"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Covid Piyasasında Güçlü Bir Gayrimenkul Sesine Sahip Olmanın Önemi

Emlakçıların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri kendine güven eksikliğidir. Tanıdık hemen her emlak danışmanı, çoğu zaman güven eksikliğinden muzdaripdirler. Piyasaya yeni girmiş danışmanlarda, yeterince bilgi ve tecrübeye sahip olmadıkları için onlarda bu güven eksikliğinden zorluklarla karşı karşıya kalırlar.

Yeni bir pazara girmeye çalışan danışmanlar da kendilerinde olan yüksek özgüvenden dolayı her işin üstesinden gelebilecek güce sahip olduklarını hissedebilirler. Geçmişinde başarılı olan, ancak daha sonrasında kötü bir işlem gerçekleştiren veya bir sunumunda başarılı olamayan profesyonel danışmanlar bile geçici bir güven kaybı yaşayabilir.

Bu durumda, güveninizi artırmanın en iyi yolu nedir? Bilgi, deneyim ve bunu güçlü bir sesle birleştirme.

Şimdi kendinize bir dakikanızı ayırın ve yapmakta çok rahat olduğunuz bir şey ya da gayrimenkulle ilgili olmayan özel bir beceriniz hakkında düşünün. İyi bir aşçı, sanatçı, ebeveyn misiniz, yoksa hayvanlarla aranız iyi mi?

İnsanların size tavsiye almak için geldikleri bir şey düşünün çünkü bu konuda özelsiniz. Şimdi o konu hakkında birine tavsiye verdiğinizi veya bir şeyi nasıl yaptığınızı konuştuğunuzu hayal edin.

Örneğin; babam Bolulu bir aşçıydı ve mutfakta çok rahat olmayı ondan öğrendim. Aslında 100 kişilik Akdeniz salatası, pilaki ve kuru dolma, baklava yapmak beni fazla yormaz. Artık bir tarifi takip etmiyorum – içgüdüsel olarak yemek yapıyorum. Tariflerime bakmak zorunda kalmadan insanlara muhtemelen elli yemek yapmayı kolayca öğretebilirim. Çünkü bu bilgiye, deneyime ve dolayısıyla yeteneklerime güveniyorum. Yemek pişirmeye gelince, özellikle Akdeniz mutfağında güçlü bir sesim olabilir.

Ancak biri benden Tesla'nın iç işleyişi hakkında konuşmamı isterse, bu beni rahatlık alanımdan çıkarırdı. Ben bir mühendis ya da bir yazılımcı olmadığım için bu konu hakkında konuşacak özgüvenim olmazdı. Kendimden emin bir bilgiye sahip olmadığım için sesim güçlü olmazdı.

Bir danışman olarak hedefiniz, yerel pazarınızın envanter, arz-talep, pazardaki gün sayısı ve satış fiyatları açısından nerede olduğunu kolayca belirleyebilmeniz için gayrimenkul ticaretinizde yeterince güven kazanmak olacaktır.

Yerel ekonomik verileriniz konut piyasasında neler olup bittiğini nasıl açıklıyor?

 • Ufukta yeni inşaat projeleri var mı?
 • Bölgenize yatırım yapan yeni şirketler geliyor mu? Yeni çalışanlara ihtiyaç var mı (ki bunlar konutlara daha fazla talep getirecek)?
 • Şehrinizin büyüme aksında yeni geliştirilecek konut arsaları talep görüyor mu? Bu ev sahipleri için ne anlama geliyor?
 • Eğitim ve sağlık alanında yatırımlar söz konusu mu?
Pandemiyle yaşamayı öğreten bir piyasa...

Muhtemelen düşündüğünüzden daha fazlasını biliyorsunuzdur. Elinize bir kağıt, kalem alarak bu soruları cevaplayabilir misiniz?

 • COVID bölgenizdeki yerel işletmeleri nasıl etkiledi?
 • COVID yerel emlak piyasanızı nasıl etkiledi?
 • Geçen yıl bölgenizdeki konut-ticari-arsa envanterleri nasıldı?
 • Yeni bitmiş projelerin fiyat endeksleri veya envanter türleri var mı? Piyasada daha uzun süre kalan envanterler hangileri?
 • 2021'de izlediğiniz gayrimenkul piyasasında ilgili yerel bir sorun nedir?
 • COVID döneminde, alıcılar için bir tavsiyeniz nedir?
 • COVID döneminde, satıcılar için bir tavsiyeniz nedir?

Bu soruları kolayca cevaplayabiliyorsanız, güçlü bir gayrimenkul sesine sahip olmak için tüm gerekenlere sahipsiniz! Piyasaya önem veriyorsunuz. Alıcı ve satıcılara yol gösterebilirsiniz. Bu nedenle bilginize güvenmelisiniz.

Güçlü bir gayrimenkul sesine sahip her danışman, piyasa koşullarını veritabanına ileterek onu iyi bir şekilde kullanmalıdır. Piyasanın anlık gösterdiği tepkilere ve yerel basında çıkan olumsuz haberler güvenmeyin. Müşterilerinizin piyasadan değil sizden haber alması gerekir. Bu şekilde değer yaratır, güçlü profesyonel ilişkiler kurar ve tavsiyeler alırsınız.

DİĞER HABER
03 Eylül 2021