"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Girişimleri Çıldırdı: Flyhomes, Ev Satın Alan Kişinin Pişmanlığını Ortadan Kaldırıyor

Ev satın alanların pişmanlığına çare sunan Emlak girişimi Flyhomes, müşterilere yakın zamanda satın aldıkları bir evden taşınmasını sağlamak için "Alıcılar için Flyhomes Garantisi" adlı yeni bir teklif sundu. İnsanların doğrudan nakit parayla ev satın almalarına yardımcı olduğu bilinen Seattle şirketinin en son fikri.

Nasıl çalışıyor: Bir Flyhomes alıcısı, ev satışından sonraki bir yıl içinde taşınmak istediğine karar verirse, Flyhomes evi satış listesine çıkarıyor ve komisyonundan feragat ediyor. Ev satıldığında müşterinin, emlak vergileri ve satıcı kapanış masraflarına ek olarak alıcının danışmanına komisyon ödemesi gerekiyor. Buradaki fikir, özellikle evlerin hızla satıldığı günümüzün rekabetçi pazarında, alıcıların bir ev satın alırken endişelerini hafifletmesine yardımcı olmak.

Girişimin iş modelini oluşturan nakit teklif programı, müşterilere, alım sürecindeki belirsizliği ortadan kaldırarak satıcılar için anlaşmayı tatlandıran ve Flyhomes'un alıcılarına bir avantaj sağlayabilen "nakit alıcıların" eşdeğeri olarak sunuyor. Alıcılar, uzun vadeli ipoteklerini sonlandırana kadar nakit sağlayan Flyhomes'tan kısa vadeli bir kredi alıyor. Flyhomes, yıllık yaklaşık %6 faiz oranı taşıyan kısa vadeli krediden para kazanmadığını açıklıyor. Şirket gelirinin büyük bir kısmı danışman komisyonlarından geliyor. Alıcılar ayrıca kısa vadeli ipoteklerini yeniden finanse ettiklerinde kapanış masraflarını da ödemiş oluyorlar.

450 kişiyi bünyesinde barındıran girişim ayrıca kredi finansman hizmetleri de sunuyor ve satıcıların mevcut mülklerini satmadan önce bir sonraki evlerini satın almalarına ve taşınmalarına yardımcı olan "Satmadan Önce Satın Al" programına sahip.

Flyhomes, hem geleneksel aracı kurumlardan hem de Opendoor ve Offerpad gibi çevrimiçi şirketler tarafından işletilen yeni teknoloji destekli “iBuyer” hizmetlerinden gelen sert rekabetle karşı karşıya. Ayrıca, listeleme odaklı bir arama merkezinden sıyrılarak gerçek alım-satım işlemine dahil oluyor. Girişim, iBuyer hizmetine büyük yatırım yapan Zillow'a dönüşürken, son birkaç yıldır Flyhomes'a benzer bir yapıda olan Seattle merkezli endüstri devi Zillow Group da bu rekabetin içerisinde başrolü oynuyor. 

Flyhomes geçmişi: 2016 yılında kurulan Flyhomes, 3.000'den fazla ailenin yaklaşık 3 milyar dolar değerinde ev satın almasına yardımcı oldu. Flyhomes şu anda beş eyalette aktif. Şirket, CEO ve kurucu ortak Tushar Garg tarafından yönetiliyor. Haziran ayındaki 150 milyon dolarlık C Serisi turu da dahil olmak üzere bugüne kadar 200 milyon dolardan fazla yatırım topladı. Yatırımcılar arasında Norwest Venture Partners, Battery Ventures, Fifth Wall, Camber Creek, Balyasny Asset Management, Andreessen Horowitz, Canvas Partners ve eski Zillow Group CEO'su Spencer Rascoff yer alıyor.

DİĞER HABER
25 Eylül 2021