"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Başarılı Pazarlama Uzmanlarından Markalaşma Sırları

Gayrimenkul piyasasında başarılı olmak için pazarlama çok önemli, çünkü rekabet fazla ve bu yüzden dikkat çekici özelliklerinizi müşterilerinize aktarmanız gerekiyor. İyi bir pazarlama stratejisi yapmak için de başarılı bir markanız olmalı.

Marka oluşturmak ve bu markanın sektör içerisinde kabul görmesini sağlamak zorlu bir görev ama bu konuda gayet başarılı örnekler de var.

Gelin şimdi oldukça başarılı pazarlama uzmanlarının markalaşma sırlarına göz atalım:

Jessica Swesey

Jessica Swesey

Gayrimenkul piyasasında pazarlama danışmanlığı yapan 1000Watt firmasının partnerlerinden olan Jessica Swesey, markalaşma aşamasında takip edilmesi gereken 5 adım olduğunu söylüyor:

 1. Nedenler üzerine kafa yorun. Neden müşterinizin rakipleriniz yerine sizi seçmesi gerektiğine dair elinizde sebepler olmalı.

 2. Dürüst olun. Güçlü olmayan bir tarafınızı pazarlama yapmak için kullanmayın.

 3. Yeteneklerinizi tüm piyasayı düşünerek değerlendirin ve markanızın gayrimenkul piyasasındaki yeri ve önemine hâkim olun.

 4. Piyasadaki öneminizi müşterilerinize anlatın. Müşterileriniz kaç çalışanınız olduğu, ofisinizin nerede olduğu, ya da sizin ne kadar çaba gösterdiğinizle ilgilenmez. Onlar için önemli olan size iş vererek piyasada öne çıkacaklarını hissetmek.

 5. Müşterinize çalışma şekliniz hakkında bilgi verin. Karşınızdaki insanla çalışmayı ne kadar istediğiniz önemli değil, müşteriler süreç içinde problemleri nasıl çözeceğinizi bilmek isterler.

Katie Lance

Katie Lance

Kendi danışmanlık şirketine sahip olan Katie Lance, organik trafik, yani web sitenizi arama motorları üzerinden ziyaret eden insan sayısının önemi üzerinde duruyor.

Sitenizin kolayca ulaşılabilir olması için uygulayacağınız stratejinin 4 ana bileşeni var: zaman, kaynak, sabır ve tutarlılık.

Sitenizde yayınladığınız yazıların içeriği ziyaretçi sayısıyla oldukça ilgili. Bir ziyaretçi sitenizi gezdiğinde sizinle çalışmanın nasıl bir şey olduğunu hissetmeli. Katie’nin içerik oluştururken takip edebileceğiniz bazı önerileri var:

 1. Bir takviminiz olsun. Bu hafta, bu ay ya da bu yıl ne yazacağınızın bilincinde olun.

 2. Plan yapmak için zaman harcayın. Kâğıt kalemizi alın ve sık karşılaştığınız soruları yazın. Bir gayrimenkul hakkında anlatmayı sevdiğiniz şeyleri de not alın. Beyin fırtınası yapmak önemli.

 3. Sitenize başarılı bir yönetici seçin. Bu kişi siz de olabilirsiniz ama bazen dışarıdan yardım almanız gerekir.

 4. İçerik yaratma işini sürekli hale getirin. Sitenize sadece ekonomi kötüye gittiğinde önem göstermeyin.

 5. Doğru içeriği doğru kanallarla paylaşın. Ürettiğiniz içerikleri paylaşabileceğiniz sık kullanılan yöntemler varsa bunlardan yararlanın.

Chris Scott

Chris Scott

Paperless Danışmanlık’ta çalışan Chris Scott, “tıklama başı maliyet” yönteminin markalaşma için çok önemli olduğunu düşünüyor. “Tıklama başı maliyet”, Google, Facebook, Yahoo gibi firmalara reklam vererek sizin konunuzla alakalı bir kelime kullanıldığında reklamınızın sayfada görünmesi demek. Bu reklama tıklayarak sitenize ulaşan müşteriler için de siteye ödeme yapıyorsunuz.

