"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Zillow, “Anında Teklif” Uygulamasını Piyasaya Sundu

Emlak sektörüne getirdiği yenilikler ve ulaşmayı amaçladığı büyük hedefler nedeniyle yakın takibe aldığımız Zillow’dan yeni bir haber daha var. Zillow, yepyeni bir uygulamayı daha piyasaya sundu.

Anında Teklif” adı verilen bu uygulamada ev sahipleri, yatırımcılardan gelen teklifleri değerlendirerek evlerini daha hızlı bir şekilde satabilecek ve yerel emlak firmaları ile karşılaştırmalı olarak hızlı bir pazar analizi yapabilecekler. Bu işlem sırasında eğer yatırımcılar bir emlak firması ile birlikte hareket etmek isterlerse, Zillow onlara yerel bir emlak firması teklif edecek.

İnsanlar bugün bir ev satın alırken veya satarken işlemlerinin tamamında hız ve rahatlık bekliyorlar. Ev sahipleri, evlerinin ne zaman satılacağı ve hangi fiyata satılacağı konusunda belirsizlik yaşarlarken evlerini açık pazarda listeleme zorunluluğu da onların işlerini zorlaştıran bir unsur oluyor. Zillow Group’un 2016 yılında hazırladığı bir raporun sonuçlarına göre evini satmak isteyen ev sahiplerinin yüzde 54’ü ev satış sürecinin çok zorlu ve stresli olduğunu söylüyor.

Ev sahiplerinin satış sırasında yaşadıkları bu zorluğu fark eden Zillow, “Anında Teklif” uygulamasını başlatarak evlerini satışa hazırlamaları için gereken tüm aşamaları (ev temizliği, ev gösterimi, open house etkinlikleri vb.) ortadan kaldırıyor ve satış kapama tarihi ile fiyat gibi unsurlar üzerinde kesinlik kazandırıyor.

Satıcıların evlerini satarken daha fazla çözüm aradıklarını ve bazıları için kısa bir zaman aralığında satış kapama tarihinin belirlenmesinin çok önemli olduğunu belirten Zillow Group’un Pazarlama Müdürü Jeremy Wacksman şu açıklamayı yapıyor:

Birçok endüstride teknoloji desteğinin hızla arttığını görüyoruz ve artık birçok tüketici de bu teknolojik yenilikleri emlak sektöründe arzu ediyor. Biz de teknolojiden faydalanarak ev sahiplerine bilgiye dayalı finansal kararlar vermelerinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu nedenle yatırımcılardan gelen teklifleri ev sahiplerine sunarak ve emlak firmalarının onlara daha çok yardımcı olmalarını sağlayarak evlerinin açık pazarda satılıp satılamayacağını anında görmelerini sağlıyoruz.

“Anlık Teklif” uygulamasında elbette ki güven temini açısından bir takım zorunluluklar da var. Yatırımcılardan teklif almak isteyen bir ev sahibinin, evi hakkındaki bilgileri (oda sayısı, evin fotoğrafları vb.) doğru bir şekilde girmesi gerekiyor. Bu bilgilerin yanlış girilmesi ise söz konusu değil. Çünkü tekliflerin değerlendirilmesini isteyecek olan ev sahibinin evine, önceden Zillow tarafından bir denetleyici ekip gönderilerek evin gerçekten vaat edilen özellikleri taşıyıp taşımadığı inceleniyor.

Uygulamadaki bir diğer önemli özellik ise yatırımcı tekliflerini değerlendirmek için ev sahiplerine finansal bir analiz sunuyor olmasıdır. Bu analiz sayesinde ev sahipleri teklifler arasında kolayca karşılaştırma yaparak ücretlere genel bir bakış yapabilir. Teklifler yükümlülük getirmez ve bir tanesi seçilebileceği gibi hiçbiri seçilmeyebilir de.

Zillow’un “Anlık Teklif” uygulaması, şimdilik Las Vegas ve Orlando’da test sürümü ile faaliyetini sürdürüyor. Zillow’un bu yeniliğinden sonra emlak sektörüne nasıl bir yenilik ile geleceği ise şimdiden merak konusu.

DİĞER HABER
25 Mayıs 2017