"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
3 Adımda Bilgiye Uzmanlık Katmak

En son diş macunu satın aldığınızda, markette yüzlerce çeşit olduğunu fark ettiniz mi?

Peki, siz de sadece temiz dişleriniz olsun isterken bu kadar seçeneğin arasından seçim yapmakta sıkıntı çektiniz mi?

Böyle bir durumda birçok insan diş doktorlarının önerdiği macunlara yöneliyor. Bireysel olarak kendi diş doktorları olmasa bile, reklamlara çıkan uzmanların önerdiği macunlar bile insana güven duygusu veriyor. Bunun sebebi ise sizde olmayan bilginin onlarda olduğuna dair olan inancınız. Böylelikle seçim yapmak için zaman harcamıyorsunuz, seçimi sizin için onlar yapıyor.

Bu durum emlak piyasasında da oldukça geçerli. Müşterilerinizin çok fazla seçeneği var ve aslında emlak sektörü hakkında özellikle internetten birçok bilgiye ulaşabiliyorlar. Fakat sizin sahip olduğunuz deneyimle gelen bilgi sentezleme ve piyasayı okuma özelliği onlarda mevcut değil.

Bilgiyi yorumlamak, bilginin değerli olmasını sağlayan şeydir.

Piyasada kolayca erişilebilir şekilde var olan bilgilere yorum katmanız ve bu bilgileri müşterilerinizin seçim yapmalarını kolaylaştıracak araçlara dönüştürmeniz sizi uzman yapan, bilgiyi uzmanlaştıran ve müşterilerinizin size yönelmesini sağlayan özelliğiniz.

Peki, var olan bir bilgiye uzmanlığınızı nasıl ekleyeceksiniz?

1. Tanımlar

Bir bilgiyi paylaşırken sürekli karşınızdakinin sizin kadar bilgili olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

  • Enflasyon nedir? Ev fiyatlarını nasıl etkiler?

  • Kredi oranlarındaki değişim ne anlama geliyor?

  • Piyasada hangi dönemde satın alım yapmak gerekiyor?

Bu tarz soruların cevabı belki sizin için çok açık olabilir, ama müşterileriniz için değil. Onlara bilgi verirken olabildiğince açıklayıcı olun.

2. Gizli Bilgiler

Çağımız teknoloji çağı ve neredeyse tüm insanlar bilgiye tek tıkla erişebiliyor. Yani piyasa hakkında verebileceğiniz birçok bilgi internet ortamında zaten var. Bu yüzden artık herkesin bulabileceği bilgilerden kaçınmanız ve gizli bilgiler paylaşmanız gerekiyor.

Gizli bilgi derken piyasa hakkında Merkez Bankası’ndan bilgi alın demiyoruz tabi ki. Bizim anlatmaya çalıştığımız sizin yorumlarınız olmadan anlam ifade edemeyecek bilgiler.

Birkaç örnek vermek gerekirse:

  • Yakın gelecekte uygulanacak kalkınma planları

  • Yakın gelecekte uygulanacak ekonomi planları

  • Eğitim metotlarındaki değişimler

  • Yeni altyapı teknolojileri

Bu tarz bilgiler sizin uzmanlığınız ile değerli yatırım ipuçlarına dönüşebilir.

Bir bilgiyi okuduğunuzda onu filtrelemeniz ve müşterinize gerekli bilgileri aktarmanız gerekiyor. Müşterileriniz başkalarından duymadıkları bilgileri sizden duymaya başladıkları zaman, rakiplerinizle çalışmayı akıllarına bile getirmeyecekler.

3. Tavsiyeler

Müşterilerinizin sizden duymaya en çok ihtiyaç duydukları bilgi, yıllarca biriktirdiğiniz deneyimler sonucu vereceğiniz tavsiyelerdir. Sorumluluk almanız ve uzmanlığınızı paylaşıma açmanız gerekiyor.

Piyasa, ekonomi ve emlak hakkında yeterince bilgiye sahipsiniz. Müşterilerinize onların yerinde olsanız ne karar vereceğinizi sebepleriyle açıklayın. Bu sebepleri anlatırken de içinde boğuldukları bilgi bolluğuna anlam kazandırın.

Müşterileriniz güvenebilecekleri ve onlara rehberlik edebilecek bir danışmanla çalışmak istiyor.

Bu kişi kesinlikle sizsiniz, buna güvenin ve paylaşımdan çekinmeyin.

DİĞER HABER
06 Mart 2018