"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein

Arttırılmış Gerçekliğin Navigasyon ve Haritalar ile Birleşmesi Emlak Sektöründe Devrim Yaratabilir

Tim Cook’un diğer markaların aksine sanal gerçeklikten ziyade arttırılmış gerçeklik teknolojisine daha önem verdiğini biliyoruz. Özellikle mobil teknoloji söz konusu olunca lider marka olan Apple’ın bu tür teknolojilere bakış açısı gerçekten birçok sektör açısından önem arz ediyor. Çünkü onların önem verdiği her teknolojik yeniliğin ardından yeni kullanım alanları ortaya çıkıyor.

 

Nitekim yaklaşık iki ay önce duyurulan yeni iOS 11 işletim sisteminin ARKit (Artifical Intelligent Kit) adı verilen özellikleri kullanıcılara inanılmaz deneyimler sunmaya hazırlanıyor. Arttırılmış gerçekliğin şimdiye kadar oyunlara uygulanması ile eğlence dünyasına ve nesneler hakkında bilgi vermesi ile veri dünyasına hizmet ettiğini gördük. Şimdi ise bambaşka bir alana yönelmekte olduğuna dair bilgiler yayılıyor ve bu emlak sektöründe de çok önemli değişikliklere neden olabilir.

 

ARKit’in son kullanışlı örneği, bilgilendirmeye dayalı arttırılmış gerçekliğin navigasyon ve haritalar uygulamalarını nasıl daha güçlendirebileceğini gözler önüne seriyor. Bunu nereden biliyoruz? iOS geliştiricisi Andrew Hart’ın ARKit ve CoreLocation ile yaptığı çalışmalardan bazılarını Twitter hesabından video olarak paylaşması, AR teknolojisinin haritalar ve navigasyon ile birleştirilmesinin nasıl sonuçlar doğuracağını bize çok açık şekilde gösteriyor.

 

Bu çalışmalardan birinde hareket halindeyken yön bulmanın AR ile nasıl kolaylaştığını keşfederken diğer çalışmada ise çevrenizde bulunan belirgin noktalar hakkında bilgilendirme yapan özelliği görüyorsunuz.

ARKit ile Emlak Sektörünün Geleceği

ARKit teknolojisinin navigasyon ve haritalar ile birleşmesi, düşündüğümüzde emlak sektörüne de büyük oranda değişimler yaşatabilir. Bildiğiniz gibi gayrimenkul uzmanlarının her gün yaptıkları iş, insanları fiziksel dünyayla ilişkilendirmektir. Ancak sorun, bu bağlantıyı nasıl farklı şekilde yapabilecekleri ve nasıl fark yaratabilecekleridir.

 

Şimdiye kadar bunun cevabı gayrimenkul web siteleri oldu. Ancak akıllı telefonların ve tabletlerin giderek artan önemi göz önüne alındığında, geleneksel uygulamalar ve web siteleri modern bir sorunun eskimiş bir çözümü gibi görünmeye başlıyor.

 

Artık mobil dünyada geliştirilen devrimin faydalarını görmenin vaktidir. İnsanlar giderek webi ve gerçek dünyayı hareket halindeyken deneyimlemenin yeni yollarını arıyor. Bu anlamda baktığınızda gerçekleştirilen navigasyon, harita ve arttırılmış gerçeklik uygulamalarının gayrimenkul dünyası için ne büyük öneme sahip olduğunu anlamaya başlıyoruz.

 

Şöyle düşünün… Bir alıcı müşteriniz var ve kendisine gün içerisinde üç tane satılık ev göstereceksiniz. Müşteriye evi ve çevresini gezdirirken mobil telefon üzerinden arttırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde evin parametrelerini ve mahallede var olan önemli yerlerin özelliklerini gösterebiliyorsunuz. Müşteri telefonunu etrafa doğru tutarken çevredeki belirgin noktalar hakkında bilgi topluyor.

 

Böyle bir teknolojinin kullanılması, gayrimenkul sektöründe devrim gibi bir yeniliktir ve gayrimenkul profesyonellerinin rakipleri arasından sıyrılması için mükemmel bir yöntemdir. Apple’ın bu alandaki çalışmaları henüz kullanıcılara sunulmamış olsa da iOS geliştiricisinin sunduğu örnek videolar, yakında gelecek olan bu gelişmelerin büyük bir kullanım alanına ulaşacağını gösteriyor.

 

DİĞER HABER
24 Temmuz 2017