"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Niş Alanı Belirleyerek Pazarlama Masraflarından Tasarruf Etmek

Emlak profesyoneli olarak kendinizi nasıl pazarlayabileceğiniz konusunda karar vermeniz oldukça zordur. Çünkü pazarlama denizi içerisinde sonsuz potansiyel yol olmakla birlikte çok sayıda strateji de yer alır. Eğer bu stratejilerin her birini uygulamaya kalkarsanız bütçeniz yetmez ve çok hızlı bir şekilde para kaybetmeye başlarsınız. Bu nedenle kendiniz için en başarılı olacak pazarlama yöntemlerini belirlemeniz büyük önem taşır.

Kazanan stratejileri seçmek için en iyi yollardan biri, sadece rekabet edebileceğiniz değil aynı zamanda hakim olabileceğiniz bir niş alanı belirlemektir. Yani küçük bir gölette büyük balık olmak hedefiniz olmalıdır. Başka bir deyişle küçük bir pazarda lider olmak, büyük bir pazarda ikinci olmaktan çok daha etkili sonuçlar getirir.

Belirlenen bölgedeki hedef pazarın lideri olmak, aslında çok yaygın bir stratejidir. Ancak emlak profesyonelleri, niş alan belirlemek deyince bunu sadece bölge olarak düşünmek zorunda değildir. Etnisite, din, anadil, finans durumu gibi pek çok kritere göre niş alanları belirlemek mümkündür. Çünkü pazarlama dediğimiz unsur, belirli bir niş alanı dahilinde uygulandığında çok daha ekonomik bir yöntem olabilir.

Makalemizin devamında sizlerle paylaşacağımız bilgiler, niş pazarlama stratejisinin sizin için uygun olup olmadığını belirlemenize ve niş pazarlama stratejisinin neden ekonomik tasarruf sağlayacağını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir Niş Alanı Seçmek

Kendinize bir niş alanı seçmeden önce şundan emin olmanız gerekir. Bu strateji sizin için etkili bir yöntem olacak mı? Çünkü bazı emlak profesyonelleri kendi iş yöntemine uyup uymadığına bakmadan bu yöntemleri uygulamaya başlıyor ve sonunda bir duvara çarptıklarında iş işten geçmiş oluyor. Dolayısıyla bu talihsiz duruma düşmemek için öncelikle bu stratejinin size uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Aslında yapmanız gereken sadece aşağıdaki üç adımı takip etmektir.

1. Adım: Gerçek bir niş alanı bulmak.

Pazar nişleri aynı zamanda “ortak bir amaç için bir araya gelen insanlar” anlamına da gelir. Çünkü aynı özelliklere sahip kişileri hedefler. Ancak ortak olan özellik değişebilir. Aynı yaş aralığındakiler, aynı dine inananlar, aynı mahallede yaşayanlar gibi demografik veya karakteristik özellikleri de yansıtabilir.

Müşterileri veya kendinizi tanımlayan cümleler kurarak işe başlayabilirsiniz. Örneğin “Ben, Yalova’daki bir çiftlikte iki çocuğumla birlikte yaşayan dul bir anneyim.”. Bu durumda anneler, çocuklu aileler, çiftçiler şeklinde bir hedef grubu ortaya çıkmış olur. Bu, her ne kadar basit bir örnek olsa da size iyi getirisi olan müşterilerin ortak özelliklerini belirlemek adına etkili bir yöntemdir.

2. Adım: Niş boyutunu belirlemek.

Kendinize uygun bir niş alanı bulduktan sonra bir boyut tahmini yapmanız gerekir. Bu aşamada bilimsel olmanız gerekmez, kaba bir tahminde bulunmanız yeterlidir. Bir üst adımdaki verdiğimiz örnek üzerinden devam edelim.

Bulunduğunuz şehirdeki çocuklu dul annelerin istatistiğini ortaya çıkarın. (TÜİK verilerinden bu bilgileri elde edebilirsiniz.) Diyelim ki bulunduğunuz ilde 9000 tane dul çocuklu anne var. Bu dul çocuklu annelerin yüzde 10’unun her yıl yeni bir eve taşındığını varsayalım. Bu demek olur ki her yıl 900 kere taşınma işlemi gerçekleşecek. Eğer şehirdeki dul çocuklu anneleri niş alanı olarak belirleyen tek emlak profesyoneli sizseniz, yıl boyunca yapabileceğiniz satış sayısı da oldukça fazla olacaktır. Sizin bölgenize uzak olanlar, diğer emlak firmalarını tercih edenler ve benzeri sebepler ile kaçıracağınız müşterileri hesap edersek, yine de elde edeceğiniz satış oranı yüksek olacaktır.

3. Adım: Sahtecilik yapmayın.

Hedeflediğiniz niş grupları, sahtecileri direkt olarak anlama becerisine sahiptir. Yani hiç alakanızın olmadığı niş gruplarına pazarlama yapmaya çalıştığınızda direkt dışlandığınızı fark edersiniz. Çünkü niş hedefiniz ile aranızda doğrudan bir bağlantı bulunması çok önemlidir. Hedef kitlenizin kültürüne aşina olmalı ve onların ev alım satımı ile ilgili endişelerini anlamalısınız. Eğer bu konuda zayıfsanız endişelenmenize gerek yok. Hedef kitleniz hakkında bilgi sahibi olmak için sivil etkinliklere ve organizasyonlara katılabilir ve onlar hakkında bilgi toplayabilirsiniz.

DİĞER HABER
01 Mart 2021