"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Komisyonculuğunda Pozitif Kültür Oluşturmanın Önemi

Bu makalemizde komisyonculukta, çalışanlar ile firma arasındaki güçlü bağın ve değerlerin nasıl oluşturulabileceğine dair önemli ipuçlarından bahsedeceğiz. Emlak komisyonculuğunda bir pozitif kültür oluşturmak, adeta kaygan bir zemin üzerinde olmak gibidir. Kültür dediğimiz şey, çalışanların ve yöneticilerin işyerinde elde ettiği soyut kalitenin karşılığıdır ve bunu oluşturmak çok da kolay değildir. Çünkü kültür, analitik ve rakamlarla ölçülebilen bir şey değildir.

Neighborhood yöneticisi Dave Robison bize bu konuda önemli ipuçları veriyor. Bir emlak komisyoncusunun uzun vadeli başarıyı yakalamasında ki en önemli anahtarın pozitif kültür oluşturmak olduğunu dile getiren Dave, oluşturulan bu pozitif kültür sayesinde politikaların ve prosedürlerin uygulanmasında ölçülü bir yaklaşımın oluşturulabildiğinin altını çiziyor. Ardından pozitif kültürün oluşturulmasında izlenecek beş yolu emlak komisyoncuları için paylaşıyor.

  • Dediğinizi yapın

Kültürünüzün alt yapısını sarsan en büyük şey, takımınıza katılanlara girişte söylediğiniz taahhütleri zaman içinde yerine getirmemenizdir. Bu hem onların güvenlerini sarsabileceği gibi hem de sizin başta belirlediğiniz hedefinizden şaşmanıza neden olur. İşin en başında bir takım olasılıklar belirleyin ve daha sonrasında bu olasılıklar üzerinden hedefinize ulaşmak için yolunuzu takip edin.

  • Teşvik edici ve özendirici olun

Aylık yapılan kısa toplantılar, bilginin paylaşılması ve hedeflerin gözden geçirilmesi için bir zorunluluktur. Katılımın önemini vurgulamak için, danışmanların katılımları neticesinde büyük bir komisyon payı elde edecek bilgiye ulaşacaklarına dair teşvik edici planlamalar yapabilirsiniz.

  • Baştan aşağıya mesuliyet edinin

Dave Robison diyor ki “Zinciriniz sadece zayıf halkanız kadardır. Eğer zayıf halkanız ofis içi önemli toplantıları kaçırıyorsa veya istatistikleri tersine döndüremiyorsa, bu tam bir zayıf halka olduğu anlamına gelir.” Bir danışman, ne olursa olsun ofis içi toplantılara katılmalı ve geçmiş başarılarına dair istatistiklerini, sektörel bilgileri, piyasa analizi gibi önemli bilgileri diğer ekip üyeleriyle paylaşmalıdır.

  • Başarınızın kaynaklarını ortaya koyun

Verimliliği arttırıcı yüksek kalitede eğitim ve teknolojik araçlar, sadece sizin alt sınırınızı yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda ofis içerisindeki morali de arttırır. Emlak ofisleri bilmelidir ki her zaman başarılar üzerine yatırım yapılır. Webinar eğitimleri, online ulaşılabilir partner firmalar, bilinirliğinizi artıracak sponsorluk anlaşmaları, Google Hangout, Skype üzerinden diğer firmalar ile yapılan görüşmeler ortaklıkları çoğaltabiliyor.

  • Çekirdek değerlerinizi paylaşın ve bunları tekrar edin

Çekirdek değerleriniz sizin kültürünüzü tanımlamalıdır. Robison’a göre bu çekirdek değerlerden birisi unutulmaz deneyimler yaratmak olmalıdır. Başarılı ofisler sadece satış yapmazlar, aynı zamanda alıcılara ve satıcılara unutulmaz bir deneyim süreci yaşatırlar.

Sonuç olarak kültürel değerlerinizi belirlemek ve bunları firmanıza ve çalışanlarınıza aşılamak, özellikle yeni bir emlak ofisiyseniz son derece önemlidir.

DİĞER HABER
27 Mayıs 2019