“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
'Zillow Offers' 2021'de 881 Milyon Dolar Kaybetti

Zillow Group, geçen yıl algoritmik güdümlü İBuyer işinde 881 milyon dolar kaybettiğini açıkladı. Bu, emlak şirketinin sonbaharda bu operasyonu kapatmasından bu yana ilk kazanç raporu.

Zillow'un kârlı ev listeleme ve reklamcılık işini içeren şirket, 2021'de, çoğunlukla ev satış işi olan Zillow Offers nedeniyle 528 milyon dolarlık konsolide net zarar bildirdi.

Kasım ayında şirket, teknoloji destekli platformun ev fiyatlarındaki hareketleri doğru bir şekilde tahmin edemediği için Zillow Offers'ı kapattığını duyurmuştu. Zillow ayrıca yaklaşık 500 kişiyi işten çıkardı ve Zillow Offers ile bağlantılı kalan evlerin değerinde yarım milyar dolardan fazla zarar ettiğini açıkladı.

Zillow is losing millions on selling homes. But its CEO Rich Barton isn't  worried - CNN

Şirket, geçen yıl yaklaşık 8,1 milyar dolar gelir elde ettiğini, ancak bunun yaklaşık 6 milyar dolarından Zillow Offers'ın sorumlu olduğunu söyledi. CEO Rich Barton, şirketin finansman hizmetlerinin erişimini genişleterek ve Zillow'u evleri gezmek için daha fazla insanın kullanması için çalışarak gelirini artıracağını açıkladı.

Zillow, feshedilmiş İBuyer işinden kalan ev envanterinin %85'inden fazlasını sattığını veya satmak için anlaşmaları olduğunu yatırımcılarıyla paylaştı.

Dördüncü çeyrekte Zillow, faiz giderinden önce sattığı her ev için ortalama 25.000 dolar kaybetti, ancak bu evleri beklediğinden daha hızlı ve çok daha küçük zararlarla sattı. YipitData'ya göre, Zillow'un envanterinde satılmayı bekleyen yaklaşık 8.600 ev var.

DİĞER HABER
18 Şubat 2022