"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Borsada İşlem Gören Şirketler 1,64 Trilyon Dolar ABD Gayrimenkulüne Sahip

ABD'de ticari gayrimenkul yatırımları 1,6 trilyon dolardan fazla gayrimenkul varlığına sahip olan borsada işlem gören halka açık şirketlerin eline geçiyor.

Wall Street Journal'a göre, S&P Global Market Intelligence araştırma sonuçlarına göre, Amerika'da halka açık şirketlerin portföyünde 1,6 trilyon dolarlık ticari gayrimenkul yatırımı olduğunu hesapladı. Ayrıca, ticari gayrimenkul sektörü, son on yıl içinde en yüksek gayrimenkul mülkiyeti hacmi ve on yıl öncesine göre yüzde 38'lik bir artış gösterdi.

Son zamanlarda yapılan yüksek hacimli işlemler, halka açık şirketlerin - özellikle teknoloji firmalarının - ticari gayrimenkul yatırımlarına nasıl liderlik ettiğini gösteriyor. Geçen hafta Google, Hudson Meydanı'ndaki St. John's Terminal ofisini satın almak için 2,1 milyar dolar harcayarak pandemi rekorunu kırmıştı.

Lojistik ve depolama, mağaza alanlarında Amazon ülke genelinde büyük alımlar yapıyor. Pandemi ülkeyi etkilemeden hemen önce Amazon, Lord & Taylor Binası'nı WeWork'tan satın almak için 1,1 milyar dolar ödedi ve 660.000 metrekarelik bina için metrekare başına yaklaşık 2.000 dolar harcadı. E-ticaret devi, hızla büyüyen sanayi sektörü kiralama stokunu da satın aldığı arazi üzerine kendi tesislerini kurarak büyütüyor .

Her iki şirket de halka açık şirketler için gayrimenkul değeri listesinin başında yer almıyor ve birinci olmaya yakın bile değiller. En son mali yıl itibariyle, Walmart 116,9 milyar dolar değerinde gayrimenkul ile birinci sırada yer alıyor. Amazon'un ikinci sırada yer alan 57,3 milyar dolarlık toplamını iki katından fazla artırıyor. Google'ın ana şirketi olan Alphabet, 49,7 milyar dolarla üçüncü sırada yer alıyor ve onu Microsoft ve AT&T izliyor.

Şirketler, pandeminin getirdiği düşük faiz oranlarından ve büyük şehirlerdeki ofis mülklerinin düşen maliyetinden yararlanıyor. Bu teknoloji şirketleri ayrıca ellerindeki devasa nakit birikimlerinin bir kısmına emlak yatırımı yapmak istiyorlar.

S&P Global, halka açık şirketlerin 2,7 trilyon dolarlık nakit, nakit benzerleri ve kısa vadeli yatırımları elinde tuttuğunu bildiriyor - 2011'in dördüncü çeyreğine göre yüzde 90'dan fazla artış. Alphabet, kasasında 135,9 milyar dolarlık nakit  ile kategoride emsallerine öncülük ediyor.

DİĞER HABER
29 Eylül 2021