"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Zillow’dan Y Kuşağına ve İlk Kez Ev Alacaklara Özel Emlak Sitesi

Zillow, özellikle ilk kez ev alıcısı olacaklara ve Y kuşağı alıcılarına yönelik hazırlanmış, emlak odaklı yeni bir web sitesi açıyor. RealEstate.com adı üzerinden faaliyete giren web sitesi, ilk kez ev alacak kişilerin evlerini aramaları için onlara aylık ödemeler ve peşinat ödemeleri açısından yepyeni bir yöntem sunuyor.

Zillow ekibi, ilk kez ev alacak olan kişilerin en büyük kaygısının güvenli bir mahallede ev bulmaktan ziyade bütçeleri dahilinde ev bulmak olduğunu söylüyor. Bununla birlikte pazarın durumu ise ilk kez ev alacakların diğer alıcılara oranla bütçelerini iki kat daha fazla aşıyor. Bu nedenle Zillow, onlara yönelik ev almayı kolaylaştıracak olan bu siteyi faaliyete koydu.

RealEstate.com, alıcıların ev ile ilgili ek masrafları anlamalarına yardımcı olmak için müşterilerin önüne bir hesap çizelgesi çıkarır. Bu çizelgede aylık ücret, anapara, faiz, emlak vergileri, ev sigortası, kapanış masrafları gibi aylık ödemeye dahil olabilecek muhtemel tüm harcamalar hesaplanır. Böylece ilk defa ev alacaklara bütçelerini doğru hesaplama konusunda yardımcı olur. Sitenin bir diğer özelliği de İngilizce, İspanyolca veya Çince arama yapılabiliyor olması.

Neden Y Kuşağı ve İlk Kez Ev Alacaklar Hedefleniyor?

Ev alıcılarının neredeyse yarısının (yüzde 42’sinin) ilk kez ev alacaklar olduğunu ve ilk kez ev alacakların da çoğunluğunun (yüzde 56’sının) Y kuşağından olduğunu düşündüğümüzde, Zillow’un neden bu alanda yeni bir hizmet başlattığını kolayca anlayabiliyoruz. Konut piyasasında gittikçe daha fazla rol almaya başlayan Y kuşağı, daha yaşlı olan X kuşağına göre çok daha çeşitli.

RealEstate.com’un gelecek nesil ev alıcılarının kendi ihtiyaç ve bütçelerine uygun bir ev bulmaları için donatıldığını ifade eden Zillow Group’un CEO’su Jeremy Wacksman sözlerine şöyle devam ediyor:

Araştırmalarımız sonucunda satın alınabilirlik durumunun alıcılar için büyük bir itici güç olduğunu görüyoruz. İlk kez ev alacaklar için ise bütçenin üstünde olma ihtimali daha yüksek. Bu nedenle RealEstate.com’daki ev arama deneyimini bir evin aylık maliyeti etrafında düzenleyerek ev satın alma deneyimini ilk kez ev alacaklar için daha kolay ve şeffaf hale getirdik.

Hem Ev Alıcılarına Hem Emlak Firmalarına Hitap Ediyor

Y kuşağındaki ev alıcıları, ev arama esnasında onlara yardımcı olacak kaynaklara ihtiyaç duyuyorlar. Zillow Group’un raporuna göre Y kuşağı alıcıları satın alma ve satma sürecinin en başında teknolojiye ve internet aramalarına güveniyorlar.

Aracı olan emlak profesyonelleri ise bu alıcı grubunda hâlâ önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Çünkü Y kuşağı alıcılarının yüzde 70’i ev ararken bir emlak profesyoneline danışıyor. Ancak tek fark onları bulmak için çevrimiçi yollara başvuruyor olmaları. Y kuşağı alıcılarının yüzde 29’u emlak firmalarının web sitelerine göz atarken yüzde 61’i ise firmalar hakkında yapılan yorumlara göz atıyor.

RealEstate.com, sadece Y kuşağı alıcılarına değil emlak firmalarına da bir kapı açıyor. Çünkü alıcılar listelenen evlerin detay kısmından direkt emlak firmaları ile bağlantıya geçebiliyor. Bu da emlak firmalarının RealEstate.com üzerinden yeni alıcılara ulaşmasını kolaylaştırıyor.

DİĞER HABER
16 Mayıs 2017