlarınızda sergilemekten kaçınmayın. Ödüller, sertifikalar, diplomalar duvara asılabilecek dokümanlardır. Ancak burada ölçüyü kaçırmamaya da özen göstermek gerekir.

  • Bitki ve çiçeklerle ofisinizi canlandırın

Bitki ve çiçekler iç alanlara sıcaklık, canlılık ve ışık katar. Ancak gelen ışığa ve ortama uygun çiçek ve bitkileri seçmeniz gerekir. Yakınınızdaki bir çiçekçiden bu konuda yardım alabilirsiniz. Ofisinize yakışacak çiçeklerle ortam birden canlılık kazanacaktır.

  • Şekerler: Kitaptaki en eski numaralardan biri

Müşterileriniz ve çalışanlarınız için ofisinizi daha davetkâr bir hale getirmek için masanızın üzerine bir küçük kase dolusu şeker koyun.

DİĞER HABER
01 Haziran 2021