Büyük Düşün!
Emlak Komisyonculuğunda Pozitif Kültür Oluşturmanın Önemi

Bu makalemizde komisyonculukta, çalışanlar ile firma arasındaki güçlü bağın ve değerlerin nasıl oluşturulabileceğine dair önemli ipuçlarından bahsedeceğiz. Emlak komisyonculuğunda bir pozitif kültür oluşturmak, adeta kaygan bir zemin üzerinde olmak gibidir. Kültür dediğimiz şey, çalışanların ve yöneticilerin işyerinde elde ettiği soyut kalitenin karşılığıdır ve bunu oluşturmak çok da kolay değildir. Çünkü kültür, analitik ve rakamlarla ölçülebilen bir şey değildir.

UtahDave Neighborhood Experts’in yöneticisi Dave Robison ise, bize bu konuda bazı ipuçları veriyor. Bir emlak komisyoncusunun uzun vadeli başarıyı yakalamasındaki en önemli anahtarın pozitif kültür oluşturmak olduğunu dile getiren Dave, oluşturulan bu pozitif kültür sayesinde politikaların ve prosedürlerin uygulanmasında ölçülü bir yaklaşımın oluşturulabildiğinin altını çiziyor. Ardından pozitif kültürün oluşturulmasında izlenecek beş yolu emlak komisyoncuları için paylaşıyor.

  1. Dediğinizi yapın

Kültürünüzün alt yapısını sarsan en büyük şey, takımınıza katılanlara girişte söylediğiniz taahhütleri zaman içinde yerine getirmemenizdir. Bu hem onların güvenlerini sarsabileceği gibi hem de sizin başta belirlediğiniz hedefinizden şaşmanıza neden olur. İşin en başında bir takım olasılıklar belirleyin ve daha sonrasında bu olasılıklar üzerinden hedefinize ulaşmak için yolunuzu takip edin.

  1. Teşvik edici ve özendirici olun

Aylık yapılan kısa toplantılar, haberlerin paylaşılması ve hedeflerin gözden geçirilmesi için bir zorunluluktur. Katılımın önemini vurgulamak için, firmaların katılımları neticesinde büyük bir komisyon payı elde edeceklerine dair teşvik edici planlamalar yapabilirsiniz.

  1. Baştan aşağıya mesuliyet edinin

Dave Robison diyor ki “Zinciriniz sadece zayıf halkanız kadardır. Eğer firmanız toplantıları kaçırıyorsa veya istatistiklerini tersine döndüremiyorsa, bu tam bir zayıf halka olduğu anlamına gelir.” Emlak komisyoncusu, ne olursa olsun toplantılara katılmalı ve geçmiş başarılarına dair istatistiklerini paylaşmalıdır.

  1. Başarınızın kaynaklarını ortaya koyun

Verimliliği arttırıcı yüksek kalitede eğitim ve teknolojik araçlar, sadece sizin alt sınırınızı yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda firma içerisindeki morali de arttırır. Firmalar bilmelidir ki her zaman başarılar üzerine yatırım yapılır. Arşivlenmiş eğitim oturumları, online ulaşılabilir partner firmaları, Google Hangout üzerinden diğer firmalar ile yapılan görüşmeler ortaklıkları çoğaltabiliyor.

  1. Çekirdek değerlerinizi paylaşın ve bunları tekrar edin

Çekirdek değerleriniz sizin kültürünüzü tanımlamalıdır. Robison’a göre bu çekirdek değerlerden birisi unutulmaz deneyimler yaratmak olmalıdır. Başarılı firmalar sadece satış yapmazlar, aynı zamanda alıcılara ve satıcılara unutulmaz bir deneyim süreci yaşatırlar.

Sonuç olarak kültürel değerlerinizi belirlemek ve bunları firmanıza ve çalışanlarınıza aşılamak, özellikle yeni bir firmaysanız son derece önemlidir.

DİĞER HABER
15 Haziran 2016