"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Akıllı Şehir Modasına Bill Gates de Katıldı

Microsoft’un kurucusu olarak tanınan Bill Gates, Arizona’daki akıllı şehir projesi için, 25.000 dönüm büyüklüğündeki arsaya 80 milyon dolar değerinde yatırım yaptı. Gates yatırım şirketi tarafından gerçekleştirilen bu yatırım, ileri seviye teknolojiler ile donatılmış bir bölgenin inşası adına gerçekleştirildi.

Projeye liderlik edeceği söylenen Belmont Partners, gelişmiş internet altyapısına, otonom araçlara, yüksek hızda dijital bağlantılara, veri merkezlerine ve yeni teknolojilere sahip yeni bir topluluk oluşturacak. Arizona merkezli proje için açıklama yapan Belmont; bölgenin Arizona, Tempe’ye yakın boyutlarda olacağını belirtti. Bahsi geçen yerin nüfusu 181.000.

Konu hakkında açıklama yapan firma sözcüsü, şu cümleleri dile getirdi:

“Gelecekteki altyapıyı sıfırdan başlayarak tasarlamak, var olan kentsel dokuyu yenilemekten daha kolay ve maliyet anlamında da daha etkili.”

Bir bilgisayar dehasından nasıl bir şehir çıkacak acaba?

Şu anda Arizona, teknoloji dostu bir eyalet olarak biliniyor. Otonom araç alanında çalışan Uber, Intel ve Waymo gibi şirketler bölgede testler yapıyor.

Tüm bu gelişmelere rağmen akıllı bir altyapı kurmak ne yazık ki pek de ucuz değil. Kısa bir süre önce Google’ın ana şirketi konumunda olan Alphabet, Toronto’da bir akıllı mahalle projesi için kolları sıvamış ve 50 milyon doları bu proje için ayırmıştı.

21. yüzyıla uygun bir biçimde tasarlanan akıllı şehirler, iş ile ev arasındaki yolculuğun kısa sürede gerçekleştirilmesini sağladığı gibi aynı zamanda daha güvenli sokaklar, daha iyi bir hava ve elbette daha az hava kirliliği gibi artılara sahip. Ulaşım, daha çok elektrikli araçlar, bisiklet ya da yaya olarak sağlanıyor.

Toronto’daki akıllı mahalle projesinin duyurulmasından birkaç gün sonra, Suudi Arabistan, bu alanda faaliyet gösteren akıllı bir işlem merkezine 500 milyar dolar değerinde bir yatırım yapma düşüncesinde olduğunu açıkladı.

Akıllı şehir modası, Silikon Vadisi’nde elektrik araçlar ve yenilikçi ulaşım yolları gibi konulara eğilim gösterilmeye başlayınca daha da arttı. Şimdilerde bu akıma dahil olan Belmont ise işi sıkı tutuyor ve işleri aceleye getirmiyor.

DİĞER HABER
17 Kasım 2017