Mail listemize abone oldunuz mu?
Zillow’un, Zestimates Uygulaması Davalık Oldu!

Dünyaca ünlü emlak ilan sitesi Zillow’un, Zestimates adlı uygulamasıyla ilgili  dava emlak sektöründe gündemde ki yerini korumaya devam ediyor.

Dava konusu şöyle gelişiyor. Uygulamanın kullanıcılarından ve aynı zamanda ev sahibi olan bir kişi, evini uygulamada satışa çıkarıyor. Fakat kullanıcı, uygulamanın kendi evini düşük değerde gösterdiği için şikayetçi oluyor ve dava açıyor.

Evin piyasa değerinin çok çok altında kaldığını iddia ediyor. Ancak Zestimates ise bu uygulamada sundukları verilerin tahmini fiyatlar olduğuna dikkat çekiyor. Şirketin dava konusuna ilişkin yapılan açıklaması:

‘’ Bu davadaki iddiaların dayanağı olmadığına inanıyoruz. Her zaman Zestimates uygulamasının bir evin değerini belirleyen bir başlangıç noktası olduğunu ve resmi bir değerlendirme olmadığını söylüyoruz.
Davacı, evinin fotoğraflarını uygulamaya yükleseydi ekibimiz tarafından bir düzenleme yapılır ve Zestimate değeri güncellenebilirdi. Zestimate, 100 milyondan fazla ev için yarattığımız, bilgisayar tarafından üretilen, tahmin edilen bir pazar değeridir. Evinizin değerini belirlemenin başlangıç noktasıdır. Satış zamanı geldiğinde, ev sahiplerinin her zaman en iyi fiyat ve pazarlama stratejisini belirlemek için bir yerel emlakçı ile çalışmasını öneriyoruz. Gayrimenkullerin bilgi ve istatistiklerine dayanan değerini piyasa koşullarında tahmin etmek, Zillow'un yanı sıra rakiplerimizin de sayısız katılımı ve tüketicilerin faydalı ve ilginç buldukları bir uygulamadır. Aslında, davacının şikayetinde bahsettiği Illinois değerleme yasaları bile bu uygulamaları onaylamaktadır. Bir ekspertiz işlemi kamusal bilgiye dayalı ve  istatistiksel bir tahmin arasındaki farkı kabul ediyor.’’

Emlakbroker.com yorumu: Zestimates uygulaması için şunu söyleyebiliriz; gayrimenkulleri fiyatları ve özellikleri açısından sınıflandıran, ülkemizdeki emlak ilan sitelerinde son zamanlarda yayına alınan gayrimenkulün ve  bulunduğu bölge piyasasının tahmini olarak değerlerini veren bir uygulama. Bildiğiniz gibi bu tür tahmini değerlemeler bir gösterge olarak kesinlikle algılanmamalıdır. O anki piyasa koşulları ve dünya arenasının içinde bulunduğu anlık durumlar yapılan tahmini değerlemelerdeki bir çok parametrenin geçersiz olabileceğini bizlere defalarca gösterdi. Türkiye’de pazarlık sünnettir diyerek mülkün üzerine konulan abartılı rakamların ortaya çıkardığı “ortalama fiyatlar” endeksi sizce ne kadar doğru olabilir? 

Zillow’un Zestimates uygulamasında şimdilik herhangi bir açık görünmezken, bu durumda mülk sahibinin açtığı davayı kazanma olasılığı düşük gibi görünüyor. Emlak sektörünün içerisinde bulunan herkes bu dava konusunun nasıl sonuçlanacağı bizim gibi merakla bekliyor. Davayla ilgili anlık gelişmeleri sitemizden sizlerle paylaşacağız.

DİĞER HABER
20 Mayıs 2017