"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Artırılmış Gerçeklik ve Emlak Sektörü Hakkında Bilinmeyenler

Emlak sektörü ve teknoloji her geçen gün birbirine daha fazla yakınlaşıyor. Hal böyle olunca gayrimenkul satışları üzerindeki teknolojinin gücü de zamanla artış gösteriyor. Bu çerçevede değerlendirilen artırılmış gerçeklik ve emlak sektörü, aslında sandığımızdan çok daha iç içe.

Yeni nesil teknolojiler arasında değerlendirilen arttırılmış gerçeklik daha çok eğlence sektöründe varlık gösteriyor olsa da bu durum, söz konusu teknolojinin emlak sektörü üzerinde etkisi olmadığı anlamını taşımıyor.

Artırılmış gerçeklik ve emlak sektörü birlikte düşünüldüğünde ise yanlış bilinen ya da hiç bilinmeyen noktalar bulunabiliyor. Bunlardan bazıları satış grafiğinizi yükseltmenize yardımcı olabileceği gibi teknolojiyle daha fazla yakınlaşmanızı da sağlayabilir.

Artırılmış gerçeklik emlak sektörü açısından o kadar da pahalı değil

Yenilikçi teknolojiler işin içerisine girdiğinde var olan maliyetlerin artabileceği düşünülebilir. Bu iş dünyası için gayet doğal bir durum. Ancak işler teknolojinin sağlamış olduğu avantajlar bakımından pek de öyle işlemiyor. Listenizde bulunan ve uzun zamandır boş kalan ya da çok fazla reklamı yapılamayan bir ev, kiralanamadığından dolayı mülk sahibini zarara uğratıyor olabilir.

Bunun yerine artırılmış gerçeklik yazılımı aracılığıyla evin daha fazla tanıtımı yapılarak daha hızlı kiracı bulunabilir. Uzun süredir boş kalan ev, artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak her ay müşterinizin zarar etmesini önleyerek hızlı bir biçimde gelir getirmeye başlayabilir.

Sandığınızdan çok daha erişilebilir durumda

Teknoloji sektörü içerisinde birbirinden farklı yazılım ile karşılaşmak mümkün. Bu durumun son zamanlarda emlak sektörü için de geçerli olduğunu görmeye başladık. Ancak yine de birçok kişi bu teknolojiye uzak ve artırılmış gerçekliğin bir hayal olduğunu düşünüyor. Sanılanın aksine artırılmış gerçekliğe erişim, eskisine oranla çok daha kolay. Uygarlığımızın geçmişindeki ticaret yapısı artık parmaklarımızın ucunda ve nerede yaşarsak yaşayalım bir tıkla erişebilecek kadar yakınımıza geliyor.

Bu teknolojiyi daha fazla erişilebilir kılan şeyler ise dünyanın kabuk değiştirmesine öncülük eden Google ve Apple gibi geleceğimizi inşa eden dev şirketlerin bu alanda daha fazla söz sahibi olmak istemeleri. Her iki firma da ARKit ve ARCore gibi kitler sayesinde artırılmış gerçeklik yazılımı hazırlamayı mümkün hale getiriyor. Bunun emlak sektörüne yansıması ve entegre edilmesi elbette beklenen ve tatmin edici bir hızda gerçekleşiyor.

Sektörün değeri daha da artacak

Bahsi geçen ARKit ve ARCore gibi kitler neticesinde etkili bir biçimde artırılmış gerçeklik yazılımlarının üretilmekte olduğuna şahit oluyoruz. Bununla birlikte sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik sektörünün 2021 yılında tam 75 milyar dolar piyasa değerine ulaşacağı tahmin ediliyor. İşin sadece tek bir kategori ile sınırlı kalmayacağı ve bu teknolojilerin emlak sektörü gibi farklı birçok alanda sıkça görüleceği düşünülüyor. 

AR teknolojisi zorunlu hale gelebilir

Çeşitli evlerin, arazilerin ya da farklı konutların uzaktan gezilmesini sağlayan sanal gerçeklik ve bununla birlikte artırılmış gerçeklik, zamanla zorunlu olarak görülmeye başlanabilir. Hali hazırda Google Tango uygulaması ile yeni nesil teknolojilerin emlak sektörü içerisinde çok daha fazla yer aldığını görüyoruz.

iPhone 6S ve üstü Apple cihazlarında kullanılmak üzere yazılım geliştirmeyi kolaylaştıran ARkit ve Google’ın ARCore yazılımı, işin emlak sektöründeki oyuncular açısından zorunluluk halini almasını sağlayabilir. Nasıl mı? Eğer uzmanlık bölgenizdeki bir rakibiniz artırılmış gerçeklik sayesinde konut satışı yapmaya başlarsa bu alanda geri kalmamanız gerekecek. 

