“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
"Zengin Baba Yoksul Baba"nın Yazarı Robert Kiyosaki'den 5G Prensibinde Emlak Sektörünün Yeri

Günümüzde emlak profesyonellerinin kendilerine iyi bir gelecek oluşturabilmeleri ve sektörde iyi yerlere gelebilmeleri için pek çok makale yazılıyor ve seminerler düzenleniyor. Ünlü isimler, emlak uzmanları ve bir şekilde saygınlık kazanmış sektör çalışanları, başarılı bir emlakçı olmanın yolları hakkında fikirler beyan ediyor. Ancak hiçbiri “Çok çalışın, gereken özeni gösterin, ağınızı genişletin!” gibi kuru tavsiyelerin ötesine geçemiyor.

Gayrimenkul sektöründe başarılı olmak için can atan bizler ise tek bir sorunun cevabını çok merak ediyoruz. “Bir gayrimenkulü almak için doğru zamanı ve doğru mekânı nasıl tespit edebilirim?” Bu sorunun cevabını ve hayal ettiğimiz başarıyı elde etmiş olan rol modellerinden adeta kopyalayarak kendi hayatımıza almak istiyoruz.

Başarısını merak ettiğimiz bu rol modellerinden birisi de Robert Kiyosaki. Yatırımcı, girişimci, iş adamı ve aynı zamanda yazar olan Kiyosaki, bir finans gurusu ve Rich Dad Şirketi’nin de kurucusu. Günümüzde finans, emlak ve kişisel gelişim alanlarında çok sayıda konferans düzenleyerek sektör meraklılarına tavsiyelerde bulunuyor. Yukarıda yazdığımız ve cevabını aradığımız soruyu da çok mantıklı bir çerçeve içerisinde bizlere anlatıyor.

Robert Kiyosaki’nin 5G Prensibi

Sorumuzu tekrar hatırlayalım: “Bir gayrimenkulü almak için doğru zamanı ve doğru mekânı nasıl tespit edebilirim?” Robert Kiyosaki, özellikle ekonomik durgunluğun yaşandığı zamanların değerlendirilmesi gerektiğini bize anlatıyor. Ekonominin zayıfladığı zamanlarda takip edilmesi gereken 5 temel alanı bize ipucu olarak sunuyor ve her birini detaylandırıyor.

Kiyosaki’nin ‘5G Prensibi’ şu alanları içeriyor: Toprak (Ground), Silah (Guns), Gıda (Grub), Benzin (Gasoline) ve Altın (Gold).

Bu alanlar, insanların satın alım yaptıkları temel sektörleri oluşturur. Ekonomik durgunluğun yaşandığı dönemlerde insanlar korkuya kapılır ve bu temel alanlarda kendilerini güven altına almaları gerektiğine inanırlar. Eğer ekonomik durgunluğun yaşandığı dönemlerde elinizde bu alanlara ait ürünleriniz olursa, çok sayıda insan size bunlar için büyük paralar ödeyecektir.

En büyük servetiniz ne bildiğinizdir. En büyük riskiniz de, ne bilmediğiniz...

Kiyosaki bu aşamada bir adamın hikâyesini anlatıyor. 2008 yılında büyük miktarlarda silah satın almaya başlayan bir yatırımcı, birkaç yıl sonra Afrika’da ekonomik kriz olduğunda elindeki silahları normal değerinden %8000 zamlı olarak satarak inanılmaz bir başarı elde etti. Bu adam ekonomik kriz anlarında insanların nasıl bir korkuya kapıldıklarının farkına varmıştı.

Aynı şekilde ekonomik durgunluk anlarında benzin istasyonlarının açık olmayacağından şüphe eden insanlar bunu depolamak isteyeceklerdir. Bu anlamda benzin şirketleriyle anlaşma yapmak mantıklıdır. Gıda ise insan hayatı için temel ihtiyaçtır. Aç kalan bir insan yemek almak için her şeyini verebilir. Altına gelince, ekonomik durgunluk zamanlarında en revaçta olan şey altındır. Altın bu durgunluktan etkilenmez ve insanlar ona akın ederler. Altın standart olarak kabul edilir ve ulusal para yerine altına yatırım yaparlar.

5G Prensibinde Emlak (Ground) Sektörünün Yeri

Geldik biz emlakçıları esas ilgilendiren 5G prensibinin son kısmına: Toprak. Burada kast edilen emlak sektörüdür. Ekonomi büyük bir kaosun içine girdiği zaman bundan sıyrılmanın çeşitli yolları vardır. Bunlardan en yaygın olanı borçların karşılanması için para basmaktır. Bu durum paranın değerini düşürür. Paranın değerinin düşmesi ise enflasyon değerinin yükselmesine neden olur.

İşte bu yüksek enflasyon dönemlerinde bir yatırımcının en iyi dostu, kriz öncesinde düşük faizle kredilendirerek almış olduğu gayrimenkulüdür. Neden mi? Cevabı çok basit. Gayrimenkul, satabileceği en yüksek değerine ulaşmıştır. Ayrıca kaos ortamında insanlar için kısıtlanamaz gider olan korunma harcamaları artmış ve kira gelirleri yükselmiştir. Yatırımcının ise kredi ödemesi sabittir.

Böyle bir durumda kazancın nasıl artacağını hayal edin!

Ayrıca önceden satın alınan gayrimenkulün borcunu kapatma ve üstüne kâr etme imkânı doğar. Elbette ki böyle zamanlarda insanlar bir restoran açmak için gayrimenkul satın almaz. Ancak temel ihtiyacı olan kiralık ev için değeri ne olursa olsun ödeme yapacaktır. 

Kısacası, Robert Kiyosaki, finansal durgunluk dönemlerinde insanların nasıl bir korkuya kapıldığını ve yaşamlarındaki temel ihtiyaçlarını karşılama isteği duyduklarını asla unutmamamız gerektiğini bizlere tavsiye olarak sunuyor.

Umarız paylaştığımız bilgiler sizin için yararlı olur.

DİĞER HABER
26 Mayıs 2016