"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Zirveden Sonraki Düşüş Döneminde Zarar Görmemek İçin İpuçları

İş dünyası içinde bulunan her firma, bazı dönemlerden geçer. Gayrimenkul firmaları için de bu durum geçerlidir. İşe atıldıktan sonraki aşama elbette ki yükselişe geçiştir. Yükselişin en tepe noktası zirvedir. Her zirvenin ardından ise bir düşüş dönemi gelir. Ancak önemli olan bu düşüş döneminden en az hasarla ayrılıp tekrar yükseliş seyrini gösterebilmektir.

Peki, işiniz düşüş dönemine girdiğinde, bu aşamadan en az sıyrıkla kurtulup bir sonraki yükseliş aşamasına geçmek için ne yapmanız gerekir? Düşüş dönemi, en yoğun şekilde pazarlama yapmanız, markanızı yeniden farklılaştırmanız ve farklı yöntemlere başvurmanız gereken aşamadır. Bu nedenle bu dönem içerisinde elinizden geldiğince markanızı ve firmanızı yeni bir zemin üzerine oturtmanız gerekir.

Diğer Firmalar İçin Open House Etkinlikleri Düzenleyin

Bazı emlak firmaları Open House etkinliği düzenlemek isterler ama bunun için yeterli vakitleri yoktur. Bu durumda kendilerine bu işi organize edecek ve emlak sektöründen anlayan birini bulmayı düşünürler. Bunu kendiniz için bir fırsata dönüştürebilirsiniz. Başka firmaların Open House etkinliklerini organize etmek için onlara teklifte bulunabilirsiniz.

Peki, düşüş döneminde bunun size getirisi ne olacak? Bu dönem, en fazla potansiyel alıcıya ihtiyacınız olduğu dönemdir ve yeni potansiyel alıcılara ulaşmanın en etkili yollarından biri Open House etkinliklerinde bulunmaktır. Düzenlediğiniz bir Open House etkinliğinde, katılım gösteren potansiyel alıcılar aynı zamanda sizin müşteri listenize ekleyebileceğiniz kişiler anlamına gelir. Ne kadar çok etkinlik içinde bulunursanız, o kadar çok potansiyel müşteri kazanma imkânınız olur.

Nereden nereye Brezilya-Almanya: 1-7

Markanızı Yenileyin veya Şekillendirin

Markanızı değiştirmek, geçmiş çalışmalarınızı çöpe atmak gibi olur. Ama markanızı geliştirmeniz ve onu yeni bir çehreye kavuşturmanız size inanılmaz getiriler sağlayabilir. Yani değiştirmeyin, ama güncelleyin. Yeni renklerde dinamik bir logo tasarlayın. Yeni bir web sitesi kurun. Firma ofisinize yeni bir görünüm kazandırın. Markanıza uygun dikkat çekici bir slogan bulun.

Markanıza kazandıracağınız her yenilik, sizin sektör içinde aktif olduğunuzu müşterilere gösterir ve piyasaya hakim olduğunuza dair bir fikir uyandırır. Aynı zamanda markanızı öne çıkaran bazı kampanyalar düzenleyerek bunu reklam duyuruları ile müşterilere ulaştırabilirsiniz. Geleneksel ve online pazarlama tekniklerine başvurmanız çok önemlidir.

Komisyon Oranı Hakkında Değerlendirme Yapın

Gayrimenkul firmaları için komisyon oranı hayati öneme sahiptir. Zira kazanç buradan sağlanır. Ancak düşüş dönemlerinde bazen bu oranın tekrar gözden geçirilmesi gerekebilir. Böyle bir aşamada daha uzun vadeye yönelik planlar yapmak gerekir. Eğer komisyon oranınız düşüş dönemine göre çok fazla yüksek kalıyorsa, bu durumda onu yeniden yapılandırmanız iyi olabilir.

Piyasalarda dün yoktur. Her zaman ve daima bugün vardır...

Standartlarınızı Yükseltin

Hedefleriniz çok yüksek noktalara ulaşıyor olabilir, ama içinde bulunduğunuz standartlar sizin yalnızca belli sınırlar arasında yüzmenize olanak tanır. Bu durumda yapmanız gereken şey standartlarınızı en üst seviyeye çıkarmaktır. Örneğin listenize daha üst düzey evler ekleyerek standartlarınızı yükseltebilirsiniz. Hizmet verdiğiniz sınırlar içindeki üst düzey etkinliklere katılabilir ve önemli kişilere ulaşarak onlarla iş yapmaya çalışabilirsiniz.

Tüm bu ipuçları, düşüş döneminden en az sıyrıkla çıkmanızı ve bir sonraki adım olan yükseliş dönemine geçmenizi sağlayacaktır.

Son Bir Şey Daha: Bu düşüş döneminde size farklı çıkış yolları sunacak emlakbroker.com'un makaleleri her zaman vitamin değerinde olacaktır, takipte kalın!

DİĞER HABER
19 Kasım 2016