"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Dünyasının İki Dev Girişimi WeWork ve Airbnb Güçlerini Birleştiriyor

Paylaşım ekonomisinin en başarılı ve en önemli girişimleri arasında gösterilen WeWork ve Airbnb güçlerini birleştirmek için bir araya geliyor. Bir yanda geçtiğimiz dönemde 4.4 milyar dolarlık yatırım ile adından sıkça söz ettiren WeWork, diğer yanda otelcilerin korkulu rüyası haline gelen Airbnb...

İki isim de bu denli “dev” olunca haliyle ortaya epey büyük şeyler çıkması bekleniyor. Nitekim gelen haberler de bu birleşmenin büyük olacağı yönünde. 

Yeni nesil ofis hizmetleri

Şehir dışında gerçekleşen iş görüşmelerinde, uzakta çalışanlar adına toplantı düzenlemede ya da belirli zamanlarda doğan ofis ihtiyaçlarında devreye giren WeWork; kreatif ekip, yazar, tasarımcı ve bunlar gibi daha birçok çalışanın bir araya gelmesine ön ayak oluyor. Serbest zamanlı çalışma şeklinin yaygınlaştığı bir çağda ofis hizmetlerinin de buna uyumlu hale getirilmesini destekleyen WeWork, haliyle gelişime ayak uydurduğu gibi sektörde yeni bir trendi de beraberinde getirdi.

Airbnb tarafında ise girişimin otelcilik sektöründe büyük değişimler yaşattığını görmeye başladık. Evin bir odasını ya da herhangi bir bölgesini kiraya vermeyi sağlayan Airbnb, hem para kazanmak isteyen kişilere hem de ucuz yoldan tatil yapmak isteyenlere ön ayak oluyor. Ev sahiplerinin kira konusunda gerek ülkemizde gerek yurtdışında ne kadar katı olduğunu söylemeye gerek yok. İşte bu katılığa son veren Airbnb, mobil uygulama üzerinden seçeceğiniz odayı ya da evi belirli bir süreliğine kiralamanıza imkan tanıyor. 

Emlak sektörünün bir tarafta paylaşım ekonomisinin ticari kiralık alanında göstergesi Wework bir tarafta paylaşım ekonomisinin konut kiralık lokomotifi Airbnb girişimlerinin ulaşmış oldukları milyar dolarlık değerlemeleri ve özellikle Airbnb iş modelinin konaklama sektöründe yarattığı deprem etkisi bu işin içerisinde olan bizleri bir emlak girişimcisi olarak çok heyecanlandırıyor. 

Birlikten güç doğar

SoftBank’tan 4.4 milyar dolar yatırım alarak marka değerini arttıran WeWork ve birçok ülkede faaliyetlerini genişleten Airbnb, şimdilerde kurumsal seyahat işine soyundular. Pilot olarak başlatılan hizmet çerçevesinde çalışanlar, Airbnb üzerinden iş seyahati planlamakla kalmayacak ayrıca çalışma mekanı olarak istedikleri bir yeri belirleyebilecekler. Perşembe günü itibariyle 6 farklı şehirde devreye girecek olan hizmet,  Chicago, New York, Los Angeles, Washington D.C, Londra ve Sidney şehirlerinde kullanılabilecek. 

Emlakbroker.com yorumu: Dijitalleşme artık günümüz iş dünyasında kaçınılmaz bir olgu. Birçok sektör, ya dijital çağa ayak uyduruyor ya da çağın gerisinde kalarak zarara uğrayabiliyor. Teknolojinin baş döndürücü hızla yol aldığı günümüz iş dünyasında gayrimenkul sektöründe de dijitalleşme dönemini yaşıyoruz. Pazarlanmaya çalışılan evler artık internet üzerinden bir telefonun parmak ucunda saniyeler içerisinde görüntülenebiliyor. Üstelik sanal gerçeklik yardımıyla satışa çıkan bir evi dijital olarak dünyanın neresinde olursanız olun gezmek dahi mümkün. Bir gayrimenkul danışmanının teknolojik gelişmelere ayak uydurması, hatta öncülerinden biri olması rekabetin son derece sert olduğu sektörümüzde hiç olmadığı kadar önem teşkil ediyor. 

DİĞER HABER
12 Ekim 2017