Teknoloji işlemleri değiştirmeyecek, tamamlayacak

Eğlence sektöründe köklü değişikliklerin yaşanabileceği ihtimal dahilinde olsa da emlak sektöründe artırılmış gerçekliğin daha çok tamamlayıcı unsur olarak işleyeceği düşünülüyor. Satın alma aşamasının son evresinde bir evin mobilyalar ile nasıl görüneceği ya da bir arsa üzerinde düşünülen villa projesi için farklı taslaklar artırılmış gerçeklik sayesinde önceden sahnelenebilir. Ki bu durum, müşteriye olan satışın çok daha kolay tamamlanmasına güçlü bir biçimde etki edecektir.

Emlak sektöründe meslek kaybı yaşanmayabilir

İnternet üzerinden görüşmeler başladığında müşteri hizmetleri gibi destek işlemlerinde kullanılan iş gücünün azalacağı düşünülüyordu. Yani bu alandaki mesleklerin azalacağına ve hatta yok olacağına dair yorumlar yapıldı. Fakat gerçek, çok farklı yönde kendisini gösterdi. Artırılmış gerçekliğin emlak sektörü üzerindeki etkisinde de benzer bir durum yaşanabilir. Mesleklerin yok olmasından çok farklı değişimler görebiliriz.

Özellikle emlak sektörü ve emlakçılık mesleğinde yıkıcı bir yeniliğin yapay zeka teknolojisi ile geleceğini ve bu köklü değişimin kısa bir süre içerisinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Gezegenimizi gelecekte her yönüyle ele geçirecek tek şey olan yapay zekanın artırılmış gerçeklikle tam olarak entegre olması bugünün satış krallarını ve kraliçelerini tahtından edecektir. 

Hem kiralama hem de satış için faydalı

Arttırılmış gerçeklik teknolojisinin olumlu etkileri, sadece satış işlemleri ile sınırlı kalmayacak aynı zamanda kiralama işlemlerinde de görülecek. Sonuç olarak söz konusu teknoloji sayesinde alıcı ya da kiracı, gayrimenkul üzerinde daha kolay perspektif kazanabilecek. Bir müşteri için yeni kiralamayı veya almayı düşündüğü evde hali hazırda bulunan eşyaların nasıl yerleştireceğini veya sığıp sığmayacağını endişeli bir biçimde düşünür. Artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde ev eşyalarını "neredeyse" hareket ettirerek ve yaşam biçimlerine uyacak şekilde ayarlayarak, yeni taşınacağı ev ile duygusal bir bağlantının gelişmesini sağlar.

Takibe aldığı bir evi nasıl tasarlayacağına, nerede ne kullanacağına ya da hangi seçimleri yapacağına arttırılmış gerçeklik yazılımı kullanarak önceden karar verebilecek olan müşteriler, emlak danışmanlarının işlerini oldukça kolaylaştırabilir. Bu sayede her iki tarafta da olumlu değişimlerin gözlenmesi olası bir hal alarak, satın alma veya kiralama işlemlerinin süratle ilerlemesini ve bu sürecin daha zahmetsiz bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Ve son bir şey daha 

Artık günümüz dünyasında değişim kaçınılmaz. Hayatımızdaki her kayda değer değişimin merkezinde bir tür teknoloji yer alır. Teknoloji insanlığın hızlandırıcısıdır. Teknoloji nedeniyle, yaptığımız her şey bir oluşum sürecindedir. Her tür şey "olabilir"den "olmuş"a doğru yol alarak, başka bir şey olmaktadır. Her şey akış halindedir. Bitmiş olan hiçbir şey yoktur. Tamama ermiş bir şey yoktur. Bu hiç bir zaman sonu gelmeyecek olan süreç, teknoloji dünyasının ana eksenidir. 

Artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojileri emlakbroker.com ekibinin yakın takibinde. Emlak sektörünün geleceğine odaklanan ekibimiz bu konularda araştırmaktan ve sizler için yazmaktan büyük bir keyif alıyor. Takipte kalmanız size değer katacaktır...

DİĞER HABER
03 Mayıs 2019