Bu yöntemle yayınlayacağınız reklamlar için dikkat etmeniz gereken noktalar var:

 1. Hedefinizi belirleyin. Bu tarz bir pazarlama stratejisini neden kullandığınızı bilmelisiniz. Kendi reklamınızı yapmak için şirketiniz, bir gayrimenkulü satmak için konut hakkında reklam yayınlayabilirsiniz mesela.

 2. Doğru insana doğru mesajı doğru zamanda ilettiğinizden emin olun.

 3. Kampanyanız sonucu elde ettiğiniz tıklanma oranları ilgili dataları toplayın.

 4. Dataları analiz edin ve site ziyaretçilerinden kaçının müşteriye dönüştüğünü inceleyin. Sonrasında stratejinizde geliştirmeler yapın.

Audie Chamberlein

Audie Chamberlain

Lion&Orb firmasında çalışan Audie Chamberlein, pazarlama taktikleri kullanarak markanızın bilinirliğini nasıl artırabileceğinizi anlatıyor.

Audie’ye göre, Aristo’nun düşüncelerinden esinlendiği ve yaptığınız her pazarlama aktivitesinde göz önünde bulundurmanız gerektiğini düşündüğü bazı şeyler var:

 1. İnsanlara ne söyleyeceğinizi söyleyin

 2. İnsanlara söyleyeceğinizi söylediğiniz şeyi söyleyin

 3. Sonrasında ise söylemiş olduğunuz şeyi söyleyin.

Kafanız karışmış olabilir, ama işin özü anlatmak istediğiniz şeyi tekrar tekrar söylemek.

Audie yazılı materyallerin derdinizi anlatmak için çok önemli olduğunu düşünüyor. Çünkü yazılı bir materyal sonuçları ulaşılabilir kılar ve soru sorulmasıza izin vermez. Ama materyallerin iyice düşünülerek hazırlanmalı. Konut reklamınız Sabah Gazetesi’ne manşet bile olsa, doğru fiyatlandırma yapmadan satış yapamazsınız mesela.

Yazılı materyaller iş hacmini artırır ve seçilmiş müşterilere ulaşmayı sağlar. Bu yüzden de sürekli paylaşım yapmalısınız. Bu yöntemi işiniz kötüye gittiğinde kullanılacak bir acil çıkış kapısı olarak görmeyin.

Seth Price

Seth Price

Seth Price’a göre markanızın başarılı olması, markanızın müşteriler tarafından yaftalamaması ile çok ilgili.

Müşterilerinizin markanız hakkında kötü düşünmemesi için dikkat etmeniz gereken şeyler var:

 1. Yanlış bir şey söylemek yerine hiçbir şey söylemeyin.

 2. Sonunu düşünmeden iyilik yapın. Zamanı gelince karşılığını alırsınız.

 3. Müşteri ilişkilerini en önemli varlığınız olarak düşünün.

Seth Price’ın üzerinde durduğu diğer bir konu ise ziyaretçileri müşterilere dönüştürebilecek başarılı bir web sitesi.

Seth Price, insanların web sitelerini bir gereklilik olarak gördüğünü ama önemini kavrayamadığını düşünüyor. Siteniz sizin için parasız çalışan ve kesintisiz olarak sizi temsil eden bir pazarlama aracı aslında. Akıllı telefonlar insanlığı ele geçirmiş durumda ve artık herkes bir gayrimenkul danışmanına ulaşmadan önce internetten araştırma yapıyor. Bu yüzden, kendi müşteri profilinize hitap edecek bir web siteniz olmalı.

 • Anahtar sözcükler önemli ve web sitenizde kullanılacak kelimeleri seçerken düşünmelisiniz. Ama bu işi başkalarına yaptırarak samimiyetsiz içerikler elde etmeyin. Sürece kendinizi dâhil edin.

 • Her zaman görsel kullanın. Görseller dikkat çekmek için çok önemlidir ve yazıdan daha akılda kalıcıdır.

 • En kelimesini kullanın ve içeriklerinizde sıfat ve konumlara yer verin. Aklınız karışmış olabilir, biraz örnek verelim: Ankara’daki en lüks apartman daireleri, Levent’teki en yeşil yaşam alanı, İzmir’deki en ucuz konutlar…

Sonuç olarak, insanların size ulaşmasını ve aramasını sağlayacak bir web sitesine mutlaka sahip olmalısınız.

DİĞER HABER
23 Kasım 2017