"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Anket: Alıcılar Karmaşık ve Stresli Kapanış Belgelerini Anlamıyor

Müşterilerin ev satın alma sürecini veya işlemini anlamadan çok hızlı hareket ettiklerinde alabilecekleri risklere ışık tutan Qualia Homebuyer Sentiment Index'e göre, her beş ev alıcısından yalnızca biri kapanışta imzaladıkları kapanış belgelerinin -ilgili maliyetler - tümünü anladığını söylüyor. Bu arada, ev alıcılarının neredeyse dörtte birinin evlerini görmeden satın aldığı rekabetçi bir pazarda hızlı hareket ettiği belirtiliyor. 

Qualia CEO'su Nate Baker, "Bu anket, ev satın alma ve satma sürecinde artan eğitim ve şeffaflık ihtiyacını vurguluyor" diyor. "Temel inancımız, işleme güç veren teknolojinin bu güvenceyi sağlamanın anahtarı olduğudur. Gayrimenkul profesyonellerinin müşteri eğitimine ve sorunsuz bir ev satın alma deneyimine odaklanmasını sağlamak için çok karmaşık bir süreci basitleştirebilir.”

Anketten elde edilen bilgiler:

Ev alıcıları rekabetçi bir konut piyasasında cesur adımlar atıyor

Düşük faiz oranları ve sınırlı konut stoğu, rekabetçi bir konut piyasasını ateşledi. Anket, alıcıların hayallerindeki evi almak için ne kadar istekli olduklarını vurguladı. Alıcıların yaklaşık üçte biri (%30) evleri için beklenenden fazlasını ödedi ve beklenenden fazlasını ödeyenlerin %32'si, talep edilen fiyatın 50.000$ veya daha fazlasını ödedi. Alıcılar ayrıca, bazılarının sözleşme dışına çıkararak (%19) veya evi şahsen görmeden satın alarak (%23) inandıkları şeyler uğruna taviz veriyorlar.  

Ev alıcıları stresli, karmaşık kapanışlar bekliyor ve bu süreci yaşıyor 

Anket, yakın zamanda ev satın alanların gayrimenkul kapanış sürecini, özellikle kapanış belgeleri olmak üzere, gayrimenkul işleminin kendisinin en stresli ve karmaşık kısmı olarak bulduğunu gösteriyor. Aslında, Qualia tüm ev satın alma yolculuğundaki tüketici duygularını araştırdığında, kapanıştan daha stresli veya karmaşık olan tek şey taşınma süreciydi. 

Gelecekteki ev alıcıları da stresli geçen emlak kapanışları konusunda endişeli. Gelecekteki dört ev alıcısından biri, kapanış sürecini veya imzaladıkları kapanış belgelerini anlamadıklarını söylüyor. Qualia'nın araştırması, gerçek zamanlı işlem güncellemelerini otomatikleştiren ve tüketicilere bilgiye anında erişim sağlayan teknoloji ile süreç boyunca ev alıcılarına rehberlik etmek için bilgili yerel danışmanları birleştirmenin değerini gösteriyor. 

Ev alıcıları şok yaşıyor

Ev alıcılarını işlem maliyetleri konusunda bilgilendirmek için açıklamaların gerekliliğine rağmen, tüketiciler hala bir ev satın almayla ilgili maliyetler konusunda genel bir farkındalıktan yoksun olduğu ortaya çıkıyor. Aslında, son ev satın alanların %44'ü, beklenenden daha yüksek işlem maliyetleri karşısında şaşırdıklarını ifade ediyor. Qualia'nın anketi, tüketicilerin kapanıştan önce bilgi almak için birden fazla temas noktası istediğini de buldu. Gelecekteki ev alıcılarının yarısından fazlası (%55) kapanış tarihinden önce kapanış süreci hakkında yüz yüze bilgi almak istiyor ve neredeyse yarısı güvenli bir mobil uygulama veya web tabanlı portal üzerinden bilgi almak istiyor (%44). Anket verileri, etkileşime geçmeyi seçtikleri herhangi bir kanalda tüketicileri güçlendirmenin ve eğitmenin önemini emlak profesyonellerine göstererek ışık tutuyor. 

Y kuşağı

Araştırmaya göre, bir ev satın almak için pazarda olan Y kuşağının %72'si şu anda bunu yapmak için ayda 500 dolardan fazla tasarruf ediyor. 

Pandemi bir küçülme eğilimini ortadan kaldırmış olabilir

Daha büyük bir ev arayan ve ev satın alanların yüzdesi, Qualia'nın Kasım 2020 anketinden bu yana geçen yıl yüzde 10'dan fazla arttı. Araştırmaya göre, yeni bir ev satın almanın en popüler nedeni daha fazla alana ihtiyaç duyma (%36) (Kasım 2020'de bu oran %23) idi. Daha az alana ihtiyaç duymak, yeni ev satın alanların yalnızca %5'i için en önemli etkendi. Evden çalışmanın giderek daha geniş çapta kabul gören bir çalışma ortamı haline gelmesiyle birlikte, bu durum, ofisler kapılarını yeniden açtıkça herhangi bir küçülme (daha küçük bir ev) trendinin yeniden toparlanamayacağının bir işareti mi? 

Qualia Ev Alıcısı Duyarlılık Endeksi Hakkında

Qualia, Savanta Research'ü 1 Temmuz - 9 Temmuz 2021 tarihleri ​​arasında ABD'de yakın zamanda bir ev satın alan veya önümüzdeki 12 ay içinde almayı planlayan genel bir tüketici havuzunda nicel bir çevrimiçi araştırma çalışması yürütmek üzere görevlendirdi. Araştırmaya 1.024 kişi katıldı. Hata payı %95 güven düzeyinde %3.1'dir.

DİĞER HABER
13 Eylül 2021