"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Zillow'un iBuying Yanılgısı: Satın Aldığı Evlerin 3/2'sini Satın Alma Fiyatının Altında Listeliyor

Zillow'un artan rekabet ortamındaki iBuying uygulamalarının kârlılığına ilişkin sorular, Business Insider analizinde ayrıntılı olarak açıklanan operasyonun sorunlarını ortaya çıkarıyor.

Buinsess Insider, Zillow'un 27 Ekim'deki beş pazardaki listelerini inceledi: Dallas, Houston, Phoenix, Atlanta ve Minneapolis. Araştırma sonucunda, evlerin neredeyse yüzde 64'ünün Zillow'un onlar için ödediğinden daha düşük bir fiyata satışa çıktığını ve ortalama 16.000 dolarlık bir farkla listelendiğini tespit etti.

Insider'ın incelediği 963 listeden 616'sı Zillow'un satın alma fiyatının altında listeleniyordu. Sorunlu listelemeler, listelemelerin sırasıyla yüzde 93 ve yüzde 81'inin sırasıyla Zillow'un satın alma fiyatlarının altında olduğu Phoenix ve Dallas'ta özellikle dikkat çekiciydi.

Insider'ın analizi, Zillow'un İBuying programını geçici olarak kapatmasından iki haftada sonra geldi. İnsider analizi, Zillow'un bir mülk birikimi ile sıkışmış “operasyon kapasitesinin ötesinde” olduğunu iddia ediyor.

Zillow iki yıl içinde ikinci kez İBuying iş modelini durdurdu. Zillow, 2018'deki lansmanından bu yana ev satın alma operasyonunu geçen haftalarda basın açıklamasıyla paylaşarak yeni ev alımlarını durdurduğunu söylemişti.

Devam eden işgücü sıkıntısı ve satın alınan mülklerin onarımlarını ve yenilemelerini yavaşlatan değişken malzeme fiyatları, Zillow'un yakın zamanda bekleyen mülk satışlarının birikmesine katkıda bulundu.

Zillow Offers, ev sahiplerinin Zillow'un hızlı bir teklif ve satışa olanak tanıyan tescilli teknolojisi aracılığıyla evlerinde bir teklif almalarını sağlıyor. İşlemden sonra, mülk yeniden piyasaya sürülmeden önce küçük onarımlar yapılarak listeleniyor.

Zillow, 2021'in ilk yarısında iBuying işinden 1.5 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Insider'ın bildirdiğine göre Zillow CEO'su Rich Barton, şirketin üç yıl içinde iBuying'den yıllık 20 milyar dolar gelir elde edebileceğini söyleyen ifadelere yer verdi.

En büyük dört iBuying şirketi, ikinci çeyrekte 15.000 ev satın almak için birleşti. Ancak Zillow'un bu rakamı aşma ve 2024 yılına kadar yıllık bazda 20.000 ev satın alma hedefleri bulunuyor.

Zillow, 2 Kasım'da üçüncü çeyrek kazançlarını açıklayacak olması potansiyel olarak iBuying işinin başarı ve başarısızlıklarına ışık tutacak.

DİĞER HABER
02 Kasım 2021